[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
  • Men's Health

  • Dieta

  • Catering dietetyczny – przełom w zdrowym odżywianiu czy kot w worku?

REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.5

Catering dietetyczny – przełom w zdrowym odżywianiu czy kot w worku?

Pracujesz, trenujesz, budujesz dom lub swoją masę. Musisz się zatem odżywiać – a nie jedynie zaspokajać głód i zachcianki podniebienia. Jeżeli przy nawale obowiązków nie masz czasu na przyrządzanie zdrowych, pożywnych posiłków i czasem kończysz z fast foodem w żołądku, catering dietetyczny może być dla Ciebie jak odżywcza manna z nieba. Dowiedz się, dlaczego.

dieta fot. Materiały prasowe

Nazwa „catering dietetyczny” może sugerować, że ktoś będzie próbował narzucać Ci ograniczenia żywnościowe. Nic z tych rzeczy. W systemie dowozu zdrowego jedzenia na telefon dyscyplina rzeczywiście istnieje, ale dotyczy tylko jednej kwestii. Jest nią zaspokojenie Twoich potrzeb żywieniowych (nie myl z zachciankami). Każdy mężczyzna lubi dobrze zjeść – Ty pewnie nie jesteś tu wyjątkiem.

Dieta na masę, na intelekt i na dobry seks

Właściwie skomponowane posiłki poprawią wszystko: od samopoczucia po wigor. I to właśnie zapewni Ci catering dietetyczny. Jeśli należysz do tej grupy aktywnych mężczyzn, dla których treningi sportowe są ważną częścią życia, musisz szczególnie uważać na to, co, kiedy i w jakiej ilości kładziesz na talerz. Bo każdy trening, szczególnie intensywny, to właściwie niszczenie mikrowłókien mięśniowych, zużywanie zapasu tlenu zmagazynowanego w mioglobinie i energii – skupionej w fosfokreatynie. Zniszczenia tkanki mięśniowej trzeba usunąć, włókna i zapasy tlenu oraz energii odbudować – wykorzystując białka i aminokwasy.

Te ostatnie mogą mieć charakter endo- lub egzogenny. Pierwsze wytwarzane są w ciele, drugie – należy dostarczyć z pożywieniem lub z suplementami diety, a najlepiej oboma sposobami naraz. Z badań przeprowadzonych w 2012 r. na Wydziale Nauk o Żywności i Biotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie wynika bowiem, że suplementacja kreatynowa to za mało, jeśli chcesz mieć więcej zmagazynowanej energii w mięśniach. Pokusa szybkiego pompowania mięśni zapasami energii tylko poprzez suplementację jest duża, ale dopiero baza w postaci odpowiedniej diety umożliwi Ci osiągnięcie efektów, o jakich marzysz.

Catering dietetyczny – jednak nie kot w worku

Potrzeby są różne, dlatego oferty cateringu dietetycznego też są rozmaite. Wszystko sprowadza się jednak do wspólnego mianownika: nakarmić Cię tak, jak lubisz, ale zdrowo, w dobrym guście i o odpowiedniej porze. Badania naukowe prowadzone przez medyków i biologów dowodzą, że jadanie o stałej porze to najprostszy i niezawodny sposób na wyregulowanie metabolizmu – szczególnie, jeśli dotychczas posiłki wrzucane były do żołądka o przypadkowych lub co najmniej dziwnych porach, a z wartościowym jedzeniem wspólnego miały bardzo mało. Socjolodzy zwracają ponadto uwagę, że dzięki stałym godzinom posiłków lepsze są samopoczucie i realizacja społecznych ról. Departament Zdrowia w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych oraz

Zakład Higieny i Fizjologii w Wojskowym Instytucie Higieny i Epidemiologii w Warszawie przeprowadziły w 2014 r. badanie potwierdzające tę tezę. Jego uczestnikami byli policjanci i policjantki – czyli osoby, które pełną gotowość fizyczną i umysłową muszą mieć przez 24 godziny na dobę.

Przemiana materii pod kontrolą daje więc poczucie panowania nad swoim ciałem. Trudno o lepszy, sensualny komfort dla mężczyzny. Korzyści z cateringu dietetycznego jest zatem dużo – potwierdzonych twardymi dowodami naukowymi. Ty musisz tylko wybrać odpowiednią dla siebie ofertę.

Dieta pudełkowa - z czym to się je?

Catering dietetyczny ma tę znakomitą przewagę nad gotowaniem realizowanym samodzielnie, że przestajesz się zastanawiać nad tym, co wrzucić na ząb, a zaczynasz jeść – tak, jak lubisz i jak potrzebujesz, kiedy tylko chcesz. Układaniem jadłospisu też się nie przejmujesz – zrobi to za Ciebie specjalista. Zazwyczaj jest nim dyplomowany dietetyk, który współpracuje z firmą oferującą zdrowe jedzenie na dowóz lub jest jej pracownikiem. Tak funkcjonuje m.in. Dietykieta, której usługi dostępne są na Dolnym Śląsku. Tak działają najlepsi w branży.

Rewolucyjna siła cateringu dietetycznego tkwi zatem w tym, że układaniem menu dla Ciebie zajmie się nie kucharz czy intendent, ale specjalista posiadający dogłębną wiedzę o zdrowym żywieniu. Bo na żywieniu trzeba się znać – i to bardzo dobrze, gdyż nauka co rusz przynosi odkrycia w tej dziedzinie. Czasem wywrotowe. Jak na przykład praca świeżutka, bo opublikowana w sierpniu 2017 r. w prestiżowym periodyku „The Lancet”, z której wynika, że znajdujące się na czarnej liście tłuszcze nasycone trzeba wybielić. Międzynarodowa grupa naukowców (w tym Polacy) po badaniu przez 10 lat ponad 135 tys. uczestników w 18 krajach świata odkryła, że ci, co jedzą ich za mało, narażają się na wyższą śmiertelność w wyniku udarów. Znacznie gorsze są węglowodany, które śmiertelność w takich przypadkach podwyższały i wspomagały rozwój chorób układu krążenia. Więc to słodyczy się bój bardziej, a nie tłustego boczku.

Dieta dla samurajów i fanów zieleniny

Catering dietetyczny jest zatem w rękach specjalistów. I dlatego, uprawiając sporty lub tylko ćwicząc na siłowni, nie dostaniesz od profesjonalnej firmy menu złożonego z sałatek i koktajli. Dostaniesz za to solidną dawkę białka i energii – oczywiście z zieleniną włącznie (bo inaczej jest mniej zdrowo). Według profesjonalistów ze wspomnianej Dietykiety, dla budujących masę optymalna jest dieta samuraja, czyli dieta paleo wzbogacona bezglutenowymi węglowodanami w najzdrowszej formie.

Firma ma w swojej ofercie Dietę Paleo – modną i polecaną dla wszystkich aktywnych, ale specjalnie na potrzeby rzeźbiących swoje mięśnie modyfikuje ten program żywieniowy pod potrzeby walecznych samurajów. Posiłek obiadowy wzbogaca o węglowodany złożone i bezglutenowe, z kolei posiłek potreningowy to miks węglowodanów, białka serwatkowego, na bazie mleka kokosowego. Dodatkowo – brak składników antyżywieniowych, znanych z tego, że mogą uczulać (np. gluten, nabiał) korzystnie wpływa na odporność. Jeśli jednak ważniejsze od obwodu bicepsa są dla Ciebie spadek masy ciała, a jednocześnie dogadzanie własnemu podniebieniu w zdrowym stylu, możesz liczyć na świetne menu w Diecie Południowej lub Wegetariańskiej, z rybami lub bez nich. 

Zdrowe jedzenie na telefon – dla złaknionych dobrej energii

W dobrym cateringu dietetycznym nie licz na ofertę z owsianką błyskawiczną, jeśli pracujesz umysłowo lub potrzebujesz długoterminowego, spokojnego uwalniania energii. Odkrycia dra Davida Ludviga, harwardzkiego eksperta do spraw żywienia i otyłości, dowodzą bowiem, że nasze mózgi po czterech godzinach od zjedzenia takiej owsianki przechodzą istny horror spowodowany gwałtownym wyrzutem adrenaliny do krwi i związany z tym ostry spadek glikemii. W dobrym cateringu dietetycznym możesz za to spodziewać się menu, dzięki któremu Twój komputer w mózgu będzie działał sprawnie i intensywnie bez szkody dla koncentracji uwagi, wyrwiesz sztangę i zrobisz to bez bólu przetrenowanych kilka dni wcześniej mięśni; będziesz też dumny ze swojej kondycji krótko-, jak i długodystansowej (również w sypialni).

Jak skomplikowane może być życie mężczyzny aktywnego, wiesz sam. Możliwość korzystania ze zdrowego jedzenia na telefon znacznie je upraszcza. Nie musisz na przykład wiedzieć czy skrobia oporna jest błonnikiem (a jest i niewielu o tym wie – co udowodnili w 2016 r. naukowcy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie) i tego, że produkty typu light czy olej rzepakowy nie powinny trafiać do jadłospisu. Od myślenia nad menu są tutaj specjaliści. Ty jesteś od jedzenia.

mat. prasowe

REKLAMA

Komentarze

 (4)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij