10 sygnałów, że jesz za mało białka

Białko jest potrzebne nie tylko do budowania mięśni ale przede wszystkim do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niedobory mogą prowadzić do osłabienia pracy mózgu, wypadania włosów czy częstszych chorób. Oto 10 oznak, że Twoja dieta jest uboga w proteiny.

Produkty bogate w białko fot. shutterstock.com

1. Regularnie trenujesz a mięśni brak

Mięśnie zbudowane są z włókien, które w wyniku dużych obciążeń treningowych ulegają mikrouszkodzeniom. Solidna porcja białka po treningu to podstawa w budowaniu masy. Wysokobiałkowy posiłek sprawi, że uzupełnisz aminokwasy, dzięki czemu mięśnie nadwyrężone podczas ćwiczeń będą miały szansę się obudowę i regenerację.

REKLAMA

2. Często masz ochotę na słodycze

Posiłki ubogie nie dają energii, więc nic w tym dziwnego, że po śniadaniu czy obiedzie możesz mieć ochotę na słodycze, które dodadzą siły, aby przetrwać ciężki dzień w pracy. Pamiętaj, białko powinno znajdować się na talerzu każdego posiłku.

3. Masz suchą skórę

Zauważyłeś, że skóra twarzy i ciała stała się sucha, matowa i miejscami szorstka? Zapewne brakuje jej nawilżenia i odpowiedniej ilości białka w diecie.  Białko jest budulcem naszej skóry, włosów i paznokci.

4. Jesteś głody godzinę po śniadaniu

Nic w tym dziwnego, jeżeli Twój pierwszy posiłek napakowany był węglowodanami, które trawią się mniej czasu niż białka i tłuszcze. W przypadku klasycznego śniadania w postaci mlecznej owsianki poziom cukru we krwi wzrośnie, a następnie spadnie, więc bardzo szybko poczujesz głód. Najlepszym rozwiązaniem jest zbilansowane śniadanie białkowo -węglowodanowo – tłuszczowe, które nasyci Cię na wiele godzin.

5. Często czujesz się zmęczony

Jeśli skąpisz białka w posiłkach, możesz czuć się osłabiony a mózg nie będzie mógł w pełni funkcjonować, spadnie też kreatywność. Białko pobudza nasz organizm i mózg do działania, w przeciwieństwie do węglowodanów, które mogą powodować senność.

6. Wypadają Ci włosy

Wypadanie włosów jest bardzo powszechne w przypadku diet niskokalorycznych i niskobiałkowych. Aminokwasy zawarte w białku są niezbędne do wzrostu zdrowych i mocnych włosów. Tak może się też dziać jeżeli przeszedłeś na dietę wegańską. Pamiętaj, aby znajdowały się w niej produkty roślinne bogate w pełnowartościowe białko.

7. Masz wzmożony apetyt

Białko wpływa na uwalnianie hormonów kontrolujących apetyt. Obniża poziom greliny „hormonu głodu” i stymuluje produkcję hormonów, które pomagają czuć się sytym.

8. Masz zły nastrój

Jedzenie białka wpływa też na nasz dobry nastrój. Dzięki posiłkom bogatym w proteiny dostarczamy do organizmu aminokwasy niezbędne do produkcji hormonów dobrego samopoczucia – serotoniny i dopaminy.

9. Masz wzdęcia

Unikasz napojów i pokarmów powodujących wzdęcia, ale mimo to masz brzuch jak balon? Zdarzają się też obrzęki nóg? Tutaj także przyczyną może być brak odpowiedniej ilości białka w diecie. Białko jest niezbędne do utrzymania odpowiedniej równowagi płynów w organizmie.

10. Częściej chorujesz

Białko wspiera przeciwciała, które chronią nas przed chorobami. Jedzenie proteinowych posiłków wzmacnia wiec naszą odporność. Większość produktów wysokobiałkowych zawiera również cynk, który także pomaga zwalczać infekcje.

REKLAMA