Budowanie mięśni - 8 dietetycznych porad

Chcąc imponować sylwetką atlety, nie musisz się szprycować. Odpowiednie jedzenie sprawi, że wzmocnisz produkcję hormonu wzrostu wspierającego rozwój mięśni. Sprawdź, którymi produktami uzupełnić swoją dietę, by Twoja muskulatura rosła jak na drożdżach.

Uginanie ramion ze sztangą shutterstock.com
Trening jest ważny, ale pamiętaj, że mięśnie rosną podczas odpoczynku i regeneracji. Musisz je wesprzeć odpowiednią dietą.

1. Zjedz maliny przed snem

Jedzenie zawierające melatoninę poprawiającą sen, w czasie którego wydziela się hormon wzrostu, może podnieść jego produkcję nawet o 157%. Garść malin wieczorem pomoże Ci spać jak kamień.

źródło: „Clinical Endocrinology”

2. Suplementuj się rybami

Deficyt witaminy D jest wiązany z obniżeniem poziomu męskich hormonów. Najlepszym źródłem witaminy D są surowe, tłuste morskie ryby. 100 g łososia może zaspokoić aż 271% dziennego zapotrzebowania.

 źródło: Rikshospitalet, Oslo University

 

3. Wołowe stejki rządzą

Wołowina to żelazny punkt programu za każdym razem, gdy podajemy produkty wpływające na Twoje mięśnie. Aminokwasy w niej zawarte pomagają wytwarzać ornitynę – składnik zwiększający produkcję hormonu wzrostu nawet czterokrotnie.

źródło: University of Houston

4. Kto smaruje, ten jedzie

Dodawaj olej kokosowy (1 g na 1 kg masy ciała) do szejka, który pijesz przed treningiem, a na kilka godzin zwiększysz produkcję hormonu wzrostu i poprawisz wyniki na siłowni.

źródło: „Journal of Endocrinology”

5. Wykorzystaj moc jogurtu

Badania wskazują, że już 2 g pokarmów bogatych w glutaminę – takich jak jogurt, mleko czy jaja – wystarczą, by podnieść produkcję hormonu wzrostu.

źródło: Louisiana State University

Przeczytaj też: 10 zmian w odżywianiu na budowę masy

6. Siła z soi

Twój proteinowy koktajl przed treningiem może opierać się na białku sojowym, które jest jednym z lepszych naturalnych źródłeł argininy. Ten aminokwas podnosi poziom hormonu wzrostu już po 30 min. 

źródło: Syracuse University

7. Dawka serotoniny

Ananas to najlepsze naturalne źródło serotoniny – hormonu, który wspólnie z melatoniną reguluje sen. Jeśli zjesz go wieczorem (banan też da radę), będziesz lepiej spać, a to właśnie w czasie snu wydziela się hormon wzrostu.

źródło: „The Journal of Clinical Investigation”

8. Daj sobie bobu

W niepozornym ziarenku bobu kryją się bogate zasoby lewodopy. Ten aminokwas stymuluje przysadkę mózgową do produkcji hormonu wzrostu.

źródło: Kobe University School of Medicine

Bonus: Odejdź od stołu

To brzmi dość niewiarygodnie, ale zostało potwierdzone naukowo: krótki post może podnieść poziom hormonu wzrostu nawet o 2000%. Nie wystarczy jednak opuścić jeden posiłek – trzeba nie jeść cały dzień.

źródło: University of Virginia

MH 04/2014

Zobacz również:
REKLAMA