9 produktów, które lubią Twoje mięśnie

Jeśli chcesz przybrać na masie, musisz dostarczyć mięśniom odpowiednią ilość białka, żeby miały z czego rosnąć. To menu zawiera także sporą dawkę zdrowych tłuszczów, które zwiększają produkcję testosteronu – hormonu wzmacniającego efekty treningu.  

ricotta Dominik Bachurek, shutterstock.com
fot. Dominik Bachurek, 2015, shutterstock.com

Białko to jednak nie wszystko. Potrzebna jest też solidna dawka składników, które działają przeciwzapalnie i łagodząco na mięśnie. I oczywiście węglowodany w odpowiedniej formie. I pamiętaj – to, że pracujesz nad ciałem, nie oznacza, że masz jeść niesmacznie. 

Daj sobie też spokój z mdłymi proteinowymi koktajlami. Te produkty zawierają wszystkie składniki, które z jednej strony budują mięśnie, a z drugiej zapobiegają ich uszkodzeniom.

1. Ricotta

Znudzony koktajlami białkowymi? Z powodzeniem zastąpi je ser ricotta. Zawiera mnóstwo serwatki – najlepszego paliwa dla mięśni.

Dan Matthews
fot. Dan Matthews

2. Sezam

Te niepozorne ziarenka wspomagają funkcję syntetyzowania aminokwasów z jedzenia w białka, z których zbudowane są mięśnie.

krewetki Dan Matthews
fot. Dan Matthews

3. Krewetki

Aby Twój wysiłek w budowaniu masy przyniósł konkretne efekty, powinieneś jeść białko co trzy godziny. Krewetki spełniają najsurowsze wymogi diety na masę.

szpinak Dan Matthews
fot. Dan Matthews

4. Szpinak

Babcia miała rację – w szpinaku siła. Azotany zawarte w liściach pomagają w syntezie białek poprawiających kurczliwość mięśni.

pierś z kurczaka, kurczak shutterstock.com
fot. shutterstock.com

5. Kurczak

Kanapka z grillowanym filetem stanowi idealny posiłek przed wysiłkiem. Węglowodany podnoszą poziom insuliny, która spowalnia rozkład białek. 

ryż shutterstock.com
fot. shutterstock.com

6. Ryż

Jeżeli chcesz budować masę, musisz zwiększyć spożycie węglowodanów o jedną piątą. To około dwóch garści brązowego ryżu dziennie.

chleb shutterstock.com
fot. shutterstock.com

7. Chleb

Ulubione męskie źródło węglowodanów. Połowa z przyswajanych kalorii powinna pochodzić z węgli. Taka dieta podnosi poziom testosteronu o 40% skuteczniej niż diety oparte na białku.

serek wiejski shutterstock.com
fot. shutterstock.com

8. Serek wiejski

Jest bardzo bogaty w leucynę – aminokwas, który podnosi wytrzymałość mięśni o 25% (pod warunkiem że zjadamy go codziennie).

makrela, ryby shutterstock.com
fot. shutterstock.com

9. Makrela

To prawdziwa kopalnia kwasów omega-3, które działają jak Castrol GTX na mięśnie. Przyspieszają ich regenerację i wzrost po ciężkiej sesji na siłowni.

MH Dieta 2014

REKLAMA