Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.7

Zasady do lustracji

Myj ręce, nie drap się, rób badania okresowe... Reguł, które znamy z dzieciństwa i które wbito nam do głowy później, są setki. Czy wszystkie warto stosować? Zamiast sprawdzać ich prawdziwość na własnej skórze, zobacz, co o nich sądzą specjaliści.

fot. Todd Huffman
By przeżyć, musimy się w życiu stosować do jakichś zasad. Wyuczonych w szkole, zaczerpniętych z gazet czy usłyszanych od rodziców, dziadków lub przyjaciół. Tych sprawdzonych na własnej skórze jest tak naprawdę niewiele. Większość zasłyszanych, na pierwszy rzut oka - czy też raczej ucha - brzmi rozsądnie, jednak czy na pewno wszystkie warto wciąż stosować?

Odpowiedź jest zaskakująca: nie, niektóre to przesądy. Wiemy, że przesądy i przyzwyczajenia to jedna z rzeczy najtrudniej poddających się zmianom, ale warto je od czasu do czasu zlustrować i uaktualnić. Oto krótki przewodnik po ogólnie przyjętych zasadach, z krytycznym komentarzem. Teraz będziesz już wiedział na pewno, których zasad przestrzegać, a które możesz sobie spokojnie odpuścić.

Zasada: Antybiotyk jest dobry na wszystko.

Opinia MH: Olej to.

Nie wiadomo dlaczego wśród ludzi wciąż pokutuje przekonanie, że bez antybiotyku nie sposób wyzdrowieć. Zatem ludzie - nie dość że stale nagabują lekarzy o antybiotyki - często leczą się nimi samodzielnie, "bo po ostatniej chorobie dziecka zostało jeszcze kilka tabletek". Nigdy, przenigdy tego nie rób.

Naciskanie na lekarza, żeby koniecznie przepisał antybiotyk może wprawdzie odnieść skutek, bo w końcu lekarz też człowiek i może dla świętego spokoju wypisać Ci receptę, ale zapewne nie będzie to korzystne dla Twojego zdrowia. Zbyt częste i bezzasadne stosowanie antybiotyków jest niebezpieczne nie tylko dla Ciebie (bo antybiotyki zabijają wszystkie bakterie, również te pożyteczne), ale i dla wszystkich dookoła. Stopniowo bowiem pojawia się coraz więcej szczepów bakterii, które zetknęły się już z różnymi antybiotykami i coraz trudniej znaleźć na nie skuteczne lekarstwo.

Zasada: Jeśli już bierzesz antybiotyki, dotrwaj do końca kuracji.

Opinia MH: Rób tak.

Nie odstawiaj leków tylko dlatego, że poczułeś się lepiej. Antybiotyki muszą być stosowane tak długo, jak to przewiduje zalecenie producenta, najczęściej 5-7 dni. Tyle właśnie potrzeba, żeby wybić wszystkie niebezpieczne bakterie do ostatnich maruderów. Samowolne skrócenie okresu przyjmowania lekarstwa może sprawić, że najsilniejsze przetrwają i, co więcej, uodpornią się na działanie antybiotyku.

1 2 3 ... 5
STRONA 1 z 5

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  ja po 3 godzinach umieram z głodu,dlatego jem niestety niedługo przed snem!
  brylant, 2009-05-15 07:44:24
 • avatar
  zgłoś
  CYTAT(Noob @ May 13 2009, 11:20 AM) Zasada: Nie jedz po godzinie 20.Opinia MH: Olej to.bardzo mnie to denerwuje jak ktoś zwraca mi uwagę że jem kolacje o 23, chyba motorniczy z "miodowych lat" rozsławił dietę w której nie je się po 18...to się nie denerwuj tylko nie jedz ))) a na serio chodzi o to aby nie jeść 3 godziny przed snem, no chyba ze nie zależy Ci na rzeźbię brzucha itp ))) ja kładę się spać przeważnie koło 22 i odkąd przestałem jeść nie później niż 20 i śpię lepiej i lepiej sie czuję. Sprawa mi sie gmatwała jak miałem nocki. Wówczas kładłem sie o 7 rano wiec ostatni posiłek jadłem miedzy 5 a 5.30 )))
  ~Sabaka, 2009-05-13 14:21:36
 • avatar
  zgłoś
  Zasada: Nie jedz po godzinie 20.Opinia MH: Olej to.bardzo mnie to denerwuje jak ktoś zwraca mi uwagę że jem kolacje o 23, chyba motorniczy z "miodowych lat" rozsławił dietę w której nie je się po 18...
  Noob, 2009-05-13 12:27:04
 • avatar
  zgłoś
  Myj ręce, nie drap się, rób badania okresowe... Reguł, które pamiętamy z dzieciństwa i które wbito nam do głowy później, są setki. Czy wszystkie warto stosować? Zamiast sprawdzać ich prawdziwość na własnej skórze, sprawdź, co o nich sądzą specjaliści.http://www.menshealth.pl/zdrowie/Zasady-do...racji-3461.html
  Mens Health, 2009-05-12 17:50:02
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij