Lepsza przemiana materii? Sposoby na przyspieszenie metabolizmu

By już w niedługim czasie imponować smukłą i umięśnioną sylwetką, nie musisz katować się głodowymi dietami. Wystarczy, że zastosujesz kilka prostych zagrywek, a przyspieszona przemiana materii w Twoim organizmie wykona pracę za Ciebie. 

12 patentów, by podkręcić swój metabolizm Chad Zuber 2015/shutterstock
fot. Chad Zuber 2015/shutterstock

1.Rakietą w kalorie

 

Zrób miejsce na dobro z wigilijnego stołu, zrzucając już dziś trochę z zimowych zapasów. Skocz na halę i pograj w tenisa – godzina na korcie to 517 kalorii mniej. Po treningu zafunduj sobie truskawki ze śmietaną. Stymulują one produkcję adiponektyny – hormonu wspomagającego spalanie tłuszczu.

2. Wprowadź masywne zmiany

Super, że dbając o prawidłową masę ciała, nie szczędzisz sił na siłowni. Wyniki ostatnich badań donoszą, że drastyczne zwiększanie obciążenia nie skutkuje przyrostem tempa przemiany materii po treningu. Skuteczniejsze będzie zwiększenie ilości powtórzeń każdego ćwiczenia.

3. Dopchnij cholesterol

Wrzuć na ruszt trochę boczku. Ostatnie badania sugerują, że tzw. zły cholesterol (LDL) nie jest do końca taki zły. Starsi faceci, którzy brali udział w badaniach, a mieli wyższy poziom LDL, szybciej zwiększali masę mięśniową. Tak czy inaczej – wciąż musisz patrzeć na to, ile jesz, i lepiej grilluj zamiast smażyć – LDL wciąż jest wiązany z ryzykiem zawału.

4. Śpij więcej i chudnij

Brak snu zaburza przemianę materii, co może prowadzić do przybierania na wadze. Wystarczy tydzień spania po cztery godziny w nocy, by na wadze pojawiły się niepokojące wskazania. Wyśpij się porząd- nie, a rano wrzuć solidne śniadanie (patrz ramka).

5. Kawa i siłownia? TAK!

Zanim wyskoczysz na siłownię, zahacz o kafejkę. Jak podaje „Th e Journal of Sports Medicine and Physical Fitness”, przedtreningowe espresso przyspieszy metabolizm na najbliższą godzinę o 15%. Ale...

6. Kawa i fast food? NIE!

...zrezygnuj z kawy przy najbliższej wizycie w Macu. Posiłki o wysokiej zawartości tłuszczu powodują wzrost poziomu cukru we krwi. Kofeina jeszcze pogarsza sprawę. W jednym ze zbadanych przypadków poziom cukru we krwi po samym posiłku wzrósł o 32%, a po dodatkowej kawie – o 65%.

7. Wyluzuj się i chudnij

Wykorzystaj tę niedzielę na odpoczynek. Według badań mniej zestresowanym łatwiej przychodzi pozbywanie się kolejnych kilogramów.

8. Morele, nie piguły

Zamień suplementy diety na owoce. Zacznij podjadać suszone morele. Są bogate w polifenole, niezbędne do walki z tłuszczem, i błonnik, dzięki któremu będziesz dłużej czuł się syty.

9. Tłuszcz vs. owoc

Masz wyrzuty sumienia związane z tym pysznym kebabem, wrzuconym na szybko w zeszły weekend? Obierz mandarynkę. Ta mała pomarańcza jest pełna nobiletyny – flawonoidu, który spowalnia odkładanie się tłuszczu w wątrobie, wywołane tłustą dietą. Stymuluje też enzymy, które są bezpośrednio związane ze spalaniem tłuszczu.

10. Wskocz na rower

Przed zajęciem miejsca przy stole wygospodaruj trzy kwadranse na intensywną pojeżdżawkę na rowerze. Jeśli aura Ci nie sprzyja – wybierz rower stacjonarny. 45 minut na siodełku przyspieszy przemianę materii na 14 godzin – to wyniki badań, według których taka jednorazowa akcja oznacza spalenie dodatkowych 190 kalorii po treningu.

11. Rusz na parkiet

Wraz z partnerką wykupcie godzinę w szkole tańca. Przypomnisz sobie dawno zapomniane kroki i będziesz gotowy na nawet najdzikszą imprezę. Jeśli znajdziesz jeszcze siły, nie zaszkodzi, gdy wieczorem wybierzesz się na małą przebieżkę. Tylko porządnie się ubierz!

12. Pij wodę, by chudnąć

Czeka Cię ciężka noc, więc pamiętaj o nawodnieniu. Nawodnieniu, nie nawódnieniu! Wyniki badań pokazują, że wypicie pół litra wody przyspiesza metabolizm na mniej więcej pół godziny.

Bonus: pal tłuszcz na śniadanie

Usmaż połowę posiekanej cebuli z połową łyżeczki koleandry, taką samą ilością kurkumy i łyżeczką pieprzu curry. Dorzuć na patelnię 150 g ugotowanego ryżu, puszkę makreli, zielonego groszku i ugotowane na twardo jajka. Podsmaż i... smacznego.

1. Jajka  

Śniadanie bogate w białko z jajek pomaga regulować poziom glukozy – podaje magazyn „Diabetes Care”. To zaś oznacza stabilny poziom energii na dłuższy czas.

2. Makrela  

Tłuste ryby, jak makrela, pomagają w utrzymaniu na prawidłowym poziomie leptyny – hormonu decydującego o tym, czy spalasz kalorie, czy pozwalasz, by zamieniały się w tłuszcz.  

3. Groszek  

Bogaty w obniżający cholesterol rozpuszczalny błonnik pomaga również w utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi.  

4. Przyprawy  

Koleandra wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu, a kurkumę naukowcy wiążą z przyspieszonym spalaniem tłuszczów i cukru.  

MH 12/2011

Zobacz również:
REKLAMA