[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.8

Co najlepiej pobudza? Sprawdzamy 4 napoje [MH Lab]

Upijamy się kolejno czterema specyfikami, aby odpowiedzieć na pytanie, który najlepiej podkręca obroty.

kawa fot. Shutterstock
Chcesz się pobudzić? Wypij kawę – usłyszałem od dziewczyny, lekarza, kolegi z pracy i gościa od kablówki. Stwierdziłem, że tak zacne grono ludzi nie może się mylić, więc postanowiłem po 23 latach istnienia zaatakować mój organizm napojem z palonych ziaren. Pierwszej w życiu kawy nie dostarczył mi niestety Kolumbijczyk na osiołku. Była z automatu na korytarzu. I była tragiczna.

Gdy więc chwilę później usłyszałem na redakcyjnym zebraniu hasło „pobudzacze”, odruchowo wystrzeliłem ręką w górę, aby zgłosić pełną gotowość do wlania w siebie wszystkiego, co może dodać mi z rana trochę mocy.

Plan był prosty: przez kilka kolejnych poranków identyczne śniadanie przepijać różnymi pobudzającymi płynami. Z redaktorem działu Dieta ustaliłem, że warto sprawdzić cztery znane poranne pobudzacze. Padło na: yerba mate, mojego wroga numer jeden – kawę, wodę z imbirem i cytryną oraz, naturalnie, napój energetyczny.

Wszystkie wyżej wymienione od lat należą do czołówki trunków, które ze śpiochów robią stachanowców, i to w ekspresowym tempie. Aby werdykt na maksa urealnić, postanowiłem po każdym spożyciu wykonywać serię wirtualnych testów (www.humanbenchmark.com).

Sprawdzałem więc, jak poszczególne napitki wpływały na moją pamięć, koncentrację, reakcję i szeroko pojęte pobudzenie. Efekty, jak przystało na MH Lab, niezwykle interesujące. Wypróbuj wszystkie propozycje widoczne po prawej – na Twój organizm może zadziałać coś zupełnie innego.

REKLAMA

REKLAMA

kawa fot. Shutterstock
Ciężka noc? Włącz turbo!

1. Yerba mate

Charakterystyka: Napój znany i wykorzystywany od stuleci przez Indian z Ameryki Południowej zagościł też i u mnie. Czy wysuszone liście ostrokrzewu paragwajskiego zdały pobudzający egzamin?

Opinia testera: Moja wersja smakowa była średnia, ale działała. Pobudzenie jest fajne i rozłożone w czasie.

Ocena:

 • Pobudzenie 7/10
 • Skupienie 8/10
 • Smak 5/10

2. Czarna kawa

Charakterystyka: Kawa versus ja, drugie starcie. Domowej małej czarnej przedstawiać nie trzeba, więc przejdźmy do wrażeń. Co za emocje!

Opinia testera: W obawie o smak potraktowałem ją nieco cukrem trzcinowym. Strzał w dziesiątkę. Nie jestem bardzo podatny na kofeinę, ale odczułem niezłego kopa.

Ocena:

 • Pobudzenie 8/10
 • Skupienie 7/10
 • Smak 6/10

3. Woda z imbirem i cytryną

Charakterystyka: Dość nieoczywisty typ, ale w kwestii zdrowotnej rozwala resztę na łopatki. Rozgrzewająca moc imbiru podobno nieźle rozkręca od środka. Jak z mocą?

Opinia testera: Imbirem i cytryną rozkręcisz metabolizm i pobudzisz organizm, ale od środka. Dodatkowej energii nie odnotowano.

Ocena:

 • Pobudzenie 4/10
 • Skupienie 4/10
 • Smak 8/10

4. Energy drink

Charakterystyka: Połowa tablicy Mendelejewa w składzie daje do myślenia. To ewidentnie rozwiązanie do niezbyt częstego stosowania.

Opinia testera: Uwielbiam ten smak. Energia uderza błyskawicznie, jeszcze szybciej niż po kawie. Szybciej też odpuszcza, a kolejnego energetyka tykać nie zamierzam.

Ocena:

 • Pobudzenie 7/10
 • Skupienie 5/10
 • Smak 8/10

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij