Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘ
7OCEŃ
4.4

Złe nawyki do wymiany

Niby nic. Drobnostki, nad którymi się nawet nie zastanawiasz. A jednak mogą Cię kosztować zdrowie, czasem także życie. Na szczęście złych nawyków łatwo się pozbyć. Zobacz, od których najlepiej zacząć i jak je skutecznie wyeliminować.
Jedząc przed telewizorem, nie tylko zjadasz więcej niż powinieneś, ale zwracasz też mniejszą uwagę na to, co jesz. (fot. StockFood)
Najpierw tworzymy sami własne nawyki, potem nawyki tworzą nas - mawiał John Dryden, angielski poeta. W przypadku nawyku jedzenia przed TV myśl poety można potraktować dosłownie. Od takiego jedzenia stajemy się grubasami. Nawyk to według psychologów czynność, którą po pewnym czasie wykonujemy odruchowo, nie zastanawiając się nawet nad jej sensem i skutkami.

Oczywiście, gdyby nie nawyki, żyłoby się nam niewygodnie. Bo nawyki upraszczają życie. Nawykowo zamykamy drzwi, nawykowo patrzymy w lewo, prawo i w lewo, przechodząc przez ulicę. Nie musimy się zastanawiać, co zrobić w setkach codziennych sytuacji. Jednak są nawyki dobre i nawyki złe. Te ostatnie mogą być groźne dla Twojego zdrowia, życia towarzyskiego, a nawet życia w sensie dosłownym.

Jedząc przed telewizorem, nie tylko zjadasz więcej niż powinieneś, ale zwracasz też mniejszą uwagę na to, co jesz.

Na szczęście, zdaniem ekspertów, żeby zastąpić złe dobrymi, wystarczy od 21 do 70 dni. Oto siedem tych złych nawyków, które warto zmienić w pierwszej kolejności oraz proste patenty, które pomogą Ci tego dokonać.

 1.


Jedzenie przed telewizorem

Talerz, szklanka, sztućce i pilot do telewizora... Zestaw obiadowy przeciętnego faceta. Fatalny nawyk, zwłaszcza jeśli nie chcesz być grubasem. Badania dr. Alana Hirsha, szefa Smell & Taste Treatment and Research Foundation w Chicago, wykazały, że ludzie oglądający interesujący program w telewizji zjadają nawet 44% więcej niż wtedy, gdy jedzą bez towarzystwa telewizora. Zdaniem doktora Hirsha, przyczyną zwiększonej konsumpcji jest to, że skupienie uwagi na treści programu "przytłumia" uczucie sytości, które powinno zasygnalizować Ci, że Twój głód został już zaspokojony.

Zmień to: Przede wszystkim - wyłącz telewizor, gdy jesz. Jeśli nie możesz przegapić albo nagrać ulubionego serialu, żeby obejrzeć go później, przygotuj sobie odpowiednią porcję bez możliwości łatwej dokładki. I nie stawiaj przekąsek typu chipsy, ciastka, cukierki etc. koło sofy, z której oglądasz telewizję.

 2.


Komórka za kierownicą

Według badań przeprowadzonych w Polsce w ramach kampanii społecznej "Prowadzisz - odłóż telefon", ponad 80% kierowców przyznaje się do korzystania z telefonu podczas jazdy. Amerykańscy uczeni wyliczyli, że korzystanie z telefonu za kierownicą zwiększa ryzyko wypadku od 8 do 23 razy. Inne badania (m.in. sprawdzanie bilingów ofiar wypadków) wykazały też, że telefony komórkowe były przyczyną prawie 25% wypadków na drogach w USA.

Rozmowa przez komórkę podczas jazdy rozprasza kierowcę, ograniczając jego zdolność oceny sytuacji na drodze, zdolność manewrowania, szybkość reakcji (jeśli podczas jazdy samochodem rozmawiasz przez telefon, czas reakcji wydłuża się aż o 20%). I to - uwaga! - niezależnie od tego, czy rozmawia przez zwykły telefon, czy przez zestaw głośno mówiący.

