1. Regularnie trenujesz a mięśni brak
Mięśnie zbudowane są z włókien, które w wyniku dużych obciążeń treningowych ulegają mikrouszkodzeniom. Solidna porcja białka po treningu to podstawa w budowaniu masy. Wysokobiałkowy posiłek sprawi, że uzupełnisz aminokwasy, dzięki czemu mięśnie nadwyrężone podczas ćwiczeń będą miały szansę się obudowę i regenerację.
2. Często masz ochotę na słodycze
Posiłki ubogie nie dają energii, więc nic w tym dziwnego, że po śniadaniu czy obiedzie możesz mieć ochotę na słodycze, które dodadzą siły, aby przetrwać ciężki dzień w pracy. Pamiętaj, białko powinno znajdować się na talerzu każdego posiłku.
3. Masz suchą skórę
Zauważyłeś, że skóra twarzy i ciała stała się sucha, matowa i miejscami szorstka? Zapewne brakuje jej nawilżenia i odpowiedniej ilości białka w diecie. Białko jest budulcem naszej skóry, włosów i paznokci.
4. Jesteś głody godzinę po śniadaniu
Nic w tym dziwnego, jeżeli Twój pierwszy posiłek napakowany był węglowodanami, które trawią się mniej czasu niż białka i tłuszcze. W przypadku klasycznego śniadania w postaci mlecznej owsianki poziom cukru we krwi wzrośnie, a następnie spadnie, więc bardzo szybko poczujesz głód. Najlepszym rozwiązaniem jest zbilansowane śniadanie białkowo -węglowodanowo – tłuszczowe, które nasyci Cię na wiele godzin.
5. Często czujesz się zmęczony
Jeśli skąpisz białka w posiłkach, możesz czuć się osłabiony a mózg nie będzie mógł w pełni funkcjonować, spadnie też kreatywność. Białko pobudza nasz organizm i mózg do działania, w przeciwieństwie do węglowodanów, które mogą powodować senność.
6. Wypadają Ci włosy
Wypadanie włosów jest bardzo powszechne w przypadku diet niskokalorycznych i niskobiałkowych. Aminokwasy zawarte w białku są niezbędne do wzrostu zdrowych i mocnych włosów. Tak może się też dziać jeżeli przeszedłeś na dietę wegańską. Pamiętaj, aby znajdowały się w niej produkty roślinne bogate w pełnowartościowe białko.
7. Masz wzmożony apetyt
Białko wpływa na uwalnianie hormonów kontrolujących apetyt. Obniża poziom greliny „hormonu głodu” i stymuluje produkcję hormonów, które pomagają czuć się sytym.
8. Masz zły nastrój
Jedzenie białka wpływa też na nasz dobry nastrój. Dzięki posiłkom bogatym w proteiny dostarczamy do organizmu aminokwasy niezbędne do produkcji hormonów dobrego samopoczucia – serotoniny i dopaminy.
9. Masz wzdęcia
Unikasz napojów i pokarmów powodujących wzdęcia, ale mimo to masz brzuch jak balon? Zdarzają się też obrzęki nóg? Tutaj także przyczyną może być brak odpowiedniej ilości białka w diecie. Białko jest niezbędne do utrzymania odpowiedniej równowagi płynów w organizmie.
10. Częściej chorujesz
Białko wspiera przeciwciała, które chronią nas przed chorobami. Jedzenie proteinowych posiłków wzmacnia wiec naszą odporność. Większość produktów wysokobiałkowych zawiera również cynk, który także pomaga zwalczać infekcje.