5 zaskakujących właściwości piwa

Smaczne, zimne i... zdrowe. Tak - kufelek złocistego napoju może dać Ci coś więcej niż wyborny smak. Może również pozytywnie wpłynąć na Twoje zdrowie. Oto kilka zaskakujących faktów o zdrowotnych właściwościach piwa. 

| Data aktualizacji: 2022-04-22
Piwo a zdrowie shutterstock.com
Piwo nie musi stać w opozycji do formy i zdrowia.

1. Piwo zapobiega chorobie nowotworowej

„Prowadzi się zaawansowane badania nad antyutleniaczami zawartymi w piwie – mówi dr Toni Steer, brytyjski dietetyk – ale na razie jesteśmy na wstępnym, laboratoryjnym etapie”. Jury nie wydało więc jeszcze werdyktu.

2. Ciemne piwo ma więcej kalorii niż jasne

Większość kalorii w napojach jest uzależniona od ilości czystego alkoholu w nich zawartego, czyli generalnie można powiedzieć, że im mocniejsze piwo, tym bardziej kaloryczne. Jeżeli jednak będziesz trzymał się z dala od przekąsek, włos z głowy nikomu nie spadnie. Jeśli jesteś na diecie niskokalorycznej, zrób sobie z piwem małą przerwę – zamiast walczyć z Twoim tłuszczem, organizm będzie walczył z węglowodanami zawartymi w piwie i diabli porwą Twój wysiłek.

3. Piwo służy naszym kościom

Regularne picie piwa sprawia, że stajesz się twardzielem. Przynajmniej jeżeli chodzi o kościec. Piwo zawiera duże ilości krzemu pochodzącego z łupinek ziaren jęczmienia, a ostatnie badania pokazują, że twardość kości jest bezpośrednio związana właśnie z przyjmowaniem tego minerału. Warto też pamiętać, że osteoporoza nie jest wyłącznie babską dolegliwością.

4. Piwo jest dobre na nerki

Tak, ale na zdrowe. Piwo nie jest lekarstwem, tylko środkiem zapobiegawczym. Wypłukuje z nas szkodliwe substancje powstałe w wyniku przemiany materii, a jego moczopędne właściwości powodują częste ganianie do ubikacji i w rezultacie – oczyszczanie organizmu.

5. Piwo wzmacnia włosy i zwalcza trądzik

Z jednym zastrzeżeniem – należy je w kosmetyce stosować zewnętrznie, nie doustnie. Przepłukiwanie piwem włosów podczas mycia nadaje im blask, a dzięki witaminom grupy B, przeciwdziałającym wydzielaniu się tłuszczu przez gruczoły łojowe, działa doskonale na przetłuszczające się włosy. Kremy z drożdżami piwnymi są bardzo skuteczne przy trądziku. 

REKLAMA