1 2 3
STRONA 1 z 3

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  'Piotr napisał(-a):Żadna różnica. Tak długo, jak sam sobie przygotowujesz wszystkie porcje, robisz to świadomie i są to porcje, że tak powiem –„zamknięte”, bez możliwości łatwej dokładki. Potencjalny problem pojawia się wówczas, gdy na stole (między Tobą a włączonym telewizorem/komputerem) stoi np. półmisek z ziemniakami, półmisek z mięsem, kilka surówek ect, albo jest to kolacja lub śniadanie na zasadach szwedzkiego stołu. Uczeni zauważyli, że zjada się wówczas więcej niż wtedy, gdy się skupia wyłącznie na jedzeniu. Co do okna zaś... Jeśli dzieją się za nim ciekawe rzeczy, to różnicy nie ma tym bardziej Wiem, dlatego im to wytknąłem, bo totalny lajk pomyśli "cholera, jem posiłek X oglądając Y program!Obrosne w tłuszcz!"U mnie niestety tylko drzewa szumią
  Tomus, 2012-02-19 18:27:43
 • avatar
  zgłoś
  'Tomus' napisał(-a):Co za różnica czy zjem dwie paczki ryżu z trzema piersiami kuraka patrząc się w okno, czy w ekran? BTW zjedzonego posiłku będzie takie samo.Żadna różnica. Tak długo, jak sam sobie przygotowujesz wszystkie porcje, robisz to świadomie i są to porcje, że tak powiem –„zamknięte”, bez możliwości łatwej dokładki. Potencjalny problem pojawia się wówczas, gdy na stole (między Tobą a włączonym telewizorem/komputerem) stoi np. półmisek z ziemniakami, półmisek z mięsem, kilka surówek ect, albo jest to kolacja lub śniadanie na zasadach szwedzkiego stołu. Uczeni zauważyli, że zjada się wówczas więcej niż wtedy, gdy się skupia wyłącznie na jedzeniu. Co do okna zaś... Jeśli dzieją się za nim ciekawe rzeczy, to różnicy nie ma tym bardziej
  ~Piotr Pflegel, 2012-02-19 16:33:53
 • avatar
  zgłoś
  'Piotr napisał(-a):@ Tomus.W artykule jest dość wyraźnie napisane, co jest złego w jedzeniu przed telewizorem. Obserwacje są oczywiście statystyczne, więc nie dotyczą każdego człowieka. Jednak argument, że „ja jem i nie tyję” mnie nie przekonuje. To samo może powiedzieć kierowca, który notorycznie jeździ po pijaku. „Jeżdżę i jakoś żyję” – mógłby powiedzieć. Bo większości wsiadających za kierownicę po alkoholu udaje się dojechać cało do celu. Ale jednak jest coś złego w takiej praktyce – rośnie zdecydowanie ryzyko wypadku. Podobnie jest z jedzeniem przed telewizorem. Dziś Cię to nie zabije. Jeśli jednak będziesz tak jadł przez następne 30 lat, ryzyko, że nabierzesz kilogramów jest większe niż u kogoś, kto skupia się na jedzeniu, a nie na monitorze. ad 2. Sakii nie pytał o pracę.moja praca to siedzenie cały dzień przed monitorem, więc się pytał (pośrednio)Co za różnica czy zjem dwie paczki ryżu z trzema piersiami kuraka patrząc się w okno, czy w ekran? BTW zjedzonego posiłku będzie takie samo.
  Tomus, 2012-02-19 14:59:56
 • avatar
  zgłoś
  @ Tomus.W artykule jest dość wyraźnie napisane, co jest złego w jedzeniu przed telewizorem. Obserwacje są oczywiście statystyczne, więc nie dotyczą każdego człowieka. Jednak argument, że „ja jem i nie tyję” mnie nie przekonuje. To samo może powiedzieć kierowca, który notorycznie jeździ po pijaku. „Jeżdżę i jakoś żyję” – mógłby powiedzieć. Bo większości wsiadających za kierownicę po alkoholu udaje się dojechać cało do celu. Ale jednak jest coś złego w takiej praktyce – rośnie zdecydowanie ryzyko wypadku. Podobnie jest z jedzeniem przed telewizorem. Dziś Cię to nie zabije. Jeśli jednak będziesz tak jadł przez następne 30 lat, ryzyko, że nabierzesz kilogramów jest większe niż u kogoś, kto skupia się na jedzeniu, a nie na monitorze. ad 2. Sakii nie pytał o pracę.
  ~Piotr Pflegel, 2012-02-19 11:43:15
 • avatar
  zgłoś
  'sakii' napisał(-a):4 posiłki przed monitorem? A masz jeszcze jakieś inne życie poza komputerem?Po 1:Nie odpowiada się pytaniem na pytanie.Po 2:Nie powinna cię interesować moja praca.Chyba że sam będę chciał co o niej opowiedzieć.Po 3:Nawet jakby to nie była moja praca, to nawet jak bym miał w diecie więcej niż 4 posiłki i bym je sobie jadł przed komputerem,telewizorem czy na muszli klozetowej to ci nic do tego.poza tym pewnie i ty nie jesz podczas wykonywania jakiejś czynności.Zwykle pewnie siedzisz na fotelu czy krześle, więc idąć twoim tokiem myślenia:Czy ty masz jakieś inne życie niż opier******* się dupą na krześle?
  Tomus, 2012-02-19 10:32:01
 • avatar
  zgłoś
  'Tomus' napisał(-a):Co jest złego w jedzeniu przed telewizorem/komputerem?Ja swoje 4 posiłki jem przed monitorem przeważne i w tłuszcz nie obrastam.A i poczytać w kiblu lubię, bo trochę schodzi 4 posiłki przed monitorem? A masz jeszcze jakieś inne życie poza komputerem?
  sakii, 2012-02-19 01:57:49
 • avatar
  zgłoś
  Co jest złego w jedzeniu przed telewizorem/komputerem?Ja swoje 4 posiłki jem przed monitorem przeważne i w tłuszcz nie obrastam.A i poczytać w kiblu lubię, bo trochę schodzi
  Tomus, 2012-02-18 21:53:01
 • avatar
  zgłoś
  Haha Słuszna uwaga Artykuł ciekawy
  pablomadon, 2012-02-17 15:34:02
 • avatar
  zgłoś
  Mam taki sam pilot Plazma Panasonica
  Drejos, 2012-02-16 14:34:41
 • avatar
  zgłoś
  Niby nic. Drobnostki, nad którymi się nawet nie zastanawiasz. A jednak mogą Cię kosztować zdrowie, czasem także życie. Na szczęście złych nawyków łatwo się pozbyć. Zobacz, od których najlepiej zacząć i jak je skutecznie wyeliminować.
  Mens Health, 2012-02-16 08:22:44
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij