Białko w diecie - dlaczego jest tak istotne?

Większość popularnych diet prowadzi nie tylko do utraty tłuszczu, ale i zaniku mięśni. Dlatego właśnie należy łączyć dietę z dobrym programem treningowym. Poza tym, każdy kilogram mięśni spala dodatkowo 60 kalorii dziennie. Nasza propozycja polega na połączeniu nieco większej niż zazwyczaj ilości białek z węglowodanami i tłuszczami. Zobacz, dlaczego postawiliśmy na proteiny.

białko shutterstock.com

Białko = sytość

„European Journal of Clinical Nutrition” opisał eksperyment, w którym 16 mężczyznom podawano cztery rodzaje koktajli mlecznych: z 60-procentową zawartością białka, z 60-procentową zawartością węglowodanów, z 60-procentową zawartością tłuszczu i czwarty – z jednakową ilością powyższych składników. Dwie godziny później uczestnikom badania proponowano obiad, mogli zjeść tyle, ile chcieli. Okazało się, że najmniej zjedli mężczyźni, którym wcześniej zaserwowano koktajle proteinowe i te o mieszanym składzie.

REKLAMA

PRZECZYTAJ TEŻ: 10 przykazań stosowania odzywek białkowych

Białko = potencja

Tak jak testosteron, białko również odgrywa znaczącą rolę w produkcji nasienia. W niedawno przeprowadzonym eksperymencie naukowcy pobrali krew od 1552 mężczyzn i odkryli, że im mniejsze spożycie białka, tym wyższy poziom wiążącej hormony płciowe globuliny, substancji, która przyłącza się do testosteronu i nie pozwala na jego wykorzystanie przez organizm.

Białko = mięśnie

Plan testosteronowy ma podwójnie korzystne działanie: jednocześnie buduje mięśnie i zapobiega ich zanikowi. Praca mięśnia polega na jego kurczeniu. Za ten proces są odpowiedzialne dwa białka kurczliwe: aktyna i miozyna. Z kolei, im większy i silniejszy się stajesz, tym więcej wytwarzasz aktyny i miozyny. A jak wiadomo – większe mięśnie spalają więcej kalorii.

Tłuszcz = zdrowie

Nie chodzi nam o wystający brzuch. Nasza dieta podwyższa poziom testosteronu poprzez większe spożycie zdrowego tłuszczu. I jak już pisaliśmy,  więcej testosteronu oznacza więcej mięśni, które spalają więcej tłuszczu. Twoja dieta powinna zawierać co najmniej 30% tłuszczu, a może nawet 40%. Najlepiej, jeśli są to zdrowe jednonienasycone kwasy tłuszczowe, obecne między innymi w orzechach, nasionach i oliwie z oliwek.

Białko = metabolizm

Żeby dać sobie radę z białkiem, organizm musi się bardziej napracować, traci więc więcej kalorii niż w przypadku trawienia innych substancji. Jeden gram białka to cztery kalorie energii, podobnie zresztą jak jeden gram węglowodanów. Ale żeby rozłożyć białko, organizm zużywa dwa razy więcej kalorii niż przy trawieniu węglowodanów. Normalnie, około 10% dobowego metabolizmu organizmu jest pochłaniana przez tzw. termiczny efekt odżywiania. Innymi słowy, na trawienie pokarmu organizm zużywa 10% kalorii spalanych w ciągu dnia. Ale jeśli dostarczasz organizmowi więcej białka, liczba kalorii spalanych każdego dnia z powodu trawienia wzrośnie.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA