[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.1

Buduj mięśnie, spalaj tłuszcz i jedz do syta

Uparcie trenujesz, chcąc wyrzeźbić mięśnie brzucha, dbasz o suplementację i białkowe odżywki, ograniczasz kalorie, bo waga nadal pokazuje za dużo, a efekt wciąż nie taki? Sprawdź, może powinieneś zacząć od całkowitej zmiany nawyków żywieniowych.

Jak schudnąć skutecznie i odzyskać formę? fot. Plamen Petkov
Nie czujesz głodu, więc odpuszczasz posiłek? Jeśli tak, to dwa zdania tytułem wyjaśnienia. Nasi przodkowie z głodem mieli do czynienia znacznie częściej niż my. Organizm musiał więc nauczyć się magazynować energię i do dziś nie umie zmienić tego nawyku! Nie jedząc, tylko utrudniasz mu życie: osłabiasz mięśnie i hamujesz spalanie. Patrz i zapamiętuj, kiedy, ile i co jeść w ciągu dnia. 

Pierwsze śniadanie

Co wybrać: Produkty mleczne, jajka i pełnoziarniste pieczywo bogate w błonnik. Wypij szklankę mleka i zjedz kromkę chleba z serkiem wiejskim. Masz więcej czasu? Ugotuj jajka lub przygotuj owsiankę z jogurtem, jagodami i orzechami.
Zadanie: Kop energii.
Uzasadnienie: Nabiał i jajka dostarczają mięśniom protein, dzięki którym szybciej chudniesz i budujesz masę mięśniową.  

REKLAMA

Drugie śniadanie

Znów nabiał i pełnoziarniste pieczywo, ale w innych proporcjach. Są dwie szkoły na temat tego, które śniadanie powinno być bardziej obfite. Pogódźmy je tak, byś i Ty był syty. Przeznacz na śniadanie około 400 kcal i rozbij je na dwie części w takich proporcjach, jakie Ci najbardziej odpowiadają. Jeśli nie masz czasu ani zwyczaju jadać dużo z samego rana, niech drugie śniadanie będzie bardziej obfite.  

Lunch

Co wybrać: Warzywa, owoce i mięso lub ryby. Zupy lub sałatki to strzał w dziesiątkę.
Zadanie: Dostarczyć jak najwięcej witamin i minerałów.
Uzasadnienie: To czas na różnorodne składniki. O ile w czasie śniadania myślisz o energii na cały dzień, to pora lunchu jest najlepsza na witaminy i mikroelementy. To, czy zjesz mięso po południu, czy wieczorem, jest sprawą indywidualną. Ważne, by jeść je 1-2 dziennie w zależności od planu treningowego. 

Kolacja

Co wybrać: Zielone warzywa, chude mięso, ryby.
Zadanie: Zmniejszyć porcje.
Uzasadnienie: Najpierw zjedz sałatkę, a potem mięso. Badania na uniwersytecie w Pensylwanii pokazały, że niskokaloryczne sałatki zmniejszają spożycie dania głównego o 12%. Ilościowo i jakościowo jesz sporo, kalorycznie mniej.

Przekąski

Co wybrać: Jogurt, owoce, orzechy.
Zadanie: Powstrzymać głód.
Uzasadnienie: Jedz małe przekąski między posiłkami. Badania pokazują, że jeśli jesz mniej niż 3 posiłki dziennie, częściej miewasz napady głodu. 

Na pustym baku nie pojedziesz

Dlaczego warto jeść przed treningiem?

Ponieważ Twój organizm potrzebuje nie tylko siły do ćwiczeń, ale i odpowiedniego nastroju. A o ten trudno na głodzie. Jeśli ćwiczysz z samego rana, posiłek "przed" powinien zawierać więcej węglowodanów, niż jeżeli trenujesz po południu. Wtedy masz jeszcze zapas energii z poprzednich posiłków. Bez względu na porę dnia jedz pół godziny przed wysiłkiem. 

Dlaczego warto jeść po treningu?

Ponieważ potrzebujesz zastrzyku aminokwasów do odbudowy uszkodzonych w czasie ćwiczeń mięśni. Węglowodanów, zwłaszcza gdy trenujesz wieczorem, potrzebujesz mniej niż protein. Najlepiej dostarcz je wraz z owocami, np. bananami. 

MH 11/2013

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij