3 pytania o czerwone mięso, które zawsze chciałeś zadać

Zostań świadomym drapieżnikiem i dowiedz się więcej na temat czerwonego mięsa.

wołowina Shutterstock.com
Shutterstock.com

1. Czy mięso bydła karmionego trawą jest zdrowsze?

Jest przede wszystkim smaczniejsze, ale zdrowsze też. Zawiera np. 50% więcej kwasów omega-3 niż bydło karmione paszą, które z kolei ma więcej kwasów omega-6. Te pierwsze są uważane za lepsze dla nas i choć wołowina nie ma ich tyle, co np. łosoś, to i tak ilość jest znacząca. Niektórzy producenci podają na opakowaniu sposób karmienia, więc warto doczytać.

(Zobacz też: Wołowina to doskonałe źródło kreatyny. Dlaczego jest ona tak ważna nie tylko dla trenujących?)

2. Czy płyn na talerzu z krwistym stekiem to naprawdę krew?

Nie. To mioglobina – białko znajdujące się w mięśniach, zawierające czerwony pigment, który nadaje mięśniom właśnie ten kolor. Pod wpływem temperatury ciemnieje, dlatego gotowane lub smażone mięso staje się szarawe.

3. Po co sezonuje się wołowinę?

Sezonowanie jest rodzajem dojrzewania – po to, by zwiększyć doznania smakowe i zmiękczyć strukturę mięsa. Można to robić na 2 sposoby: na sucho i na mokro. W pierwszym mięso obsycha bez opakowania przez 2-4 tygodnie (lub dłużej), nabierając intensywnego smaku i kruchości. W drugim mięso leży 2-3 tygodnie w folii próżniowej, co nie zmienia smaku, ale za to dodaje mięsu soczystości i miękkości. Koneserzy steków głosują raczej za pierwszym sposobem – na sucho – choć ta wołowina jest nieco droższa.

Zobacz też: Idealny stek wołowy w 3 krokach

Zobacz również:
REKLAMA