Cheat day, stres pomidorów i cudowne curry - dietetyczne ciekawostki MH

O tym, że w diecie trzeba zachować zdrowy rozsądek pisaliśmy już wielokrotnie. Teraz mamy na to naukowe dowody.

Sos curry shutterstock.com

Angielski „cheat day” nie ma wciąż dobrego tłumaczenia na język polski, ale za to właśnie zyskał dobre wytłumaczenie naukowe.

REKLAMA

W żadnym razie nie namawiamy was do obżarstwa, ale takich badań po prostu nie możemy przemilczeć. Pismo „Consumer Psychology” podaje wyniki pracy naukowców, którzy porównali efekty diety 1500 kcal dziennie z planem 1300 kcal przez 6 dni w tygodniu oraz 2700 kcal w niedzielę. Okazało się, że osoby, które od święta pozwalały sobie na ucztę, w pozostałe dni wykazywały większą samokontrolę, chociaż ich dieta była bardziej restrykcyjna.  

Nie stresuj pomidorów

Wiesz, co się stanie, jeśli wsadzisz pomidora na noc do lodówki? Straci smak. A masz pojęcie, dlaczego? Naukowcy z University of Florida też nie wiedzieli, więc zbadali sprawę. Okazało się, że zimno wywołuje stres w pomidorach, które pochodzą z ciepłych krajów. Pod jego wpływem niejako wyłączają się geny odpowiadające za produkcję enzymów dających smak i zapach. Pamiętaj więc, by odpuszczać im krioterapię.

Kawa bez cukru

23% – o tyle procent mniej kawosze są narażeni na zachorowanie na cukrzycę typu 2 w porównaniu z ludźmi, którzy kawy nie piją – podaje „American Journal of Clinical Nutrition”.

O trzech takich, co chronili zdrowie

Indyjski sos curry to wybitne połączenie nie tylko jeśli chodzi o smak. Zawarty w nim cynamon – informujemy za „The Journal of Neuroimmune Pharmacology” - ma stymulować produkcję białek występujących w części mózgu zwanej hipokampem, która odpowiada za pamięć, i tym samym przyczyniać się do jej poprawy. Drugi składnik sosu, kurkuma, pomaga regulować ciśnienie krwi, a jego działanie jest wzmacniane przez kolejny, czyli czarny pieprz. Wg pisma „Planta Medica” ma wzmacniać działanie kurkumy aż o 2000%. Stachanowiec! 

REKLAMA