Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]

Menshealth.PL

PODZIEL SIĘOCEŃ
4.4

Zawał - jak przeżyć atak serca?

Jeśli - odpukać! - dopadnie Cię zawał, nie oznacza to automatycznie, że już za późno na pisanie testamentu. Przeczytaj, co musisz zrobić, by przeżyć atak serca.

2009-02-20
fot. Sebastian Kaulitzki 2009/shutterstock.com

Każdego roku dla tysięcy mężczyzn pierwszym objawem choroby serca jest nagła śmierć w wyniku zawału.

Ból pojawia się znikąd. Nagle zaczyna Cię boleć za mostkiem, ból może promieniować do karku, ramion, a nawet przedramion. Możesz też mieć kłopoty z oddychaniem, zaczynasz się pocić bez powodu, ogarnia Cię lęk, a czasami masz wrażenie, że za chwilę zemdlejesz albo zwymiotujesz. Nie udawaj twardziela i nie ignoruj tych sygnałów, bo mogą one oznaczać, że właśnie masz zawał serca.

Pamiętaj! Już po mniej więcej 4-6 minutach od zatrzymania krążenia mózg zaczyna umierać z powodu braku tlenu. Dlatego tak ważne jest jak najszybsze podjęcie właściwych kroków.

Co robić?

Przede wszystkim natychmiast szukaj pomocy lekarskiej. Nie wstydź się zadzwonić po pogotowie. Ono jest właśnie po to, by ratować. Pamiętaj, że stawką jest Twoje życie. Ponadto, im szybciej lekarze poradzą sobie ze skrzepem, który blokuje przepływ krwi, tym większe masz szanse, że uda Ci się uniknąć trwałych zmian w mięśniu sercowym.

Nie zwlekaj więc i czym prędzej dzwoń pod numer 999 lub 112 albo - jeżeli uznasz, że tak będzie szybciej - poproś kogoś, by zawiózł Cię do szpitala. Dla wielu facetów ten moment jest najgorszy - nie potrafią czekać bezczynnie. Oto, co możesz zrobić, zanim przyjedzie lekarz:

Żuj aspirynę.

Weź tabletkę aspiryny do ust, rozgryź ją i żuj (dzięki żuciu aspiryna szybciej przedostaje się do krwiobiegu). Zwykła aspiryna jest bardzo skutecznym środkiem przeciwzakrzepowym. Ale uwaga: nie bierz aspiryny, jeżeli jesteś na nią uczulony albo cierpisz na wrzody żołądka.

Zmuś się do kaszlu,

gdy czujesz, że zaczynasz mdleć. Silne zawroty głowy to znak, że Twój mózg nie otrzymuje wystarczającej ilości krwi i tlenu. Jeżeli nie dostarczysz mu więcej krwi, stracisz przytomność i w ciągu kilku minut Twój mózg zacznie umierać. Jeśli więc czujesz, że za chwilę zemdlejesz, zacznij kaszleć, najmocniej jak potrafisz. Jedno kaszlnięcie co 1-3 sekundy. Rób tak, aż do przyjazdu karetki. Taki kaszel działa jak masaż serca.

Nie ukrywaj viagry

Łączenie środków wspomagających erekcję z nitrogliceryną albo innymi lekami nasercowymi zawierającymi azotany może spowodować gwałtowny spadek ciśnienia krwi. Jeżeli zażywasz jakieś leki - jakiekolwiek - od razu powiedz o tym lekarzowi. Najlepiej zaś, jeśli będziesz nosił listę tych lekarstw w portfelu - to na wypadek, gdybyś zasłabł na ulicy, stracił przytomność i nie miał możliwości porozmawiać z lekarzem.

MH

Komentarze

avatar
 
 
 • avatar
  zgłoś
  Pełen profesjonalizm adminów i redakcji. No i kolega sven jest zadowolony
  ~SoltyS, 2009-02-23 18:37:27
 • avatar
  zgłoś
  Nie spodziewałem się - szczerze mówiąc. Ale zaskoczenie jest jak najbardziej pozytywne, gdyż nieczęsto mozliwa jest taka interaktywna komunikacja z radakcją, a tu MH mile mnie zaskakuje po raz kolejny.Oczywiście jestem w pełni usatysfakcjonowany.Dziękuję Panie Piotrze za odpowiedź.I pozdrawiam!PS. Mam nadzieję że będzie okazja jeszcze nieraz przedyskutować różne artykuły, choć może w innym tonie. W tematach zdrowia mam po prostu coś co za lat kilka będzie napewno totalnym "zboczeniem zawodowym", a co już daje pierwsze objawy...
  ~sven, 2009-02-23 15:43:17
 • avatar
  zgłoś
  Witam,Sven prosił, prosił i wyprosił :-)Skoro zostałem wielokrotnie wezwany do tablicy, już odpowiadam.Ad 1. Zgadza się, pacjenci z zawałem najczęściej skarżą się na ból, który opisują jako ucisk czy duszenie, jednak jak zapewne wiesz, ludzie potarfią bardzo różnie opisywać ból. Zawsze się boję napisania czegoś w stylu „jeśli czujesz silne kłucie – to na pewno nie jest zawał tylko coś niegroźnego”, bo nie chcę dawać wymówki potencjalnym „użytkownikom” moich porad. Dlatego o kłuciu nie pisałem w ogóle.Ad 2. Tak, ale biegunka, wymioty i bóle brzucha są objawami bardzo nieswoistymi, mogą też towarzyszyć zwykłemu zatruciu pokarmowemu. Ad 3. Owszem. U cukrzyków częściej niż u innych występują zawały nieme klinicznie. Jednak – i ta uwaga dotyczy całego Twojego komentarza – MH nie jest pismem przeznaczonym dla lekarzy. Cały czas muszę pamiętać o tym, że jeśli za bardzo wgłębię się w szczegóły, nikt tego nie przeczyta (no, może poza lekarzami właśnie)Ad 4. Tak, to prawda, aspiryna działa profilaktycznie, ale w sytuacji kryzysowej również może pomóc. Oto odnośniki dla zainteresowanych:Ad 5. Wyraźnie napisałem, że najlepiej jak najszybciej udać się do lekarza. A o troponinach można sporo przeczytać w „Medycynie Praktycznej”.Uwaga ogólna: Pisanie o trudnych rzeczach w przystępny sposób wymusza uproszczenia. Zatem zawsze mogę się spotkać z zarzutem, że nie napisałem jeszcze o tym i o tamtym. Staram się pisać o tym, co jest najważniejsze, i co może się konkretnie przydać zwykłemu (chociaż wiem, że nie ma nikogo „zwykłego”) człowiekowi.Mam nadzieję, że jesteś usatysfakcjonowany odpowiedzią. W większości przypadków masz rację. I ja Ci ją chętnie przyznaję. Pozdrawiam serdecznie,PP
  ~Piotr Pflegel, 2009-02-23 12:42:33
 • avatar
  zgłoś
  Oczywiście. Masz racje.
  ~sven, 2009-02-22 23:56:52
 • avatar
  zgłoś
  Co do wiary to wyłącznie moje zdanie.Uważam jak uważam i mogę się mylić,ale chcę zaakcentować,że czasami są takie sytuację w życiu,że człowiek nie pomoże. A logiczne jest to,że będąc przyszłym pracownikiem służby zdrowia nie powiedziałbym czy Ty byś tak nie powiedział,ale swoje możesz wiedzieć prawda? Będziesz robił wszystko co w Twojej mocy by pomóc ludziom,ale pewnie nie raz się przekonasz(oby nie),że czasami w sytuacjach w których praktycznie powinieneś dać rade pomóc nie dasz rady,bo siła wyższa tak chciała.
  ~SoltyS, 2009-02-22 23:54:44
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij