Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.0

Stres i napięcie: zabójcy facetów

Przepracowanie, stres i życie w ciągłym niedoczasie to jedna z najkrótszych dróg do odpoczynku. Wiecznego. 

facet, stres fot. Shutterstock
Tester: Piotr Pflegel
Redaktor Men's Health

Od lat redaguje dział Zdrowie Men’s Health. Oskarżany w domu o pracoholizm. Często łapie się na tym, że jest jak Johny English. Gdy terminy się nakładają, on nie wie, co to jedzenie, co to zmęczenie, co to sen. Nie wie nic. Bo stres w nadmiarze paraliżuje i sprawia, że nawet proste zadania zaczynają go przerastać 

Ostatnio, przeglądając stare szpargały, znalazłem nieporadny rysunek przedstawiający miasto z wieżowcami, latającymi samochodami i robotami. Widok – mimo surowości kreski – przypominał nieco wizję świata zamieszkanego przez rodzinę Jetsonów. Tak wielu futurystów XX wieku wyobrażało sobie przyszłość. Tak też wyobrażał ją sobie mały Piotruś.

Pracę miały za nas wykonywać roboty, my zaś, żywi ludzie, mieliśmy się oddawać głównie rozrywce. Niestety, te wizje sprawdziły się jedynie połowicznie. Owszem, są roboty, samochody autonomiczne, pojawiły się nawet pierwsze pasażerskie drony, ale ludzie wciąż jeszcze nie mogą skoncentrować się całkowicie na rozrywce.

Przynajmniej ci, którzy nie urodzili się w rodzinie bankowych potentatów. Ceny rosną szybciej od płac i staramy się ze wszystkich sił je dogonić. Jedni po to, by po prostu związać koniec z końcem, drudzy – by kupić może i nie niezbędne, ale bardzo pożądane gadżety. Pracujemy więc coraz dłużej.

Według danych OECD przeciętny Polak poświęca na pracę prawie 41 godzin w tygodniu. I mowa tu tylko o głównej pracy: w wyliczeniach nie uwzględniono tzw. drugich etatów i zleceń. Jeśli dodamy do tego przeciętnie ponad godzinę dziennie (dokładnie godzinę i 17 minut) poświęconą na dojazdy, okazuje się, że średnio praca zajmuje nam niemal 50 godzin tygodniowo.

I mowa tu o przeciętnej: bardzo możliwe, że Ty poświęcasz na zarabianie pieniędzy nawet 60 i więcej godzin. Żeby sprawdzić, czy nie przesadzasz z pracą, odpowiedz sobie na te trzy pytania:

 • 1. Czy oglądając w sobotę mecz, czujesz wyrzuty sumienia, że nie nadrabiasz zaległości w pracy?
 • 2. Czy Twoja partnerka narzeka coraz częściej na to, że za dużo pracujesz?
 • 3. Często wychodzisz z pracy ostatni? 

 

1 2 3
STRONA 1 z 3

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  Zgadzam się w 100%, sam mam znajomego który w wieku chyba koło 26 lat miał stan przedzawałowy, gośc sie strasznie wszystkim przejmował, na studiach, w pracy zależalo mu żeby byćnajlepszym, ciągle tylko nauka, praca, zero relaksu i tak to się skończyło, po tej całej akcji przystopowął, zaczął dbać o siebie, wiem ze do psychologa tez chodzil, nie wiem co się teraz z nim dzieje bo dawno z nim nie gadałem ale mam nadzieję, ze go to czegoś nauczyło, też jestem typem trochę za ambitnym i wszystko musze robić dobrze, nie potrafię pracy komuś zlecić bo wiem że na sobie moge najlepiej polegac, wiem że to błąd i przez to jestem na maksa zestresowany bo ciągle na mnie presja spoczywa za pracę, ale jakoś daję radę, przy gorszych chwilach czasami się nervomixem wspomagam, żeby jakoś wyluzować, melisa jednak napięcie zmniejsza, choć stanowczo wolę ją w takiej formie niż pić, idę tez pobiegać żeby trochę głowę przewietrzyć i jest ok.
  korcjusz, 2016-04-20 10:05:39
 • avatar
  zgłoś
  <br /><br /><a href="/zdrowie/Stres-i-napiecie-zabojcy-facetow,7855,1"></a>
  Mens Health, 2016-04-19 15:27:12
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij