9 produktów, które lubią Twoje mięśnie

Jeśli chcesz przybrać na masie, musisz dostarczyć mięśniom odpowiednią ilość białka, żeby miały z czego rosnąć. To menu zawiera także sporą dawkę zdrowych tłuszczów, które zwiększają produkcję testosteronu – hormonu wzmacniającego efekty treningu.  

ricotta Dominik Bachurek, shutterstock.com
fot. Dominik Bachurek, 2015, shutterstock.com
Białko to jednak nie wszystko. Potrzebna jest też solidna dawka składników, które działają przeciwzapalnie i łagodząco na mięśnie. I oczywiście węglowodany w odpowiedniej formie. I pamiętaj – to, że pracujesz nad ciałem, nie oznacza, że masz jeść niesmacznie. 

REKLAMA

Daj sobie też spokój z mdłymi proteinowymi koktajlami. Te produkty zawierają wszystkie składniki, które z jednej strony budują mięśnie, a z drugiej zapobiegają ich uszkodzeniom.

1. Ricotta

Znudzony koktajlami białkowymi? Z powodzeniem zastąpi je ser ricotta. Zawiera mnóstwo serwatki – najlepszego paliwa dla mięśni.

REKLAMA

REKLAMA

Dan Matthews
fot. Dan Matthews
2. Sezam

REKLAMA

Te niepozorne ziarenka wspomagają funkcję syntetyzowania aminokwasów z jedzenia w białka, z których zbudowane są mięśnie.

REKLAMA

krewetki Dan Matthews
fot. Dan Matthews
3. Krewetki

REKLAMA

Aby Twój wysiłek w budowaniu masy przyniósł konkretne efekty, powinieneś jeść białko co trzy godziny. Krewetki spełniają najsurowsze wymogi diety na masę.

REKLAMA

REKLAMA

szpinak Dan Matthews
fot. Dan Matthews
4. Szpinak

REKLAMA

Babcia miała rację – w szpinaku siła. Azotany zawarte w liściach pomagają w syntezie białek poprawiających kurczliwość mięśni.

REKLAMA

pierś z kurczaka, kurczak shutterstock.com
fot. shutterstock.com
5. Kurczak

REKLAMA

Kanapka z grillowanym filetem stanowi idealny posiłek przed wysiłkiem. Węglowodany podnoszą poziom insuliny, która spowalnia rozkład białek. 

REKLAMA

REKLAMA

ryż shutterstock.com
fot. shutterstock.com
6. Ryż

REKLAMA

Jeżeli chcesz budować masę, musisz zwiększyć spożycie węglowodanów o jedną piątą. To około dwóch garści brązowego ryżu dziennie.

REKLAMA

chleb shutterstock.com
fot. shutterstock.com
7. Chleb

REKLAMA

Ulubione męskie źródło węglowodanów. Połowa z przyswajanych kalorii powinna pochodzić z węgli. Taka dieta podnosi poziom testosteronu o 40% skuteczniej niż diety oparte na białku.

REKLAMA

REKLAMA

serek wiejski shutterstock.com
fot. shutterstock.com
8. Serek wiejski

REKLAMA

Jest bardzo bogaty w leucynę – aminokwas, który podnosi wytrzymałość mięśni o 25% (pod warunkiem że zjadamy go codziennie).

REKLAMA

makrela, ryby shutterstock.com
fot. shutterstock.com
9. Makrela

REKLAMA

To prawdziwa kopalnia kwasów omega-3, które działają jak Castrol GTX na mięśnie. Przyspieszają ich regenerację i wzrost po ciężkiej sesji na siłowni.

MH Dieta 2014

Zobacz również:
Niby wiedzieliśmy to od dawna, ale miło przekonać się, że naukowcy są tego samego zdania.
ZOBACZ WIĘCEJ

REKLAMA

REKLAMA