Co pić na diecie ketogenicznej? 10 propozycji keto napojów

Dieta ketogeniczna oparta jest na tłuszczach a w parze z nimi absolutnie nie idą węglowodany. Trzeba się ich wystrzegać jak ognia, także w napojach. Woda to podstawa tej diety, ale mamy też inne propozycje napojów keto.

Matcha fot. shutterstock.com

Podstawą diety ketogenicznej jest tłuszcz, który uzupełniany jest śladową ilością węglowodanów (kilkadziesiąt gramów dziennie) oraz białkiem (do 2 g na 1 kg masy ciała). Przy takim makro organizm, nie dysponując glukozą, znajduje inne źródło zasilania - utleniając kwasy tłuszczowe. W wątrobie zaczynają się wytwarzać ciała ketonowe, które stają się źródłem energii.

Będąc na diecie keto możesz spożywać zaledwie 20-30 gramów węglowodanów dziennie i to dotyczy także napojów. I tutaj musisz być ostrożny, bo w większości są one nimi napakowane. Dla przykładu -  puszka napoju gazowanego zawiera 39 gramów cukru (węglowodanów). Szklanka soku pomarańczowego to około 25 gramów cukru.

Czy to oznacza, że masz pić samą wodę? Absolutnie nie. Po pierwsze, zacznij czytać etykiety i szukaj napojów niskokalorycznych, które zawierają mniej niż 5 gramów węglowodanów na porcję. Wybieraj też produkty niedosładzane. W przypadku mleka, pij to klasyczne, bo smakowe będą miały spory dodatek cukru.

Oto 10 propozycji napojów przyjaznych diecie keto:

Kawa 

Te w wersji czarnej i niesłodzonej śmiało można wprowadzić do diety keto. Wolisz białą kawę? Możesz zabielić ją łyżką pełnotłustego mleka albo gęstej śmietanki. Na rynku dostępne są także śmietanki smakowe, które nie zwierają cukru. Trzeba tylko dobrze poszukać, np. w sklepach ekologicznych. Trzymaj się z daleka od napojów kawowych w puszkach, są bombą napakowaną cukrem.

Herbata

Zwolennicy herbaty powinni unikać dodawania do niej miodu i cukru oczywiście. Jeśli już to odrobinę stewii. Dla lepszego smaku można wybierać też herbaty smakowe. Uważaj na te butelkowane. 

Kotajle proteinowe

To świetna opcja na łatwe i szybkie śniadanie. Przy wyborze proszków białkowych czytaj etykiety i sprawdzaj zawartość cukru. Najbezpieczniejsze są te, które zawierają białko z kazeiny (jest powoli trawione, więc nasyci na dłużej).

Mleko migdałowe i sojowe

Wybieraj wersję klasyczną. Te smakowe mogą być napakowane cukrem. Tutaj także czytaj skład.
W przypadku mleka sojowego również trzymaj się z daleka od wersjo smakowych. Kubek tego klasycznego to jedynie 4 g węglowodanów.

Mleko pełnotłuste

To napój wręcz wskazany na diecie keto, bo jest bogaty w tłuszcz (8 g tłuszczu na szklankę). Tutaj również wystrzega się wersji smakowych, które są dosładzane. W zwykłym mleku cukier występuje w postaci laktozy, ale jest go niewiele – 12 gramów na szklankę.

Matcha

Sproszkowa zielona herbata,  to bardzo dobra i smaczna opcja. To napój napakowany antyoksydantami. To superfood o zdrowotnych właściwościach. Zazwyczaj ma znikome ilości cukru, ale dla bezpieczeństwa, zanim kupisz, przeczytaj skład.

Mleczne koktajle

Jeśli będą odpowiednio przygotowane to czemu nie. Najlepiej robić je na bazie tłustego mleka albo niskosłodzonego mleka migdałowego i dodaj łyżkę masła orzechowego i kostki lodu. Jeśli masz smaka na coś słodszego, dodaj odrobinę stewii.

Smoothie owocowe

Owoce nie są sprzymierzeńcem diety keto, bo w większości napakowane są cukrem. Jeśli masz ochotę na owocowe orzeźwienie, zrób smoothie jagodowe – pół szklanki tych owoców to tylko 10 g węglowodanów. Dodaj dużą ilość lodu i proszek białkowy.

Napoje elektrolitowe

Tutaj trzeba uważnie czytać składy i szukać wersji bezcukrowych. Dobrym rozwiązaniem są też tabletki, które rozpuścisz w wodzie. Nie zawierają węglowodanów wcale, bądź niewiele. Dodatkowo bogate są w potrzebny sód i potas.

Procenty

Picie alkoholu na diecie keto jest zabronione, ale jeśli chcesz wznieść toast za swój lub czyjś sukces, to lepiej zrób to mocnym alkoholem (wódka lub whisky) na lodzie niż piwem czy winem, które zawierają sporo węglowodanów.

REKLAMA