To bez wątpienia najbardziej jesienna ze wszystkich przypraw. Cynamon, dzięki swojemu korzenno-słodkiemu aromatowi, nadaje wszystkim potrawom wyjątkowy smak. Dosypuj go do owsianki, omletu czy kawy, a poza walorami smakowymi zyskasz też benefity prozdrowotne.
Jak czytamy w „Journal of Diabetes Science and Technology”, cynamon ma korzystny wpływ na zasadniczo wszystkie czynniki związane z zespołem metabolicznym, w tym wrażliwość na insulinę, glukozę, lipidy, przeciwutleniacze, stany zapalne, ciśnienie krwi i masę ciała, hamuje też procesy zapalne, które mogą prowadzić do upośledzenia funkcji umysłowych. Okazuje się, że te same mechanizmy sprawiają, iż cynamon wspomaga pracę mózgu.
Z badania opublikowanego na łamach „Nutrition Research” wynika, że uzupełnienie codziennej diety cynamonem może mieć ogromne korzyści dla pamięci roboczej. Kiedy ludzie z wysokim poziomem glukozy we krwi – powszechny problem upośledzający pamięć u mężczyzn w wieku powyżej 40 lat – opisali swój sposób odżywiania, okazało się, że ci, którzy zgłaszali regularne spożywanie cynamonu, wykazywali równocześnie większą zdolność zapamiętywania, co zbadano podczas testu. Obfite posypywanie korzenną przyprawą owsianki zabezpieczy więc Twoje szare komórki przed urazami. A zabezpieczać się warto.
ZOBACZ TEŻ: Brakuje Ci pomysłów na prezent dla ojca, brata, dziadka? Mamy kilka pomysłów.
Jak dbać o sprawność mózgu?
Z mózgiem jest podobnie jak z bickiem – odrobina wysiłku powtarzana codziennie działa lepiej niż pojedyncze zrywy. Wypróbuj te nawyki i stosuj je jak najczęściej.
Graj analogowo
Gry – takie jak karty, szachy, a nawet krzyżówki i inne łamigłówki – mogą prowadzić do zwiększenia objętości mózgu i wzmocnienia istniejących już struktur mózgowych.
Wskocz na parkiet
Taniec poprawia szybkość przetwarzania danych przez mózg. Jak? Kombinacja aktywności poznawczej, fizycznej i społecznej zwiększa ilość istoty białej mózgu.
Połknij tezaurus
Czyli słownik. Warto poznawać nowe słówka, bo poprawia to rezerwę poznawczą, czyli zdolność mózgu do kompensowania utraty jego funkcji wraz z wiekiem.
ZOBACZ TEŻ: Czy musimy tak długo pracować?