Brak apetytu? 4 przyczyny dlaczego nie odczuwasz głodu

Chcesz nabrać masy, ale jakoś nie czujesz ekscytacji na myśl o kolejnej szamce? A może od pewnego czasu w ogóle nie czujesz głodu i z trudem wciskasz w siebie posiłki? Zobacz, jakie mogą być przyczyny braku apetytu.

brak apetytu fot. shutterstock.com

Przyczyny utraty apetytu

  1. Przeziębienie i infekcje
  2. Stres i lęk
  3. Leki
  4. Pogoda
  5. Palenie papierosów

Ręka do góry, jeśli jesteś jedną z tych osób, które, gdy zbliża się godzina posiłku, nie mogą się go doczekać i marzą o tej parującej misce pyszności. Bywa jednak i tak, że w niektóre dni z jakiegoś powodu nie odczuwasz głodu i nie masz ochoty na swój ulubiony posiłek. Dlaczego tak się dzieje? Czy brak apetytu sygnalizuje, że coś jest nie tak z twoim organizmem? A może to całkowicie normalne?

Jak to zazwyczaj bywa, to zależy od wielu czynników. Na szczęście w większości przypadków utrata apetytu jest krótkotrwała i przez to nieszkodliwa. Może po prostu miałeś pracowity poranek i zapomniałeś zjeść cokolwiek do wieczora. A może zjadłeś tak obfitą kolację poprzedniego dnia, że zasiadanie do kolejnego pełnego posiłku nie brzmi zbyt ekscytująco.

Czasami jednak brak apetytu może sygnalizować poważne problemy zdrowotne, w tym niedoczynność tarczycy, cukrzycę, a nawet raka. Dlatego tak ważne jest, aby obserwować swój organizm i skontaktować się z lekarzem, jeśli zbyt długo nie masz ochoty na jedzenie lub jeśli brak apetytu dopada cię dosyć często. Wtedy nie wpadaj w panikę, tylko koniecznie udaj się do lekarza. I to jak najszybciej. Wcześniej jednak sprawdź cztery powszechne przyczyny utraty apetytu, które być może pomogą Ci rozwiązać zagadkę.

REKLAMA

1. Przeziębienie i infekcje a utrata apetytu

Jakby bycie chorym nie było samo w sobie niefajne, to jeszcze może być z tym związana utrata apetytu. Przeziębieniu bardzo często towarzyszy brak apetytu. Dzieje się tak, gdy białe krwinki uwalniają cytokiny, czyli białka, które pomagają zwalczać infekcje, poprzez pobudzenie komórek biorących udział w odpowiedzi odpornościowej organizmu. Cytokiny krążą we krwi i docierają aż do mózgu, powodując gorączkę i zmęczenie, a także utratę apetytu. Również infekcje bakteryjne, takie jak np. zapalenie płuc czy te wywołane przez paciorkowca, również mogą prowadzić do spadku apetytu. Oczywiście apetyt powinien wrócić do normy po wyzdrowieniu, a w trakcie choroby zadbaj o przyjmowanie dużej ilości płynów.

ZOBACZ KONIECZNIE: Przeziębienie: jak je zwalczyć? [fakty i mity] 

2. Stres i lęk a utrata apetytu

Często bywa tak, że ludzie pod wpływem stresu rzucają się na jedzenie. Słodycze, fast foody i inne potrawy z kręgu comfort food dla wielu osób stanowią sposób na odstresowanie (jest to sposób oczywiście nieskuteczny). Jednak czasami stres i uczucie niepokoju może sprawić, że stracisz apetyt. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest to, że pod wpływem stresu organizm uwalnia hormon – epinefrynę, nazywaną również adrenaliną, która tymczasowo zmniejsza głód (jak czytamy w artykule opublikowanym w "Harvard Health"). Krótkotrwały i uporczywy stres sprawia, że organizm uwalnia kortyzol, a z kolei ten hormon pobudza apetyt. Ludzie, którzy są mocno zestresowani lub niespokojni, mogą być zbyt skupieni na martwieniu się, aby myśleć o jedzeniu. Takie osoby nie są w stanie zauważyć sygnałów świadczących o głodzie, które wysyła im ich organizm.

3. Leki a utrata apetytu

Nie jest tajemnicą, że wszelkiego rodzaju lekarstwa mają długą listę potencjalnych skutków ubocznych. Na etykietach często znajdują się ostrzeżenia o skutkach ubocznych związanych z problemami żołądkowo-jelitowymi, takie jak nudności, ból brzucha lub biegunka. Nie trzeba dodawać, że te skutki uboczne mogą spowodować utratę apetytu. Według "Healthline" także kodeina i morfina, a także niektóre antybiotyki, są powszechnymi środkami zmniejszającymi apetyt.

4. Pogoda a utrata apetytu

Istnieje powód, dla którego większość ludzi ma ochotę na lżejsze potrawy, takie jak sałatki czy świeże owoce w lecie. Gdy temperatura wzrasta, niektórym całkowicie odbiera apetyt. Z kolei, gdy temperatura spada, wielu z nas ma większą ochotę na jedzenie. Jak to wytłumaczyć? Twój organizm podczas jedzenia wytwarza ciepło. Jeśli temperatura będzie nieznośnie wysoka, będziesz mniej skłonny do brania się za jedzenie i podnoszenia własnej temperatury.

5. Palenie papierosów a utrata apetytu

Tak, mamy 2021 rok, a niektórzy wciąż palą fajki. Palenie papierosów również może być jedną z przyczyn braku apetytu. Jak to możliwe? U palaczy często po wypaleniu papierosa pojawia się uczucie sytości żołądka, jeśli więc palą często, często też mają "zapełnione" brzuchy.

ZOBACZ TEŻ: Jak rzucić palenie? Historia prawdziwa 

Kiedy brak apetytu staje się problemem?

Kiedy udać się na konsultację do lekarza? Powinieneś udać się do specjalisty, jeśli schudłeś lub jeśli nie masz apetytu od 3-4 dni. Ważne, aby jak najszybciej ustalić, przyczynę problemu. Zwłaszcza, że twój organizm będzie wykorzystywał zapasy białka jako energię, powodując tym samym utratę masy mięśniowej. A mięśnie traci się bardzo łatwo i odzyskuje bardzo ciężko.

Jak pobudzić apetyt? Domowe sposoby

Domowych sposobów na pobudzenie apetytu jest mnóstwo. Po wizycie u lekarza najlepiej byłoby się skonsultować z dietetykiem klinicznym, ale jeśli Twój przypadek nie wymaga konsultacji, możesz spróbować jednego lub kilku z wybranych przez nas naturalnych domowych sposobów na pobudzenie apetytu.

  • Jedz częściej, ale mniejsze porcje.
  • Apetyt pobudzają niektóre zioła, takie jak: lubczyk, koper włoski, kolendra, suszona pietruszka, majeranek, czarnuszka, rozmaryn i tymianek.
  • Apetyt pobudzają także niektóre przyprawy, takie jak: imbir, cynamon, pieprz czarny, kurkuma, curry, papryka ostra.
  • Zadbaj o aktywność fizyczną.
REKLAMA