Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.0

Test: czy będziesz miał zawał serca?

Choroby układu krążenia są największym mordercą facetów na świecie. Niestety, jest to morderca, który doskonale się maskuje. Często pierwszy objaw choroby to... śmierć. Zrób ten test i przekonaj się, czy w Twojej piersi nie tyka bomba zegarowa.

fot. tillydesign 2009/shutterstock.com
Ten test przygotowali dla nas wybitni specjaliści: dr John A. Elefteriades, szef wydziału kardio- i torakochirurgii na Uniwersytecie Yale, dr Prediman Krishnan Shah, kardiolog i dyrektor centrum kardiologii w centrum medycznym Cedars-Sinai w Los Angeles i dr Arthur Agatston, wykładowca Miller School Medicine przy uniwersytecie w Miami.

1. Ile masz lat?

A. 35 i mniej - 0 pkt.
B. 36-50 lat - 1 pkt.
C. 51-60 lat - 2 pkt.
D. 61 i więcej lat - 3 pkt.

Ryzyko zawału zaczyna rosnąć, gdy zdmuchujesz czterdzieści świeczek na torcie. Swoją drogą, chyba nie jadłeś tego tortu?! W Twoim wieku?

2. Czy w Twojej rodzinie ktoś miał atak serca?

A. Ojciec zmarł na zawał przed pięćdziesiątką - 10 pkt.
B. Zarówno ojciec, jak i dziadek zmarli na zawał przed 50. urodzinami - 15 pkt.
C. Tak, ale nie ojciec ani dziadek - 5 pkt.
D. Nie - 0 pkt.

Choroby układu krążenia często mają podłoże genetyczne. Sprawdź dobrze, ile jeszcze osób w Twojej rodzinie jeszcze zostało do przepytania.

3. Palisz?

A. Tak - 5 pkt.
B. Nie - 0 pkt.

Według badań, palenie papierosów zwiększa ryzyko miażdżycy i innych chorób układu krwionośnego od 10 do 16 razy.

4. Jeansy kupujesz w rozmiarze:

A. 36 lub większe - 2 pkt.
B. Mniejsze niż rozmiar 36 - 0 pkt.

Tłuszcz, zwłaszcza tzw. tłuszcz brzuszny wydziela hormony (m. in. estrogen), które podnoszą ciśnienie i powodują stan zapalny naczyń krwionośnych.

5. Czy potrafisz wyczuć puls w stopie?

A. Tak - 0 pkt.
B. Nie - 2 pkt.

Jeśli Twoje serce jest zbyt słabe, żeby z pełną siłą pompować krew do Twojej stopy, to znaczy, że w innych częściach ciała też mogą być problemy z dostawami. Tętna szukaj między kostką a paluchem.

6. Czy Twoje erekcje są tak samo twarde jak wtedy, gdy miałeś dwadzieścia lat?

A. Tak - 0 pkt.
B. Nie - 2 pkt.

Kłopoty z erekcją są jednym z pierwszych objawów np. miażdżycy. Pamiętaj, że wzwód to kwestia odpowiedniego wypełnienia ciał jamistych krwią.

7. Oceń poziom stresu w Twoim życiu:

A. Bardzo wysoki - 2 pkt.
B. Umiarkowany - 1 pkt.
C. Niski, lub wręcz żaden - 0 pkt.

Badania wykazały, że stres, zwłaszcza przewlekły, sprzyja nadciśnieniu i miażdżycy. A one z kolei powodują zawały serca.

8. Jak często pijesz?

A. Trzy i więcej drinków codziennie - 2 pkt.
B. Upijam się co weekend - 2 pkt.
C. Drinka, góra dwa dziennie - 1 pkt.
D. Nigdy - 0 pkt.

Według statystyk, wypijanie regularnie niewielkich ilości alkoholu zmniejsza ryzyko zawału o ok. 30%. Niestety, każdy drink powyżej dwóch dziennie już szkodzi.

9. Czy chrapiesz?

A. Owszem, jak piła łańcuchowa - 0 pkt.
B. Tak, aż się duszę czasami - 2 pkt.
C. Nic mi o tym nie wiadomo - 0 pkt.

Tak zwany bezdech śródsenny, czyli chwilowe zatrzymanie oddechu powtarzane wielokrotnie w ciągu nocy, może być przyczyną zawału. Przede wszystkim postaraj się zrzucić wagę. To pierwszy krok w walce z bezdechem.

 

Teraz podsumuj punkty i przejdź na następną stronę, aby zobaczyć swój wynik.

STRONA 1 z 2

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  ale taki test ma znikome znaczenie - każdy może mieć zawał i przyczyn jest wiele. Ważne jest to, że można z niego wyjść jak się go wcześnie zdiagnozuje. Każdy facet po 35 powinien mieć domowe testy zawału serca, które wykrywają enzymy mięśniowe charakterystyczne dla zawału.
  thecute, 2012-10-27 12:47:51
 • avatar
  zgłoś
  Poza tym żaden sport wyczynowy nie jest zdrowy.Warto to pamiętać.PS. Prosze o odpowiedzi do mojego pytania w drugim temacie o zawale.
  sven, 2009-02-20 18:13:44
 • avatar
  zgłoś
  'SoltyS' napisał(-a):Ależ oczywiście W dzisiejszych czasach żyć zdrowo jest coraz trudniej,ale nikt nam nie mówił,że w życiu będzie łatwo i z górki. Przeżywają osobniki najlepiej przystosowane i najsilniejsze,a zeby się takimi stać trzeba to wypracować Miałem raczej na myśli sytuację, gdzie przed laty dziecko słabowite umierało. Dzisiaj ratuje się je, ale "słabowitość" pozostaje, bez względu jak się dany osobnik prowadzi.
  Pafii, 2009-02-20 18:08:12
 • avatar
  zgłoś
  Ależ oczywiście W dzisiejszych czasach żyć zdrowo jest coraz trudniej,ale nikt nam nie mówił,że w życiu będzie łatwo i z górki. Przeżywają osobniki najlepiej przystosowane i najsilniejsze,a zeby się takimi stać trzeba to wypracować
  ~SoltyS, 2009-02-20 18:02:25
 • avatar
  zgłoś
  To też sven stereotyp, ta kawa, stres, fajek. Czynniki są bardziej złożone. A mianowicie, brak naturalnej selekcji słabych młodocianych osobników poprzez postęp medycyny odbija się w późniejszym wieku średnim. To tylko jeden z elementów. Na ten temat można debatować do następnej sensacji genetycznej. Pozostaje nam mieć nadzieję, żyć "zdrowo" i cieszyć się każdą chwilą. Czyż nie?
  Pafii, 2009-02-20 17:57:57
 • avatar
  zgłoś
  To może być przykład tego,że nawet sportowiec który jest pod stałą kontrolą lekarza może nagle umrzeć z jakiegoś powodu,który praktycznie nie powinien go dotyczyć.Ja uważam,że sportowcy są ogólnie okazami zdrowia przynajmniej na zewnątrz. Ich ,,okładka'' jest zawsze dopracowana i pełna siły. Nie wiemy natomiast co jest w ich wnętrzu. Kupę sportowców w życiu prywatnym nie żyje wcale tak zdrowo. Chlają popalają i nie jednokrotnie korzystają z używek. Potem się dowiadujemy naglę,ze jest coś z nim nie tak itp. Nie nawiązuje teraz do ś.p Kamili ,bo sądzę ,że była osobą bardzo mądrą i odpowiedzialną.
  ~SoltyS, 2009-02-20 17:50:55
 • avatar
  zgłoś
  U ludzi młodych czestym powodem zawałów jest stres, "szybkie" zycie, kawa i papieros co 5 minut i jedzenie byle góvvna.Moim zdaniem możliwe że miała zawał lub że jakiś zator jej się oderwał.To ze była sportowcem nie wyklucza tego.
  sven, 2009-02-20 17:46:26
 • avatar
  zgłoś
  Niestety coraz częściej słyszy się o tym,że nasze społeczeństwo się zaniedbuje jeżeli chodzi o wygląd fizyczny. Siedząca tryb życia, brak aktywności fizycznej i objadanie się tłustymi rzeczami( i fast foody) jak i nawyk objadania się słodyczami,który powoduje najczęściej otyłość brzuszną a ta znów problem z ciśnieniem jak i miażdżyce. A jak się jeszcze widzi młodych ludzi w takim stanie w coraz większej ilości to nic dziwnego,że zawały zaczynają być częste już u dwudziesto- trzydziestolatków.Jestem osobiście bardzo ciekawy co było dokładnie powodem śmierci Kamili Skolimowskiej Dowiedziałem się z kilku źródeł,że możliwe ze dostała właśnie zawału. Nie chce mi się w to wierzyć,ale możliwe.Szkoda tak młodej i utalentowanej dziewczyny:( Co o tym sądzicie?
  ~SoltyS, 2009-02-20 17:37:16
 • avatar
  zgłoś
  i znowu się czepiam 1. Ile masz lat?Najnowsze dane mówią że średnia wieku meskich zawałów drastycznie spada, a im wcześniej masz zawał tym gorzej go przechodzisz. Zawał zaczynają być częste już u dwudziesto- trzydziestolatków.2. Czy w Twojej rodzinie ktoś miał atak serca?Zalezy w jakiej okoliczności zachodziły te zawały.4. Jeansy kupujesz w rozmiarze...No chyba bardziej chodzi o to ze osoby naprawdę otyłe mają dietę skłonną do powodowania miażdżycy tętnic. No i tłuszcz wydzielający hormony... Ufff nie uczyli mnie o tym
  sven, 2009-02-20 17:24:13
 • avatar
  zgłoś
  Choroby układu krążenia są największym mordercą facetów na świecie. Niestety, jest to morderca, który doskonale się maskuje. Często pierwszy objaw choroby to... śmierć. Zrób ten test i przekonaj się, czy w Twojej piersi nie tyka bomba zegarowa.
  Mens Health, 2009-02-20 11:43:51
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij