Cukier kontra słodziki - co jest zdrowsze?

Z przygód Wiedźmina wiemy, że mniejsze zło to raczej gorzki wybór, ale wygląda na to, że czasem może być konieczny.

shutterstock.com

Cukier

1. 230 ml - Ilość coca-coli, którą wystarczy wypić, aby wyrobić dzienny limit cukru (WHO rekomenduje, aby nie przekraczał on 5% dziennego zapotrzebowania na kalorie).

2. Miód manuka działa przeciwbakteryjnie i zapobiega chorobom przyzębia.

3. Cukier przyspiesza rozwój bakterii będących przyczyną próchnicy.

4. Cukier nie szkodzi bezpośrednio, chyba że w ogromnej ilości, więc tytuły o białej śmierci możesz włożyć między bajki. Jest za to ogromnym zagrożeniem pośrednim, bo sprzyja otyłości, a ta jest już dla zdrowia dużym niebezpieczeństwem.

5. Cukier nie jest bezpośrednią przyczyną otyłości, ale znacznie zwiększa ryzyko przekroczenia zapotrzebowania na kalorie, a to już prosta droga do przybierania na wadze.

6. Miód ma mniej kalorii niż biały cukier, zawiera polifenole i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu krwionośnego i nowotworów.

ZOBACZ: Gorzka prawda o cukrze

Słodziki

1. 6 litrów - tyle coli zero można wypić w ciągu dnia, zanim przekroczy się ilość aspartamu, którą według badań uważa się za toksyczną.

2. Do tej pory badania nie wykazały związku między słodzikami a próchnicą.

3. Gumy słodzone ksylitolem zmniejszają ryzyko wystąpienia próchnicy.

4. Największą obawą związaną ze słodzikami jest ich rakotwórczość. Została ona jednak potwierdzona niewieloma badaniami na zwierzętach, które na dodatek zostały źle skonstruowane. Nauka mówi jasno: nie ma się czego bać.

5. Zastąpienie cukru zamiennikami sprzyja redukcji masy ciała, bo usuwa z równania sporo kalorii. Lepiej przy tym jednak nie przesadzać z sukralozą, bo w nadmiarze może wzmagać łaknienie.

6. Ta roślina jest aż 250 razy słodsza od cukru, a nie podnosi jego poziomu we krwi ani nie niesie ryzyka zaburzeń łaknienia.

PRZECZYTAJ: Cukier z owoców - zły czy dobry?

Werdykt MH: Słodziki wygrywają

Cukier nie zabija i w zdrowej diecie można spokojnie wygospodarować dla niego miejsce (zwłaszcza w przypadku sportowców), ale osobom, które mają problemy z nadmierną masą ciała i nie mogą pozbyć się z diety słodkiego smaku, może pomóc zamiana na słodziki, których szkodliwość jest często wyolbrzymiana.

REKLAMA