Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.1

Walka o oddech: prawdy i mity o alergiach

Czy z alergii można się wyleczyć? A może można się na nie zaszczepić? Czy skaza białkowa z dzieciństwa oznacza uczulenie w przyszłości? I jakie skutki może mieć brak leczenia alergii? Na te i drugie tyle innych pytań o alergie znajdziesz odpowiedź w tym artykule.

fot. Wiesław Jurewicz
Co trzeci Polak jest alergikiem i wygląda na to, że sytuacja nieprędko ulegnie poprawie. Naukowcy bowiem z jednej strony opracowują leki najnowszej generacji, a z drugiej odkrywają coraz to nowe rodzaje uczuleń. MH stawia więc alergologom pytanie: jak żyć?

Oto 10 informacji na temat alergii, których prawdziwość postanowiliśmy sprawdzić z pomocą specjalistów. Część z nich okazała się być prawdziwa, część z nich wyssana z palca. Jeśli jesteś alergikiem, wszystkie razem wzięte pomogą Ci lepiej zrozumieć problem i łatwiej sobie z nim poradzić.

1. Nie każdy może się odczulić, uwalniając od alergii

To prawda

Tylko część alergików może zostać poddana odczulaniu. Z dobrym skutkiem szczepi się chorych na alergiczny nieżyt nosa, astmę oskrzelową i u osób uczulonych na jad os i pszczół.

"Spośród chorujących lekarz wybiera tych, u których to odczulanie może być najbardziej efektywne – mówi profesor Marek L. Kowalski, jedyny Polak w składzie Communication Council Światowej Organizacji Alergii. – Rozważa się trzy czynniki: najważniejszy, uczulający alergen, przebieg choroby, który nie może być ani zbyt ciężki, ani zbyt lekki, i dostępną, odpowiednią szczepionkę".

Około 15% pacjentów może być odczulonych z bardzo dobrym skutkiem. Niemal w stu procentach odczula się na jad os i pszczół.

2. Leki na alergię przyjmowane długo szkodzą

To jest mit

95 proc. alergików skutecznie opanowuje chorobę: niemal nie odczuwa żadnych dolegliwości. Wszystkie leki mają jakieś skutki uboczne, ale stosując je ściśle pod kontrolą lekarza, który wcześniej rozważa za i przeciw, terapia jest bezpieczna.

 "Z obserwacji wynika, że zarówno dzieci, jak i dorośli, którzy pod kontrolą biorą wiele lat leki na astmę czy alergię, zwykle nie mają żadnych skutków ubocznych" – mówi prof. Kowalski. One mogą wystąpić, jeżeli bierze się leki niewłaściwie. Leki oraz szczepienie to jedyny sposób na normalne życie.

3. Sterylne otoczenie pomaga w walce z alergią

To jest prawda

Wielu alergików uczulonych na pyłki roślin jednocześnie ma alergię na roztocza kurzu domowego. Jeśli jesteś w tej grupie, to oznacza, że grube dywany na podłodze i zasłony w oknach to rzeczy, które w pierwszej kolejności powinieneś wyrzucić.

Prof. Kowalski mówi, że w Polsce powstaje lista hoteli przyjaznych alergikom. Tworzy ją Polskie Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Astmę i Choroby Alergiczne wspólnie z Europejską Fundacją Badań nad Chorobami Alergicznymi ECARF w Berlinie.

4. Nowa szzcepionka w tabletkach zdziała cuda

To jest mit

Szczepionki w tabletkach są już dostępne w Polsce, choć sprowadza się je na specjalne zamówienie. "To jednak żaden przełom, bo tabletka jest tym samym, co podawane już od dawna krople lub zastrzyki. Ponadto, to nie jest panaceum na wszystkie alergie. Tabletka działa na jeden konkretny alergen – wyjaśnia prof. Kowalski. – Nie czekamy na tabletkę cud, ale na taką szczepionkę, która będzie stymulować układ immunologiczny i wzmocni organizm na tyle, że będzie on umiał bronić się przed alergenami".

5. Czasem alergia przechodzi sama

To jest prawda

Alergia, jak każda inna choroba, ma swoją historię naturalną. Bardzo często zdarza się, że dzieci chorują na alergie pokarmowe (np. uczulenie na białko mleka), a potem te alergie same w ciągu 3 czy 5 lat mijają. Podobnie jest z innymi alergenami. Bywa, że takie alergie wracają mniej lub bardziej intensywnie, ale zdarza się (choć rzadko), że uczulenie na dany typ alergii ustępuje na zawsze. 

STRONA 1 z 2

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

  • avatar
    zgłoś
    Czy z alergii można się wyleczyć? A może można się na nie zaszczepić? Czy skaza białkowa z dzieciństwa oznacza uczulenie w przyszłości? I jakie skutki może mieć brak leczenia alergii? Na te i drugie tyle innych pytań o alergie znajdziesz odpowiedź w tym artykule.
    Mens Health, 2014-04-01 16:27:48
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij