Baranina - jakość i smak

W Polsce słabo znana i niedoceniana. Na świecie rozchwytywana i stawiana na piedestałach smaku. Poznaj bliżej baraninę - mięso o wyjątkowym aromacie i smaku.

Baranina shutterstock.com
Życie polega na smakowaniu nowych rzeczy - w tym przypadku należy to rozumieć bardzo dosłownie.

Z grubsza licząc, na naszej planecie żyje około miliarda owiec – nasi redaktorzy policzyli je wszystkie pewnej bezsennej nocy. Owce są obecnie najczęściej hodowanymi zwierzętami świata, a ich mięso stanowi podstawę wyżywienia mieszkańców wielu krajów – Nowej Zelandii, Grecji, państw Bliskiego Wschodu, Mongolii czy Gruzji. W samej tylko Walii jest ich ponad 11 milionów.

Dostaliśmy je w spadku – razem z prostymi drogami, publicznymi łaźniami, kanalizacją i winem – po rzymskich legionistach okupujących starożytną Europę. W Polsce nadal wolimy wieprzowinę i kurczaki, ale baranina trafiła w końcu pod strzechy sieciówek i dyskontów i grzechem byłoby nie skorzystać.

Tym bardziej że najrzadziej ze wszystkich zwierząt hodowlanych ich mięso jest zanieczyszczone pozostałościami po antybiotykach i ciągle mają przywilej wypasania się na surowych pastwiskach, niedostępnych dla innych zwierząt.

Może z tego powodu 110 g mięsa pokrywa aż 60% dziennego zapotrzebowania na białko i 20% na żelazo, które w baraninie występuje w formie wyjątkowo łatwo przyswajalnej – skądinąd, baranina pomaga też w przyswajaniu żelaza z innych produktów. Jest także świetnym źródłem witaminy B12, która podtrzymuje produkcję czerwonych ciałek krwi i pomaga metabolizować białka, węglowodany i tłuszcze. Ave Cezar!

To trzeba wiedzieć

W powszechnej, polskiej opinii baranina lub jagnięcina jest mięsem tłustym, wymagającym, o nieprzyjemnym zapachu. Nic bardziej mylnego. Większość nienasyconych kwasów tłuszczowych to kwasy jednonienasycone, których pełno jest w zdrowej diecie śródziemnomorskiej. Do tego dochodzi jeszcze obecność kwasów tłuszczowych omega-3, których pozytywny wpływ na serce i układ krążenia został wielokrotnie udowodniony.

Zresztą i tak zdecydowaną większość tłuszczu odcina się przed obróbką (zostawiając tylko jego cienką warstwę, by zapobiec wysychaniu mięsa), więc problem z głowy. Zapach mięsa rzeczywiście jest specyficzny, choć koneserzy twierdzą, że to on właśnie decyduje o wyjątkowości tego mięsa. Sprawę rozwiązują marynaty, które doskonale się sprawdzają (dwie przykładowe masz w przepisach).

Lepiej przygotować marynatę wieczorem – przez całą noc mięso nabierze odpowiedniego smaku. Ale jeśli zrobisz to na godzinę czy dwie przed grillowaniem, też nie powinno być źle. Wypróbuj np. jeszcze inny, azjatycki w stylu przepis: 3/4 szklanki sosu sojowego, 1 łyżeczka miodu, 2 rozgniecione ząbki czosnku i 2 łyżeczki zmielonego imbiru. Jeżeli się kompletnie zagapiłeś, wetrzyj w ostatniej chwili oliwę i przyprawy w mięso, bo nawet tyle podbije jego smak. 

Jeśli nie możesz sobie wyobrazić żadnego posiłku bez mięsa, powinieneś przeczytać nieco więcej o diecie paleo.

Co lubi baranina?

Poddaje się z ochotą wszystkim kuchennym torturom: świetnie się piecze, smaży, grilluje, dusi, gotuje i w każdej postaci doskonale smakuje. Skoro jednak jesteśmy na grillu, to kilka przykazań warto wykuć na pamięć.

1. Baraninę najlepiej smażyć szybko na dużym ogniu. Rozpal więc grilla przynajmniej 30 minut przed użyciem i poczekaj, aż węgiel zrobi się biały. Jeśli nie marynowałeś mięsa, zamocz je w oliwie. I pamiętaj, żeby wyciągnąć mięso z lodówki około dwudziestu minut przed grillowaniem – inaczej może być twarde i gumowate.

2. Lepiej grillować mniejsze kawałki. Większe sztuki mięsa mogą się zwęglić, zanim będą usmażone w środku. Spróbuj po 15-20 minutach na grillu przenieść mięso do piekarnika nagrzanego do 360 stopni Celsjusza i zostaw je tam na 30 minut. W ten sposób mięso się nie spali i nie stracisz smaku charakterystycznego dla grilla.

3. Zawsze daj mięsu „odpocząć” przez co najmniej 5 minut po przygotowaniu. Dzięki temu mięso zmięknie i nie straci naturalnych soków podczas krojenia.

4. Świeża baranina powinna być zjedzona w ciągu trzech dni od zakupu, mrożona musi rozmrażać się całą noc przed obróbką. Wyjmij mięso z zamrażarki, połóż na talerzu i przykryj czymś – mięso do końca nie rozmrozi się w lodówce.

5. Jaskrawoczerwone mięso z małą ilością tłuszczu będzie miało mniej smaku i zbyt zwartą strukturę. Wybieraj mięso o głębokim, czerwonym kolorze, z kremowo zabarwionym tłuszczem i wyczuwalnym, ale niezbyt mocnym zapachem. 

Rada MH:

Chcesz wiedzieć więcej o tym szlachetnym mięsie? Zajrzyj do naszego kompendium wiedzy o baraninie.

Zobacz również:
REKLAMA