Chris Pratt stosuje Post Daniela – na czym polega biblijna dieta?

Chris Pratt ujawnił niedawno, że praktykuje post Daniela – intensywną półgłodówkę, która obiecuje spadek wagi, leczenie wielu chorób, a nawet… przybliżenie się do Boga.

bez mięsa shutterstock.com

“Hi, Chris Pratt here. Day Three of the Daniel Fast,” – Pratt umieścił na instastories relację z trzeciego dnia postu. Później pojawiały się kolejne, w których aktor opowiadał, że pości i modli się, utrzymując specjalny rygor.

Czym jest post Daniela?

Jak przyznał religijny bohater Strażników Galaktyki, jego dieta trwała 21 dni, a inspirowana była sposobem w jaki żył i odżywiał się biblijny Daniel, który na dworze króla Nabuchodonozora II odmawiał spożywania wina, mięsa i innych królewskich potraw. Jadł tylko jarzyny i pił wodę, dzięki czemu wyrósł na silnego i zdrowego mężczyznę, który dożył 100 lat.

ZOBACZ TEŻ: Przegląd popularnych diet

Jego naśladowcy zobowiązani są do rygorystycznego przestrzegania diety złożonej jedynie z tego, co „wyrosło z nasiona” i wody. W grę wchodzą jedynie warzywa i owoce, o śladowej zawartości białek i węglowodanów (zwłaszcza cukrów). Oprócz produktów odzwierzęcych (mięso i nabiał) zakazane są więc na przykład: ziemniaki, rośliny strączkowe, winogrona, banany, pieczywo, kasze. Do przyprawiania potraw można używać jedynie chrzanu, kminku, majeranku i świeżych ziół. Dodatkowo dzienna dawka posiłków nie może przekraczać 600 kcal.

Na co działa post Daniela?

Taki post w założeniu powinien trwać maksymalnie 40 dni, a jego celem, poza zrzuceniem wagi (nawet 2-3 kg tygodniowo), jest przestawienie organizmu na odżywianie  wewnętrzne, który po usunięciu tkanki tłuszczowej powinien zacząć pozbywać się chorych tkanek, toksyn i metali ciężkich. Istnieje wiele głosów, twierdzących że post Daniela pomógł im obniżyć poziom szkodliwego cholesterolu, uregulować poziom cukru we krwi, wyleczyć problemy skórne, a także złagodzić astmę, alergie, nerwicę oraz nawracające infekcje. Podobno świetnie poprawia też ogólną odporność organizmu.

PRZEGLĄDAJ: Co i jak często jeść?

Post ten bardzo przypomina rodzimą dietę warzywno-owocową dr Ewy Dąbrowskiej. Na jej stronie internetowej znaleźć można dużo więcej korzyści zdrowotnych wynikających z przeprowadzenia takiej półgłodówki.

Post Daniela – negatywne skutki

Post już w czasach biblijnych był przede wszystkich trudną próbą dla charakteru. Nic dziwnego. Szczególnie w ciągu pierwszych dni półgłodówki odczuwalne są jej nieprzyjemne skutki uboczne: przejmujące uczucie głodu, zimno, gorsze samopoczucie, osłabienie, spadek koncentracji. Po dłuższym czasie zagrożeniem staje się także nadmiar błonnika w diecie, który może spowodować wzdęcia i biegunki.

Post Daniela – wychodzenie z diety

Jeżeli zdecydujesz się na tę ekstremalną dietę, pamiętaj, żeby wcześniej przygotować do niej organizm. Przynajmniej na kilka dni przed postem zrezygnuj z mięsa i ciężkich potraw. Również zakończenie głodówki nie oznacza powrotu do starych nawyków żywieniowych. Ważne jest stopniowe wychodzenie z diety i pozostanie przy zdrowym sposobie odżywiania. W przeciwnym razie skutki będą odwrotne od zamierzonych.

REKLAMA