Burak, czyli nowa gwiazda posiłku potreningowego

Warzywa równa się zdrowie. Wbili nam to w głowę mniej więcej na przełomie przedszkola i podstawówki. Teraz - już jako dorośli z MH - stawiamy nową tezę: warzywa równa się mięśnie. 

buraki

Już na wstępie pokręciłeś głową, bo w takim - dla przykładu - pomidorku ze świecą szukać białka i węgli? Pełna zgoda. Bo z warzywami jest trochę jak z superbohaterami. Ich moc jest niewidoczna na pierwszy rzut oka, ale generalnie robią niesamowitą robotę. I niektóre z nich mogą po prostu pomóc w treningu.

Tytułem przykładu, poczciwe buraki mogą przyspieszyć regenerację mięśni po ciężkim treningu, jak stwierdzili badacze z angielskiego Northumbria University. W badaniu 20 uczestników otrzymało 250 mililitrów soku z buraków, 125 ml lub placebo natychmiast, 24 godziny i 48 godzin po ukończeniu treningu plyometrycznego.

Efekty? Ci, którzy przyjmowali najwyższe dawki soku z buraków, zgłaszali mniejszą bolesność mięśni, niż ci, którzy w ogóle nie przyjmowali żadnych składników w 48-godzinnych i 72-godzinnych okresach po ćwiczeniach.

Wysiłek fizyczny może wywołać potężny stres oksydacyjny, który pojawia się, gdy występuje brak równowagi w komórkach pomiędzy wolnymi rodnikami oraz przeciwutleniaczami, które z nimi walczą. Ten proces prowadzi do stanów zapalnych i bolesności mięśni.

Buraki zachwala autor badań, dr Glyn Howatson, dyrektor badań i innowacji dla działu sportu, ćwiczeń i rehabilitacji Uniwersytetu Northumbria. Posiadają one azotany, związki o silnych właściwościach przeciwzapalnych, które mogą sporo zdziałać w problemie obolałych mięśni po intensywnym treningu.

Ta sama przeciwzapalna robota może również pomóc Twojemu sercu. Bo choćbyś łykał nawet dwadzieścia pigułek przeróżnych suplementów dziennie to właśnie regularne spożywanie warzyw najskuteczniej pomaga obniżyć ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko chorób serca, które każdego roku zabijają więcej mężczyzn niż każdy rodzaj nowotworu razem wzięty. Warto.

REKLAMA