Testosteron: siła napędowa faceta

Poleć ten artykuł:

Uczeni ze słynnej amerykańskiej Mayo Clinic odkryli też, że wysoki poziom testosteronu osłabia układ odpornościowy, prawdopodobnie upośledzając działanie białych krwinek. Jednak być może właśnie dlatego mężczyźni rzadziej zapadają na choroby o podłożu autoimmunologicznym, takie jak np. gościec.

Wygląda więc na to, że słynny hormon chroni przed niektórymi niebezpieczeństwami, a naraża na inne. Jeśli masz go naprawdę dużo, prędzej niż ataku serca możesz się spodziewać ataku na serce. Nożem.

Nastrojowy hormon

Testosteron ma wpływ na wahania nastroju. Paradoksalnie, zarówno ci, którzy mają go bardzo dużo, jak i ci o wyjątkowo niskim jego poziomie, są bardziej skłonni do depresji.

Chociaż efekty są podobne, mechanizm jest zupełnie inny - ci z wysokim testosteronem częściej pakują się w sytuacje, które mają przygnębiające skutki (np. popełniają przestępstwa), natomiast niewielki poziom tego hormonu prawdopodobnie zmniejsza produkcję serotoniny, ponieważ testosteron jest niezbędny do jej wytwarzania.

Kochanek, mąż i ojciec

Z dotychczasowych ustaleń wynika, że najlepiej jest mieć średni poziom testosteronu, zachowując jednak zdolność do jego podwyższenia lub obniżenia, tak by dostosować się do zmieniających się okoliczności. Jak wynika z badań kanadyjskich uczonych, wahania poziomu testosteronu pomagają mężczyznom dostosować się do jednej z najważniejszych ról w życiu - roli ojca.

Przebadanie grupy mężczyzn przed i po urodzeniu się dziecka, pozwoliło im stwierdzić, że po narodzinach średni poziom testosteronu znacząco się zmniejszył. W ten sposób mężczyzna przygotowuje się do trudnego zadania opieki nad dzieckiem.

Badania przeprowadzane na sportowcach wykazały, że poziom testosteronu zmienia się w zależności od powodzenia. Podwyższony poziom po zwycięstwie pomaga przygotować się do roli dominującego, podczas gdy spadek po przegranej ułatwia przyzwyczajenie się do uległości i odczekania, aż pojawi się kolejna okazja do powalczenia o swoje "miejsce w stadzie".

Tagi: testosteron |potencja |agresja |hormony

Oceń artykuł:

3,60

Skomentuj (25)

Staniol, 16 marca 2015, 20:09

Miała mieć wpływ taki, że poziom cholesterolu będzie na odpowiednim, zdrowym poziomie :-) Jednemu wzrośnie, drugiemu zmaleje, nie ma co się tym przejmować jeśli samopoczucie dobre.

flylo, 16 marca 2015, 19:59

Jakby nie patrzyć, muszę jeszcze lipidogram zrobić. Nie wiem czy nie miałem zbyt później kolacji. A jak wygląda to u was? Robił ktoś badania cholesterolu po 1-2 roku na diecie niskowęglowej(niekoniecznie optymalnej)? Ja schudłem na tej diecie jakieś 8 kg.   Wydaje mi się że w większości poleciał tłuszcz.  Dużo biegam, średnio raz w tygodniu siłownia, basen. I z tego co gdzieś kiedyś przeczytałem... miała ona nie mieć wpływu na poziom cholesterolu, a ewentualnie go obniżać? 

actavis, 15 marca 2015, 14:34

Niski ldl ,wysoki hdl swiadczy o katabolizmie ;)

Gavroche, 15 marca 2015, 12:37

Touche!
Poza tym pochodne cholesterolu od wit. D3 po estrogeny, stanowią o dobrej formie naszego organizmu.
A te normy są coraz niższe, po to, by łapać durniów na statynki. :)
Mam słownik medyczny z lat '50 i tam nikt nie określał "norm", cholesterol do 350, a cukier i ciśnienie do 150, jeśli człowiek dobrze się czuł było ok.

LilPeneros, 15 marca 2015, 12:13

Polecam zapoznać się z tym:   http://i58.tinypic.com/6f32tt.jpg   http://i59.tinypic.com/33mmqo6.jpg   http://i61.tinypic.com/z63b5.jpg   Zdjęcia pochodzą z magazynu SdW (Sport Dla Wszystkich), nr. z czerwca 2014r Dla Ciebie flylo szczególnie ten środkowy link jest ważny.   Zgadzam się z Gavrochem - liczy się nie tylko cholesterol całkowity ale przede wszystkim LDL I trójglicerydy.
przejdź do forum

Men's Health poleca

Atlas ćwiczeń MH MH poleca: Trening 300 Spartan? MH poleca: Dotykometr - pieszczoty, które ona uwielbia MH poleca: Suplementy od A do Z
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij