Chemia jedzenia: trójfazowy detoks organizmu

Oto plan, dzięki któremu poczujesz się dobrze. Brzmi znajomo, a jednak znacząco różni się od tego, o czym czytałeś wcześniej. Produkty wybrane zostały ze względu na skład chemiczny, a nie ilość kalorii, i pomogą Ci oczyścić organizm, nabrać siły i pobudzić zmysły. 

Chemia jedzenia: trójfazowy detoks organizmu Aleksey Klints 2015/shutterstock
fot. Aleksey Klints 2015/shutterstock

1. Poranny detoks

REKLAMA

Faza pierwsza: oczyszczanie

Pestycydy, konserwanty, leki, papierosy i, oczywiście, alkohol przyczyniają się do nagromadzenia w organizmie dużej ilości toksyn. Można wyposażyć organizm w narzędzia, które pomogą mu pozbywać się intruzów.

Oczyść się dzięki specjalnie skomponowanej mieszance śniadaniowej. Zawiera ona aż sześć porcji warzyw i owoców (dietetycy zalecają co najmniej 5 dziennie), jest pełna składników odżywczych, które pomogą właściwie funkcjonować wątrobie i układowi trawiennemu. Wystarczy dodać mleka.                                                 

Sześć w jednym

Doskonały sposób na rozpoczęcie dnia po ciężkiej nocy.

Składniki:

 • 1 grejpfrut
 • 1 pokrojone jabłko
 • Garść jagód
 • 80 g bezpestkowych winogron
 • 80 g wiśni (mrożonych lub świeżych)
 • 20 g płatków owsianych
 • 5 g siemienia lnianego
 • 1/2 granatu
 • 1 łyżeczka pyłku pszczelego
 • Mleko
 • Szczypta cynamonu

1. Wrzuć do blendera cząstki grejpfruta, kawałki jabłka, jagody, winogrona i połowę wydrylowanych wiśni. Miksuj krótko, aż uzyskasz zawiesistą, lecz nie za gładką masę.

2. Do miski wrzuć płatki owsiane i zalej owocową masą. Dodaj resztę wiśni, pestki granatu, pyłek pszczeli (dostaniesz w sklepach eko) i zalej mlekiem do żądanej konsystencji. Posyp szczyptą cynamonu.

Granat

Oczyszcza okrężnicę, a jego zasadowe właściwości równoważą działanie kwasów żołądkowych i ułatwiają trawienie.  

Pyłek pszczeli

Zawiera dużą dawkę witamin i aminokwasów. W składzie ma nawet do 35 procent białka, więc wspomaga też budowę mięśni.  

Siemię lniane

Zawiera kwasy tłuszczowe omega-3, które pozytywnie wpływają na jakość procesów zachodzących w mózgu. Dzięki nim Twój umysł będzie więc działał sprawnie – niezależnie od tego, jak spędziłeś poprzedni wieczór.

Grejpfrut

Bogaty w limonoidy, które pobudzają wątrobę i neutralizują toksyny dzięki zwiększeniu zasadowości organizmu. Szczególnie przydatny w niwelowaniu szkodliwych skutków działania pestycydów.

Jabłko

Rozpuszczalny błonnik w postaci pektyny pobudza trawienie, więc z łatwością poradzisz sobie z wczorajszą kolacją. W jabłkach znajduje się również zbawienna dla zdrowia ilość wapnia, żelaza, potasu i magnezu.

Czereśnie

Dzięki dużej zawartości antocyjanidów i potasu skutecznie przeciwdziałają zapaleniom wszystkich organów wewnętrznych i zmniejszają szkodliwy wpływ toksyn na stawy.

Cynamon

Działa szybko – zaczyna usuwać szkodliwe skutki działania alkoholu na wątrobę już od pierwszego kieliszka, a także pomaga pozbyć się konserwantów i sztucznych barwników zawartych w spożywanym trunku.

Dobre reakcje: popraw krążenie

Właściwie zestawione składniki aktywują reakcje chemiczne, w wyniku których dany posiłek nabywa jeszcze więcej korzystnych dla zdrowia właściwości. Ta para właśnie tak ma!

Winogrona + jabłka = lepsze krążenie krwi

Kombinacja kwercetyny zawartej w jabłkach i katechin znajdujących się w winogronach daje w efekcie silne działanie przeciwzakrzepowe –taka jest konkluzja badań przeprowadzonych przez naukowców z National University of Singapore.

Zmniejsza się lepkość płytek krwi, a przez to krew krąży bardziej wydajnie i szybciej dostarcza organizmowi potrzebne składniki.

1 2 3
STRONA 1 z 3
REKLAMA