Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]

Menshealth.PL

PODZIEL SIĘOCEŃ
4.3

Wizyta u seksuologa: po co i komu jest potrzebny?

Faceci boją się spotkania z seksuologiem bardziej niż wizyty u dentysty. Niepotrzebnie, bo ani to bolesne, ani nieprzyjemne, a jego pomoc może rozwiązać problemy, które rujnują Ci życie. Specjalista seksuolog wyjaśnia, kiedy i dlaczego warto go odwiedzić.

Wejdę i powiem: Dzień dobry, nazywam się Arek i... eeee… właściwie nie mam z tym żadnych problemów... (fot. Jacek Heliasz)

Komu potrzebny jest seksuolog? Takie dramatyczne pytanie namalowane czarną farbą w sprayu widnieje na jednym z budynków w centrum Warszawy. No właśnie, komu potrzebny i kto to w ogóle jest, ten seksuolog?

Na te i inne pytania odpowiada znany lekarz tej specjalności dr Andrzej Depko - wiceprezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej, członek Światowego Towarzystwa Medycyny Seksualnej oraz Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego i Europejskiego, autor książki "Pytania do seksuologa".

Kim jest seksuolog?

Seksuologia, wbrew temu, co się powszechnie sądzi, zajmuje się nie tylko aktem płciowym jako takim. Jest to dziedzina, która łączy w sobie wiedzę medyczną, biologiczną, psychologiczną, pedagogiczną, socjologiczną, antropologiczną, etyczną, a także prawniczą. Uff...!

Seksuologiem najczęściej jest lekarz, który ukończył specjalizację drugiego stopnia w zakresie seksuologii i zdał egzamin państwowy, zaliczywszy wcześniej wszystkie niezbędne kursy. Seksuologią zajmują się również psycholodzy, ale po gruntownym przeszkoleniu. Aby potwierdzić swoje kwalifikacje w tej dziedzinie, muszą ukończyć program specjalizacyjny organizowany przez Polskie Towarzystwo Seksuologiczne i uzyskać certyfikat seksuologa klinicznego. Seksuolog-psycholog nie może jednak badać pacjentów, zlecać wykonania badań specjalistycznych, interpretować ich i ordynować leków.

Jak go znaleźć?

W Polsce obecnie praktykuje około 150 specjalistów w całym kraju i liczba ich jest ciągle stosunkowo mała w stosunku do potrzeb. W wojewódzkich oddziałach NFZ znajduje się wykaz placówek, które mają podpisane umowy na świadczenie usług w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Można też skorzystać z usług gabinetów prywatnych, wówczas jednak za wizytę płacimy z własnej kieszeni.

Kto potrzebuje seksuologa?

W 70% przypadków pacjentami są mężczyźni. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety przychodzą z bardzo różnorodnymi problemami. Można je podzielić na kilka grup:

  •  Sprawy wynikające z zakorzenionych głęboko w naszym społeczeństwie przesądów i mitów, które utrudniają czerpanie radości z seksu i niekorzystnie wpływają na więzi emocjonalne w związku.
  • Czynnościowe zaburzenia sprawności seksualnej.
  • Zaburzenia seksualne wywołane przez konkretne problemy zdrowotne pacjenta, np. chorobę wieńcową, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, choroby neurologiczne i inne.
  • Problemy wynikające z nietypowych potrzeb seksualnych bądź dewiacji utrudniających nawiązanie harmonijnych związków partnerskich.
1 2 3
STRONA 1 z 3

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij