Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.5

Zdrowy jak Polak

Mimo że na pytanie "Jak się czujesz?" odruchowo odpowiadamy "Kijowo...", w rzeczywistości wcale nie jest tak źle. Większość z nas uważa, że jest zdrowa jak koń. I ma rację. Oto 16 powodów, które pozwalają nam, Polakom, cieszyć się dobrym samopoczuciem.

Polacy wciąż jeszcze mają swobodny i tani dostęp do jedzenia, które zagranicą znaleźć można tylko na półkach z napisem "żywność organiczna". (fot. Corbis).
Polak zna się na piłce, polityce i... zdrowiu, oczywiście. Często na zdrowie narzekamy; że tu boli, tam strzyka... A jednak wcale nie jest tak źle. Według Pentora, ponad 50% rodaków jest zadowolonych ze swojego zdrowia. To my, faceci, podnosimy tę średnią, bo kobiety skarżą się na zdrowie częściej. Nie oszukujmy się, w niektórych dziedzinach, takich jak choroby serca czy nowotwory, wciąż mamy wiele do nadrobienia, najczęściej w Europie skarżymy się też na przeziębienia.

W pozostałych dolegliwościach plasujemy się zazwyczaj w środku stawki, ale jest też zaskakująco sporo "konkurencji", w których mamy się czym pochwalić. Nie zawsze jest to nasza zasługa, nie zmienia to jednak faktu, że w pewnych dziedzinach mamy statystyczne fory w porównaniu z resztą Europy.

1. Europa ceni polską żywność. Doceń ją i Ty. Zwłaszcza naszą specjalność - żywność organiczną.

W 2003 roku, ostatnim, kiedy Polska była poza Unią Europejską, wartość sprzedaży polskiej żywności za granicę wyniosła 4 mld euro. W 2006 roku osiągnęła już około 8 mld euro. Ten wzrost zainteresowania polskimi płodami rolnymi, nabiałem i mięsem nie wynika jedynie z atrakcyjności ich cen, ale przede wszystkim wysokiej jakości i ekologiczności oferowanych przez nas produktów.

Jak informują naukowcy z SGGW, polscy rolnicy stosują 3 razy mniej nawozów mineralnych i aż 10 razy mniej środków chemicznej ochrony roślin niż ich koledzy ze "starej" UE. Dzięki temu ogromna większość rodzimych owoców, warzyw, zbóż, nabiału i mięsa zasługuje na miano żywności ekologicznej. Nic dziwnego, że w wielu zachodnich sklepach produkty spożywcze "made in Poland" oferowane są do sprzedaży na półkach z napisem "żywność organiczna" i kosztują nawet kilkakrotnie więcej niż lokalne produkty wytwarzane na skalę przemysłową i ulepszane chemicznie.

Na szczęście w Polsce są one wciąż relatywnie tanie i dostępne w każdym warzywniaku, spożywczaku czy sklepie mięsnym. W 2005 roku dogoniliśmy Europę pod względem spożycia mięsa drobiowego i teraz jesteśmy powyżej średniej. Statystyczny Polak zjada dziś 23,4 kg drobiu i... co równie ważne - 12 kg, czyli około 200 jajek. Jajek, które dostarczają doskonałego budulca do budowy mięśni - łatwo przyswajalnego białka, witamin A i B12 oraz żelaza, które jest niezbędne w transporcie tlenu do mięśni podczas treningu.

2. Przychodzi Polak do doktora. Bo ma gdzie. To nie jest dowcip. Mamy bowiem więcej lekarzy niż Anglicy.

 Przyzwyczailiśmy się narzekać na służbę zdrowia, bo trudno się dostać do lekarza, bo łapówki i brak sprzętu... Ale zapominamy, że służba zdrowia na całym świecie ma kłopoty. Procedury medyczne są coraz droższe, sprzęt diagnostyczny również. Medycyna potrafi sobie radzić z wieloma chorobami, które jeszcze niedawno były nie do wyleczenia.

Niestety, to wszystko kosztuje. Dlatego pozostaje się cieszyć, że w porównaniu z - co tu ukrywać - dużo od nas bogatszymi krajami, mamy całkiem przyzwoity dostęp do usług medycznych. Na przykład w Polsce na 100 tysięcy mieszkańców przypada więcej lekarzy pierwszego kontaktu niż np. w Wielkiej Brytanii, mamy też więcej farmaceutów w przeliczeniu na jednego mieszkańca niż Szwajcarzy.

Nasi kardiochirurdzy należą do światowej czołówki. Świetną opinią cieszą się też nasi dentyści, chirurdzy plastyczni, okuliści. Ludzie z zachodniej Europy przyjeżdżają do nas się leczyć i poprawiać urodę nie tyko dlatego, że wciąż jesteśmy tańsi, ale również dlatego, że mają zaufanie do wykształconych w Polsce lekarzy.

1 2 3 ... 5
STRONA 1 z 5

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  Witam zgadzam się z autorem artykułu. Żyjemy w najpiekniejszym zakątku ziemi, mamy najlepszą żywność. Przetrwaliśmy chyba wszystkie możliwe polityczne zawieruchy i mimo że mamy tak potwornie nieudaczne władze jakoś funkcjonujemy i trzymamy się razem. Cieszmy się z tego co mamy bo mamy wiele. I jeszcze jedno! Panowie mamy tu w Polsce najpiękniejsze kobiety na świecie u których uroda nie wyklucza inteligencji.Pozdrawiam czytelników
  Peterix, 2011-11-08 14:44:55
 • avatar
  zgłoś
  CYTAT(bartos @ 28-08-2010, 22:32) trzeba wiedzieć, że jakość i sława polskich produktów żywnościowych wynika tylko i wyłącznie z przestarzałej techniki i starych metod upraw. Te warzywa i owoce pochodzą w większości ze wschodu kraju, który nie przystosował się jeszcze do końca do norm światowych, i ciągle używa najprostszych, naturalnych nawozów.Akurat w tym wypadku "przestarzała technika i stare metody upraw" przynoszą same zalety.Nie dość że mamy zdrowsze i bardziej ekologiczne jedzenie które Europa Zachodnia już kupuje z 'przebiciem' cenowym, to jeszcze 2x większe zyski z eksportu w perspektywie 3 lat! A normy (w tym przypadku nie światowe a europejskie) musimy spełniać jeżeli prowadzimy wymianę z resztą Unii, która jak wiadomo w sprawach żywności jest bardzo restrykcyjna.Gdybyśmy przeszli na nowoczesne metody upraw (czyt. mniej ekologiczne) nasza żywność nie odbiegałaby niczym od tej uprawianej w 'starej' Europie i nie byłaby tak porządana.
  Apoloniusz, 2010-09-01 13:20:14
 • avatar
  zgłoś
  http://wyborcza.pl/1,75480,8258462,Pastuch...zez_gardlo.html Szanujcie własny kraj. Pozdro dla kumatych
  Archmage, 2010-09-01 05:54:26
 • avatar
  zgłoś
  trzeba wiedzieć, że jakość i sława polskich produktów żywnościowych wynika tylko i wyłącznie z przestarzałej techniki i starych metod upraw. Te warzywa i owoce pochodzą w większości ze wschodu kraju, który nie przystosował się jeszcze do końca do norm światowych, i ciągle używa najprostszych, naturalnych nawozów.
  bartos, 2010-08-28 22:32:50
 • avatar
  zgłoś
  Tekst bardzo motywujący. Nie da się ukryć
  Apoloniusz, 2010-08-28 17:01:03
 • avatar
  zgłoś
  Mimo że na pytanie "Jak się czujesz?" odruchowo odpowiadamy "Kijowo...", w rzeczywistości wcale nie jest tak źle. Większość z nas uważa, że jest zdrowa jak koń. I ma rację. Oto 16 powodów, które pozwalają nam, Polakom, cieszyć się dobrym samopoczuciem.http://www.menshealth.pl/zdrowie/Zdrowy-jak-Polak-4011.html
  Mens Health, 2010-08-28 16:33:48
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij