Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.6

Wątroba - jak o nią dbać, aby uniknąć chorób

Wątroba - oczyszcza krew, spala tłuszcze, neutralizuje alkohol, a boli tylko wtedy, gdy nie ma innego wyjścia. Mimo to faceci nie dbają o nią, tak jak na to zasługuje. Poznaj plan, jak chronić ją przed jej największym naturalnym wrogiem - przed Tobą.

Uwaga, panowie! Pełna gotowość! Dzisiaj piątek, szykują się nadgodziny!
Ludzka wątroba waży około 1,5 kilograma, czyli mniej więcej tyle, ile spory kurczak w sklepie. Dopływa do niej 25% krwi pompowanej przez serce - prawie dwa litry na minutę. W ciągu doby wątroba może wyprodukować nawet półtora litra rozpuszczającej tłuszcze żółci. Bez żółci nie moglibyśmy strawić posiłku ani przetworzyć tłuszczu. Krew zrobiłaby się gęsta od zanieczyszczeń, na miernikach poziomu cholesterolu zabrakłoby skali, a lekarz analizujący wyniki przeraziłby się albo oskarżył laborantki o pijaństwo w miejscu pracy.

Mimo tej naprawdę odpowiedzialnej roli, jaką pełni, wątroba nie cieszy się jednak takim uznaniem, jak inne organy, np. płuca czy serce. Przypominamy sobie o niej dopiero gdy zaczyna nawalać. Być może Twoja wątroba już zaczyna się psuć. Pewnie - jak większość mężczyzn - dewastujesz ją prawie codziennie, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Kilka głębszych co tydzień w sobotni wieczór? Paracetamol, gdy tylko zaczyna coś boleć? Takie nawyki to regularna wojna chemiczna z własną wątrobą.

Tak trzymaj, a wkrótce będziesz musiał toczyć kolejną bitwę, tym razem z marskością wątroby - chorobą, która dwa razy częściej atakuje mężczyzn niż kobiety. Doprowadziłeś się do takiego stanu, że już potrzebujesz przeszczepu wątroby? Uzbrój się w cierpliwość. Czas oczekiwania na zabieg wynosi w Polsce nawet dwa lata. Może więc zamiast czekać niecierpliwie na nową wątrobę, powinieneś zadbać o tę, którą już masz?

Poniżej znajdziesz plan, jak chronić wątrobę przed jej największym naturalnym wrogiem - przed Tobą.

Cztery drinki i wystarczy

Im więcej pijesz, tym więcej pracy zapewniasz swojej wątrobie. A zajęta rozkładaniem alkoholu nie ma czasu na inne zadania, między innymi na przemianę tłuszczów. Początkowo Twoja osobista oczyszczalnia ścieków puchnie od nadmiaru tłuszczu, później przybiera niezdrowy odcień żółci.

Na szczęście, jest to narząd o nieprawdopodobnych właściwościach regeneracyjnych. Jeśli więc przegiąłeś i czujesz bolesny ucisk pod żebrami z prawej strony, zachowuj się rozsądnie przez kilka dni i wszystko powinno wrócić do normy. Chcesz uniknąć kłopotów? Przestań żłopać wszystko, co ma jakiekolwiek procenty.

"Ludzka wątroba może jednorazowo zneutralizować 70 do 80 gramów czystego alkoholu. Innymi słowy: mniej więcej cztery pięćdziesiątki wódki lub cztery piwa" - wyjaśnia doktor Raymond Koff, hepatolog (specjalista od chorób wątroby) z Uniwersytetu Massachusetts.

Staraj się nie przekraczać tej dawki na jedno posiedzenie, a prawdopodobnie uchronisz się przed stłuszczeniem wątroby; w dłuższej perspektywie również przed marskością, która jest dla Ciebie znacznie poważniejszym, potencjalnie śmiertelnym zagrożeniem.

1 2 3
STRONA 1 z 3

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  CYTAT(Czytacz @ Dec 14 2009, 17:19 PM) Ech, mialem na mysli jakies skrotowe informacje-wskazowki, a nie rozprawke naukowa z poglebiona analiza Skrótowo?Dużo wody, omijanie sztucznych napojów.Omijanie trucia się witaminami z tabletek, kiedy jest to niepotrzebne.Zbilansowana dieta.W przypadku problemów z wątrobą - pojeść karczocha, dodać kurkumy do dania.Omijać duże dawki leków przeciwbólowych (o tym Pan Piotr powiedział).Unikać alkoholu podczas brania antybiotyków (najpopularniejsze u ludzi w naszym wieku chyba).Co do roślin które mogą działać na wątrobę - są te działające ochronnie na wątrobę (ostropest - w nim owa sylimaryna), są te zwiąkszające wydzielanie żółci i ułatwiające produkcję zółci (cykoria, karczoch).Prewencja WZW jest zbyt odległą wizją profilaktyki, szczególnie kiedy nie pracuje się na sali operacyjnej lub w szpitalu, jeśli nie jest się operowanym, nie robi tatuażu itp. Za szczepionki się płaci, używa się igły (faceci wiedzą co to znaczy:P).Można mówić szerzej, ale równie dobrze można poszukać w google, co polecam zainteresowanym.
  sven, 2009-12-14 21:20:03
 • avatar
  zgłoś
  Ech, mialem na mysli jakies skrotowe informacje-wskazowki, a nie rozprawke naukowa z poglebiona analiza
  Czytacz, 2009-12-14 17:26:28
 • avatar
  zgłoś
  CYTAT(Czytacz @ Dec 14 2009, 15:26 PM) Do roboty, mądralo, i napisz coś więcej o tej diecie chroniącej wątrobę! Tekst taki - za opłatą spokojnie może zostać podany Charytatywnie - za grzebanie po książkach i publikacjach - za dużo roboty (uwzględniając że nie bardzo lubie pisać teksty metodą CTRL+V Pozdrawiam:)
  sven, 2009-12-14 17:15:01
 • avatar
  zgłoś
  Do roboty, mądralo, i napisz coś więcej o tej diecie chroniącej wątrobę!
  Czytacz, 2009-12-14 15:33:48
 • avatar
  zgłoś
  Bardzo fajny artykuł.5 *****!Co się zaś tyczy ostu.W aptekach dostępny jest preparat popularny i skuteczny zawierający ten związek, którego polska nazwa to sylimaryna (sylimarin chyba po zagranicznemu). Nazwa preparatu pewnie sama przyszła wam do głowy. Po piciu polecam tableti z dawką 70mg, profilaktycznie tabletki 35mg.CYTATStaraj się nie przekraczać tej dawki na jedno posiedzenie, a prawdopodobnie uchronisz się przed stłuszczeniem wątroby; w dłuższej perspektywie również przed marskością, która jest dla Ciebie znacznie poważniejszym, potencjalnie śmiertelnym zagrożeniem.Łoj, żeby mieć stłuszczenie albo marskość trzeba byłby pić tak chyba codziennie...Co do paracetamolu, to bardzo ładnie napisane, ale z tego co pamiętam paracetamol można brać w ilości nawet do 3 gram dziennie. Dawka toksyczna jest wyższa od terapeutycznej. -terapeutyczna (dosis therapeutica) - jest to najczęściej stosowana dawka leku wywołująca efekt leczniczy,-toksyczna (dosis toxica) - jest to najniższa dawka leku wywołująca zatrucie,terapeutyczna zaczyna się od 250-500mg, a kończy na 1000mg jednorazowo.toksyczna wynosi około 3000g, choć niższe też już mogą zaszkodzić.Żeby zatruć się paracetamolem trzeba być albo debilem, albo samobójcą (statystycznie z leków najczęstszą przyczyną samobójstw jest dostępny, tani i szkodliwy paracetamol).Dużo tu dłubania w farmakologii i farmakokinetyce.Co do leków szkodzacych na wątrobę, większość tych metabolizowanych w watrobie przez cytochrom P450 szkodzi mniej lub bardziej. Coś za coś. A jak nie metabolizuje się w wątrobie, tylko w nerach - może dojść do uszkodzeń nerek. Choć oczywiście nie musi.Zastępując paracetamol aspiryna, uszkodzimy żołądek i rozrzedzimy krew.Cuda wianki.Niemniej jednak fajny artykuł, choć brakowało mi wpływu diety na watrobę/żywności wspomagajacej pracę wątroby.PozdrawiamMądrala Sven.
  sven, 2009-12-14 15:21:45
 • avatar
  zgłoś
  Wątroba - oczyszcza krew, spala tłuszcze, neutralizuje alkohol, a boli tylko wtedy, gdy nie ma innego wyjścia. Mimo to faceci nie dbają o nią, tak jak na to zasługuje. Poznaj plan, jak chronić ją przed jej największym naturalnym wrogiem - przed Tobą.http://www.menshealth.pl/zdrowie/Twoja-pry...alnia-3748.html
  Mens Health, 2009-12-14 13:21:31
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij