Co zamiast odżywki białkowej?

Shake proteinowy to szybki sposób, aby dostarczyć organizmowi dobrej jakości białka. Zwolenników odżywek białkowych jest wielu, ale znajdą się również przeciwnicy protein w proszku. Zarówno jednym, jak i drugim prezentujemy produkty, które godnie zastąpią nawet najdroższe suplementy.

Groch to znakomita alternatywa dla odżywek białkowych Garsya 2014/shutterstock.com
fot. Garsya / Shutterstock.com

Alternatywy dla białka w proszku:

1. Białko jaja kurzego

"Aminokwasy z białko jaja kurzego są bardzo dobrze przyswajalne, co oznacza, że Twoje mięśnie w pełni wykorzystają taki właśnie posiłek" - tłumaczy dr Mike Roussell. Nie zawiera tłuszczu i węglowodanów, co czyni go czystym źródłem wartościowego białka.

Przewyższa ono jakością odżywkę białkową, ponieważ zawiera większą ilość aminokwasów rozgałęzionych (BCAA) – 6,7 gramów BCAA w jajkach kontra 5,5 grama w takiej samej dawce odżywki.

Zawartość białka w 100 g białka jaja kurzego: 12,6 g

Dieta na masę 2015/shutterstock.com
fot. Shutterstock.com

2. Groch

Białko z grochu, jako jedyne białko roślinne, zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy potrzebne organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. „Ma ono także nietypowo wysoki poziom BCAA” – zachwala Roussell.

Zawartość białka w 100 g suchych ziaren grochu: 23,8 g

 

serek wiejski fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

3. Serek wiejski

To jedno z najlepszych źródeł pełnowartościowego, łatwo przyswajalnego białka, które idealnie nadaje się do budowania masy mięśniowej. Ma też niewiele tłuszczu, sodu i kalorii.

Zawartość białka w 100 g serka wiejskiego: 11,0 g

 

Dieta na masę 2015/shutterstock.com
fot. Shutterstock.com

4. Ziarna konopi

W przeciwieństwie do odżywek białkowych, ziarna konopi zawierają nie tylko samo białko, lecz także kwasy omega-3 i błonnik. W ich składzie znajdują się również wszystkie kluczowe do budowania mięśni aminokwasy. W Polsce jeszcze dość trudno je dostać - szukaj przede wszystkim w sklepach ze zdrową żywnością.

Zawartość białka w 100 g ziaren konopii: 33,8 g

 

Dieta na masę 2015/shutterstock.com
fot. Shutterstock.com

5. Brązowy ryż

Jest smaczny i wartościowy, lecz nie zawiera wszystkich niezbędnych aminokwasów. Połącz go z innym źródłem białka, by stworzyć solidne proteinowe danie (przykładowo do ryżu dodaj groszku). Sam ryż zawiera jednak duże ilości metioniny, aminokwasu wymaganego do rozpoczęcia syntezy białek.

Zawartość białka w 100 g surowego brązowego ryżu: 8,1 g

MH

 

Zobacz również:
REKLAMA