1. Poranną kawą
Według badań opublikowanych w "Journal of the National Cancer Institute" wypijanie filiżanki lub dwóch czarnej kawy zmniejsza ryzyko zachorowania na raka wątroby aż o połowę. Najlepsza jest taka parzona w ekspresie. Zawiera więcej przeciwutleniaczy niż rozpuszczalna.
(Sprawdź koniecznie: Jak kawa wpływa na zdrowie? Oto najnowsze badania)
2. Kapsułkami
Otrzymywana z ostropestu sylimarina, dostępna bez recepty w aptece, chroni przed rakiem i marskością wątroby, a przy okazji zapobiega powstawaniu blaszki miażdżycowej.
3. Szczepionką
Wirusowe zapalenie wątroby typu A, czyli tzw. żółtaczka pokarmowa, może załatwić Twoją wątrobę na długo. Na szczęście są szczepionki, które chronią przed tym zakażeniem. Zaszczep się, zwłaszcza gdy wyjeżdżasz na Południe lub na Wschód.
4. Koktajlem białkowym
Testy na szczurach wykazały, że odżywki białkowe pomagają odbudować ich uszkodzone wątroby. "Podobnie może być w przypadku ludzi" – mówi prof. Harihara Mehendale z University of Louisiana. Zatem po wizycie u doktora Hantelka śmiało wypij koktajl proteinowy z glutaminą.
5. Szpinakiem
Pamiętasz Popeya i jego sposób na potężne mięśnie? Owszem, to była lekka przesada. Ale amerykańskie badania sugerują, że szpinak pomaga wątrobie odzyskać pełną sprawność, gdy przesadzisz z alkoholem. Jeśli na kacu szpinak nie przechodzi Ci przez gardło – spróbuj kiwi. Też pomaga.
(Zobacz: Oto 3 pomysły na obiad ze szpinakiem w roli głównej)
6. Jogurtem
"200 gramów jogurtu dziennie zmniejsza ryzyko marskości wątroby" – mówi prof. Anna Mae Diehl z Johns Hopkins University (USA).