Najpopularniejszą przyprawą na świecie jest sól. Ale białe kryształki czują na plecach gorący oddech papryczek chili. 1/4 ludzi na Ziemi umieszcza je w swoim jadłospisie co najmniej raz dziennie. A jest z czego wybierać.
Chili występuje w setkach odmian (w samym Meksyku hoduje się około 140), różniących się między sobą wyglądem, ostrością i smakiem. Wspólnym elementem jest kapsaicyna, czyli związek chemiczny, któremu zawdzięczają swoją ostrość. Kapsaicyna nie ma zapachu ani smaku, ale podrażnia kubki smakowe, wywołując znane Ci uczucie pieczenia, które jest nie tylko przyjemne, ale też świetne dla zdrowia.
1. Fakty z piekła rodem
Historia. Paprykę uprawiano prawdopodobnie już 6000 lat p.n.e. Majowie mogli znać nawet 30 jej odmian, Aztekowie około 90. Z Ameryki Środkowej do Europy przywiózł ją Krzysztof Kolumb, a na okrętach portugalskich żeglarzy trafiła też do Azji, gdzie do dziś stanowi niezbędny elementy diety.
ZOBACZ: 4 najsmaczniejsze papryczki chili
2. Zdrowie
Chili to pokarm dla ciała i ducha. Naukowcy przekonują, że spożywanie kapsaicyny sprawia, iż organizm produkuje endorfiny odpowiedzialne za dobry nastrój. Humor poprawi Ci też informacja, że chili wspomaga trawienie, przyspiesza spalanie kalorii, zapobiega mutacjom komórek powodującym raka. Dzięki zawartości witaminy C wspomaga odporność, na Karaibach jest stosowana jako lek na potencję, Meksykanie zaś uważają zupę z chili za remedium na kaca.
3 Ostrość
Kapsaicyna nie powoduje uszkodzenia kubków smakowych, ale zakończenia nerwowe reagują na jej obecność w taki sam sposób, jak na poparzenie czy zranienie. Z czasem organizm przyzwyczaja się do ostrości i potrzebuje większego stężenia kapsaicyny dla wywołania mocnych wrażeń.
Poziom ostrości jest mierzony na skali Scoville’a, nazwanej od nazwiska asturyjskiego farmaceuty, który stworzył ją w 1912 roku. Na skali tej niezawierająca kapsaicyny czerwona papryka ma 0 jednostek, a znajdująca się po jej przeciwnej stronie czysta kapsaicyna osiąga poziom 16 000 000 jednostek. Pełną skalę znajdziesz na www.ostrakuchnia.pl.
4. Kuchnia
Chili jest wykorzystywana w kuchni we wszystkich możliwych postaciach: świeża, suszona, marynowana... Można ją gotować, piec, grillować, robić z niej ocet i oliwy smakowe. Kupując papryczki, szukaj twardych, błyszczących, z zieloną łodygą (możesz je kupić w internecie na www.habanero.pl).
Paprykę łatwo obierzesz z ciężkostrawnej skórki, opiekając ją w piekarniku, a jeśli chcesz podkreślić intensywność jej smaku i nieco zmniejszyć ostrość, pozbądź się pestek i przesiąkniętych kapsaicyną wewnętrznych białych błon. Uważaj ze smażeniem chili w gorącym oleju – może nadać daniu gorzki smak. Sproszkowane chili dodawaj do potrawy po zdjęciu garnka z ognia.