24 najlepsze produkty na kaca

Oto 24 produkty wskazane przez specjalistów, które pomogą Ci zwalczyć bolesny syndrom dnia następnego.

dieta na kaca Shutterstock.com
fot. Shutterstock

1. Sok pomarańczowy

„Owoce i soki owocowe mogą działać jak tabletka na ból głowy” – czytamy w „British Medical Journal”. Zawarta w nich witamina C i fruktoza pomagają wątrobie rozłożyć alkohol. Jak pisze „American Journal of Clinical Nutrition”, pomagają również pozbyć się alkoholu we krwi. Najlepsze są oczywiście świeżo wyciśnięte soki, więc rano nie żałuj na to czasu.

2. Napoje izotoniczne

Odtruwanie organizmu po balandze prowadzi do odwodnienia, czego efektem jest fatalny oddech oraz tępe łupanie w skroniach. Drinki izotoniczne przywracają optymalny stopień nawodnienia organizmu, a w dodatku zawierają właśnie te elektrolity, których Ci najbardziej potrzeba. Nie zastępuj ich przypadkiem kawą czy herbatą, bo one też odwadniają. 

Niedziela i pozamykane sklepy? Zrób sobie domowy izotonik.

3. Mleko

To nie tylko kolejne lekarstwo na odwodnienie, ale dzięki zawartości wapnia łagodzi charakterystyczne kacowe rozdrażnienie i przewrażliwienie. Mleko jest również dobrym źródłem cysteiny – aminokwasu, który uczestniczy w rozkładzie aldehydu octowego (produktu rozpadu alkoholu etylowego).

4. Jajka

Jeżeli na zrobienie śniadania masz tylko 5 minut, szybka jajecznica to jest właśnie to, czego Ci potrzeba. Jaja są, podobnie jak mleko, bogatym źródłem odtruwającej cysteiny, która pomoże Twojemu organizmowi uporać się z wczorajszą dawką trucizny. Jeżeli masz jeszcze chwilkę, popij to sokiem pomarańczowym (patrz pkt 1).

5. Sok pomidorowy

Upijając się, tracisz elektrolity, które pomagają utrzymać bilans płynów w organizmie (na przykład potas). Skutek? Ból głowy, mdłości, zmęczenie atakują na całego. Sok pomidorowy zawiera mnóstwo potasu, więc krwawa Mary wieczorem może mieć zbawienne działanie.

Sprawdź też, jak zaparzyć kawę na zimno.

6. Zupa miso

Jeżeli w okolicy Twojej pracy jest jakiś bar sushi, to wyskocz tam sobie w porze lunchu na zupę miso. Zawiera ona bowiem cholinę, która, zgodnie z badaniami na Northwestern University w Chicago, pomoże Twojej wątrobie rozłożyć alkohol.

7. Czosnek

Toksycznym produktem rozkładu alkoholu jest aldehyd octowy. To związek chemiczny, którego podwyższone stężenie we krwi uszkadza komórki w podobny sposób, jak to czyni promieniowanie radioaktywne. Związki siarki zawarte w czosnku unieszkodliwiają rakotwórcze substancje. Tylko lepiej nie jedz go w pracy, bo woń przetrawionego alkoholu w połączeniu z czosnkiem jest straszna. 

8. Imbir

Jeżeli na kacu nękają Cię mdłości czy zgaga, imbir uspokoi Twój żołądek poirytowany wczorajszym fatalnym potraktowaniem. Możesz pić imbirową herbatę albo zrobić sobie rano napój z tartego imbiru (wielkości kostki do gry), łyżki miodu, wody i soku z cytryny.

Poza tym, w połączeniu z treningiem siłowym imbir pomaga spalić nawet 4 kg tłuszczu w ciągu 10 tygodni

9. Mięta

Znane od wieków ludowe lekarstwo na żołądek pomoże też w przypadku niedyspozycji żołądkowych. Złagodzi ból i uspokoi ewentualne awarie. Nie należy również lekceważyć odświeżającego działania mięty na Twój oddech.

10. Banany

W badaniach opublikowanych w „Journal of Studies on Alcohol” czytamy, że duże dawki witaminy B6 skutecznie zmniejszają symptomy kaca. Jeden banan zawiera połowę dziennej dawki tej witaminy. A poza tym ma w sobie mnóstwo potasu (patrz: sok pomidorowy).

11. Soda oczyszczona

Obrzydliwe uczucie mdłości następnego dnia po imprezie jest wywołane zgagą. Łyżeczka sody oczyszczonej (do kupienia w każdym sklepie spożywczym), rozpuszczona w szklance wody, szybko zneutralizuje kwasy żołądkowe.

12. Opuncja

Prewencja jest skuteczniejsza niż leczenie. Badania dowiodły, że ekstrakt z opuncji przeciwdziała mdłościom i uczuciu suchości w ustach, ale trzeba go zażyć przed piciem. Szukaj preparatu Nopalin w sklepach ze zdrową żywnością. Zielona herbata z opuncją figową też daje radę. 

13. Nasiona dyni

Badania opublikowane w Human & Experimental Toxicology dowodzą, że alkohol obkurcza naczynia krwionośne w mózgu i prowadzi do problemów neurologicznych. Wystarczy garść pestek, aby dostarczyć organizmowi ponad połowę dziennego zapotrzebowania na magnez, który pomaga przywrócić normalne funkcjonowanie komórek nerwowych.

14. Tuńczyk

Jeżeli nie potrafisz wymówić nazwy: dehydrogenaza alfa-ketoglutaranowa, to z pewnością następnego dnia będziesz miał kaca. I tu z pomocą przyjdzie Ci ten enzym o trudnej nazwie, który pomoże Ci uporać się z rozłożeniem alkoholu w organizmie. Znajdziesz go w tuńczyku. 

Brak pomysłu na smaczną wersję tej pożytecznej ryby? Oto 4 łatwe przepisy na tuńczyka.

15. Pieprz kajeński

Znany z tego, że aktywuje ośrodki przyjemności w mózgu i uwalnia endorfiny, okazał się skuteczny przy zwalczaniu bólów głowy. Działa w ten sposób, że podnosi próg bólu i zmniejsza dyskomfort. Radzimy więc, aby niezawodny sok pomidorowy hojnie doprawić pieprzem kajeńskim.

16. Rozmaryn

Od starożytności używany był w Europie jako lekarstwo na ból głowy. Rozmaryn pobudza krążenie krwi w mózgu, co znacznie złagodzi kacowe dolegliwości. Ponadto ma udowodnione działanie jako wymiatacz wolnych rodników, więc zneutralizuje pobojowisko, jakie w Twoim organizmie poczyniła wczorajsza noc.

17. Olej z ogórecznika

Dostępny w aptekach i sklepach ze zdrową żywnością w postaci kapsułek. Bogate źródło GLA (kwasu gamma-linolenowego), który ma złożone i dobroczynne działanie na organizm. A przy okazji zmniejszy ból głowy, zmęczenie i nerwowość.

18. Ostrygi

Gdybyś na przykład balował na eleganckim przyjęciu, to nie wahaj się zamówić porcji ostryg na przekąskę. Zawierają mnóstwo cynku, który Twój organizm traci, usiłując uporać się z alkoholem. Z braku ostryg śledź też może być.

19. Cynamon

Alkohol zaburza regulację poziomu cukru we krwi, co sprawia, że czujesz się tak zmęczony. Badania opublikowane w „American Journal of Clinical Nutrition” wykazują, że cynamon może pomóc kontrolować skoki glukozy związane z nadmierną konsumpcją alkoholu. Łyżeczka mielonego cynamonu dodana do porannej kawy poprawi Ci samopoczucie.

20. Konfitura z malin

Rusz zapasy, które dostałeś od mamy i dodaj sobie hojnie konfitury do płatków śniadaniowych czy jogurtu. Zawarta w niej witamina C, fruktoza i inne antyoksydanty pomogą Ci w walce z wolnymi rodnikami i dodadzą energii w zmaganiu się z ciężkim poniedziałkiem.

21. Kapusta

Kwas foliowy jest jedną z pierwszych ofiar wyprawy do pubu. To związek niezbędny do produkcji energii, a ponadto bierze udział w produkcji czerwonych krwinek, potrzebnych do naprawienia szkód wyrządzonych przez alkohol. Kapusta jest wspaniałym źródłem kwasu foliowego, a jej sok naprawi podrażnioną błonę śluzową żołądka.

22. Biała kiełbasa

Masz ochotę wrzucić na ząb coś bardziej męskiego niż dżem? Sięgnij po polską białą kiełbasę. Według „European Journal of Clinical Nutrition” nawet niewielkie dawki alkoholu niszczą witaminę B12, czego skutkiem jest osłabienie i zmęczenie. Kiełbaska podgotowana i usmażona na niewielkiej ilości tłuszczu pomoże Ci uzupełnić jej braki.

23. Miód

Zaopatrzy Twój organizm w takie składniki, jak sód, potas i fruktoza, których po dobrej imprezie na pewno Ci brakuje. Zrób sobie kilka tostów z razowego chleba, posmaruj miodem i popij sokiem pomarańczowym. To sprawi, że znowu poczujesz przynależność do rasy ludzkiej.

24. Jogurt naturalny

Po imprezie niewątpliwie brakuje Ci witaminy B5, niezbędnej do produkcji energii w organizmie, a także do poradzenia sobie z podłym nastrojem i podenerwowaniem. Jogurt jest dobrym jej źródłem. Lepiej zrobisz, kupując biojogurt, bo zawarte w nim probiotyki uspokoją Twój przewód pokarmowy.

Jogurt jest świetny - ale tylko w odpowiedniej ilości - zobacz ile dziennie będzie w sam raz.

Zobacz również:
REKLAMA