[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.6

Co jeść na lepszy sen? 5 produktów na dobre spanie

Jeden na trzech dorosłych ma problemy z zasypianiem, a zalecana przez lekarzy 7-8 godzinna dawka snu pozostaje w sferze marzeń. Nauka pochyliła się z troską nad nocnymi markami i wskazała 5 produktów, które sprawią, że słowo "dobranoc" nabierze właściwego znaczenia.

dieta na sen fot. Ted Cavanaugh
Jeszcze niedawno zwrot "dobrze jeść" oznaczał po prostu "dużo jeść". Dopiero odkrycie przez naukowców związków między rodzajem pożywienia a naszym zdrowiem i samopoczuciem otworzyło drzwi dietetykom i już nikt przy zdrowych zmysłach nie kwestionuje wpływu diety na nasze życie. Włącznie ze snem, oczywiście. No, to zaczynamy - oto nasza nasenna piątka.

1. Ser

Tajemnica serów (zwłaszcza parmezanu, ementalera, camemberta, cheddara i chudego twarogu) tkwi w wysokiej zawartości tryptofanu. Ten aminokwas, którego nasz organizm nie jest w stanie wyprodukować i musi być dostarczany z pożywieniem, jest powiązany z syntezą w mózgu serotoniny i melatoniny.

Te dwa neuroprzekaźniki są odpowiedzialne za nasz nastrój, apetyt i sen, a ich niewystarczający poziom może skutkować depresją, otyłością i właśnie bezsennością. Cztery kawałki sera wieczorem dobrze Ci zrobią.

2. Orzechy włoskie

Zwłaszcza ich rzadsza, czarna odmiana jest tutaj w cenie, bo ma więcej tryptofanu, ale zwykłe włoskie też są skuteczne ( skądinąd, w sieci lub w sklepach zielarskich można kupić płynny ekstrakt z czarnego orzecha włoskiego, który spełni swoje zadanie). Zjedz garść wieczorem razem z serem lub wrzuć posiekane do wieczornej miski płatków owsianych.

3. Sok wiśniowy

Zespół naukowców z Uniwersytetu Pensylwanii wykazał, że wypijanie szklanki soku z wiśni rano i wieczorem znacząco skraca czas między położeniem się do łóżka a zapadnięciem w sen. Owoce wiśni podnoszą nasz poziom melatoniny regulującej dobowy rytm snu, a pijący sok już po tygodniu zyskiwali w badaniach 40 minut więcej snu.

REKLAMA

REKLAMA

4. Kapusta warzywna

A w zasadzie wszystkie kapustowate mają w sobie naprawdę solidną dawkę wapnia, a ten, zdaniem uczonych ludzi, pomaga tryptofanowi przekształcać się w melatoninę. W przypadku kapusty nie ma znaczenia czy zjesz ją na kolację, czy w ciągu dnia - najważniejsze to ją jeść.

5. Ryż jaśminowy

Renomowany, amerykański Journal of Clinical Nutrition opublikował wyniki badań, w których obserwowanym pacjentom podawano potrawkę z ryżu jaśminowego i warzyw, a innym te same warzywa, ale ze zwykłym, białym ryżem. Okazało się, że ci pierwsi, jedząc potrawkę na 4 godziny przed snem, zasypiali 2 razy szybciej, niż ci drudzy od zwykłego ryżu. Warto wypróbować w indyjskim curry.

Komentarze

 (2)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij