5 zasad przechowywania żywności w lodówce

Zdarzyło Ci się kiedyś zatruć nieświeżym jedzeniem? Oto 5 prostych do wprowadzenia w życie zasad, dzięki którym żywność przechowywana w Twojej lodówce na dłużej zachowa wartościowe składniki odżywcze, a Ty ustrzeżesz się od ponownego rozstroju żołądka i wielu groźnych chorób.

lodówka Anna Omelchenko, shutterstock.com
fot. Anna Omelchenko, 2015, shutterstock.com

1. Zimno, ale bez zamarzania

„Nastaw termostat na ok. 1 °C” – mówi Nils Norén, jeden z szefów French Culinary Institute. To optymalna temperatura, aby nie rozwijały się bakterie, a jedzenie nie przemarzło.

2. Nie chowaj zdrowego jedzenia wgłąb lodówki

Po zdrowe jedzenie sięgasz trzy razy częściej, jeżeli znajduje się w zasięgu Twojego wzroku – tak wynika z badań przeprowadzonych na Cornell University.

Między innymi dlatego producenci płacą dodatkowo za to, aby ich towary były umieszczone w supermarketach na półkach na poziomie wzroku. Tak więc półki najbardziej dostępne wypełnij zdrowymi produktami.

3. Kupuj częściej, ale mniej

Nie rób dużych zapasów – najwyżej na dzień czy dwa do przodu. „Ludzie mają skłonność do nieświadomego ograniczania porcji jedzenia, gdy zapasy są małe” – mówi prof. Kit Jarrows z Golden Gate University.

Poza tym im więcej kupujesz, tym więcej wyrzucasz.

4. Różnica temperatury robi swoje

Produkty, które szybciej się psują, lokuj w tylnej części lodówki, ponieważ tam jest najzimniej i jest szansa, że dłużej zachowają świeżość.

5. Mięso trzymaj osobno

Jeżeli nie przechowujesz mięsa w zamrażalniku, pamiętaj, że świeże mięso i wędliny trzeba trzymać w osobnym pojemniku, aby uniknąć zakażenia innego jedzenia bakteriami salmonelli czy E.coli.

I raz na dwa tygodnie przetrzyj lodówkę szmatką z octem – to ją zdezynfekuje.

MH 05/11

REKLAMA