Budowanie mięśni - top 5 produktów

Chcesz być większy? Musisz więcej jeść. Nie da się tego obejść. Zwiększenie masy wymaga dodatniego bilansu energetycznego i azotowego, czyli większej ilości energii i białka niż zazwyczaj. Oto 5 produktów pomocnych przy budowaniu masy.

Tatar, dania białkowe shutterstock.com
Tatara jedz nie tylko do piątkowej wódeczki z kumplami.

1. Wędzony łosoś

Ma najwyższą wartość biologiczną, określającą tę część wchłoniętego białka i wykorzystaną do syntezy w okresie wzrostu, oraz najwyższą wydajność wzrostową, określającą przyrost masy ciała na 1 kg spożytego białka.

BIAŁKO NA SŁODKO? CZEMU NIE PANKEJKI?

2. Tatar

Jego właściwości antyoksydacyjne u osób rozbudowujących swoje mięśnie skracają czas regeneracji po treningu, a oprócz tego stymuluje wzrost i rozwój tkanki mięśniowej przy jednoczesnym ograniczeniu tkanki tłuszczowej.

3. Pszenny chleb

Zawiera białko roślinne, które choć zaliczane jest do białek o niepełnej wartości, odgrywa istotną rolę przy budowaniu mięśni. Proces ten przebiega optymalnie, jeśli białko obecne w diecie w 2/3 jest pochodzenia zwierzęcego, a w 1/3 roślinnego.

4. Ser ricotta

Zawiera prawie wyłącznie białka serwatkowe, mające więcej aminokwasów, które trzeba dostarczyć, gdyż organizm nie potrafi ich sam syntezować. Ich zawartość w białkach serwatkowych wynosi 52,7 g/100 g białka.

5. Jogurt naturalny

Bakterie probiotyczne pomagają w procesie budowania masy mięśniowej, zwiększają wchłanialność białek i tłuszczu mleka, zatrzymują w organizmie fosfor, wapń i żelazo, dostarczają witamin grupy B oraz ułatwiają trawienie.

Większe mięśnie i wysportowana sylwetka to marzenie prawie każdego faceta. Dla Ciebie niech to nie będzie marzenie, lecz cel. Sprawdź, jak skutecznie budować masę mięśniową i spraw, by ten cel był bliżej niż kiedykolwiek.

MH 04/2013

Zobacz również:
REKLAMA