Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.2

Wizyta u seksuologa: po co i komu jest potrzebny?

Faceci boją się spotkania z seksuologiem bardziej niż wizyty u dentysty. Niepotrzebnie, bo ani to bolesne, ani nieprzyjemne, a jego pomoc może rozwiązać problemy, które rujnują Ci życie. Specjalista seksuolog wyjaśnia, kiedy i dlaczego warto go odwiedzić.

Wejdę i powiem: Dzień dobry, nazywam się Arek i... eeee… właściwie nie mam z tym żadnych problemów... (fot. Jacek Heliasz)
Komu potrzebny jest seksuolog? Takie dramatyczne pytanie namalowane czarną farbą w sprayu widnieje na jednym z budynków w centrum Warszawy. No właśnie, komu potrzebny i kto to w ogóle jest, ten seksuolog?

Na te i inne pytania odpowiada znany lekarz tej specjalności dr Andrzej Depko - wiceprezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej, członek Światowego Towarzystwa Medycyny Seksualnej oraz Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego i Europejskiego, autor książki "Pytania do seksuologa".

Kim jest seksuolog?

Seksuologia, wbrew temu, co się powszechnie sądzi, zajmuje się nie tylko aktem płciowym jako takim. Jest to dziedzina, która łączy w sobie wiedzę medyczną, biologiczną, psychologiczną, pedagogiczną, socjologiczną, antropologiczną, etyczną, a także prawniczą. Uff...!

Seksuologiem najczęściej jest lekarz, który ukończył specjalizację drugiego stopnia w zakresie seksuologii i zdał egzamin państwowy, zaliczywszy wcześniej wszystkie niezbędne kursy. Seksuologią zajmują się również psycholodzy, ale po gruntownym przeszkoleniu. Aby potwierdzić swoje kwalifikacje w tej dziedzinie, muszą ukończyć program specjalizacyjny organizowany przez Polskie Towarzystwo Seksuologiczne i uzyskać certyfikat seksuologa klinicznego. Seksuolog-psycholog nie może jednak badać pacjentów, zlecać wykonania badań specjalistycznych, interpretować ich i ordynować leków.

Jak go znaleźć?

W Polsce obecnie praktykuje około 150 specjalistów w całym kraju i liczba ich jest ciągle stosunkowo mała w stosunku do potrzeb. W wojewódzkich oddziałach NFZ znajduje się wykaz placówek, które mają podpisane umowy na świadczenie usług w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Można też skorzystać z usług gabinetów prywatnych, wówczas jednak za wizytę płacimy z własnej kieszeni.

Kto potrzebuje seksuologa?

W 70% przypadków pacjentami są mężczyźni. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety przychodzą z bardzo różnorodnymi problemami. Można je podzielić na kilka grup:

 •  Sprawy wynikające z zakorzenionych głęboko w naszym społeczeństwie przesądów i mitów, które utrudniają czerpanie radości z seksu i niekorzystnie wpływają na więzi emocjonalne w związku.
 • Czynnościowe zaburzenia sprawności seksualnej.
 • Zaburzenia seksualne wywołane przez konkretne problemy zdrowotne pacjenta, np. chorobę wieńcową, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, choroby neurologiczne i inne.
 • Problemy wynikające z nietypowych potrzeb seksualnych bądź dewiacji utrudniających nawiązanie harmonijnych związków partnerskich.
1 2 3
STRONA 1 z 3

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  Hmm po co seksuolog skoro jest forum MH
  Sailus, 2010-02-08 18:20:11
 • avatar
  zgłoś
  CYTAT(bobas @ 08-02-2010, 18:46) Mi sie wydaje ze pacjent ma taka swego rodzaju pielgrzymke po lekarzachRacja bobas ale moją przypadłością jest schorzenie ruchu i bynajmniej nie ruchu penisem Wiesz Sven, zawsze znajdzie się jakiś seskualny temat do obgadania
  Pacjent, 2010-02-08 18:01:51
 • avatar
  zgłoś
  Mi sie wydaje ze pacjent ma taka swego rodzaju pielgrzymke po lekarzach
  bobas, 2010-02-08 17:46:38
 • avatar
  zgłoś
  Z ciekawości?I co powiesz mu - przyszedłem z ciekawości, jak do zoo?
  sven, 2010-02-08 17:45:33
 • avatar
  zgłoś
  CYTAT(Czytacz @ 08-02-2010, 16:41) Ciekaw jestem, czy ktos byl kiedykolwiek u seksuologa? Jesli tak, to jak wrazenia?Niestety jeszcze nie miałem okazji ale w przyszłości planuję się wybrać. Z ciekawości.
  Pacjent, 2010-02-08 17:17:34
 • avatar
  zgłoś
  Ciekaw jestem, czy ktos byl kiedykolwiek u seksuologa? Jesli tak, to jak wrazenia?
  Czytacz, 2010-02-08 15:41:39
 • avatar
  zgłoś
  Faceci boją się spotkania z seksuologiem bardziej niż wizyty u dentysty. Niepotrzebnie, bo ani to bolesne, ani nieprzyjemne, a jego pomoc może rozwiązać problemy, które rujnują Ci życie. Specjalista seksuolog wyjaśnia, kiedy i dlaczego warto go odwiedzić.http://www.menshealth.pl/zdrowie/Przychodz...ologa-3799.html
  Mens Health, 2010-02-08 14:04:11
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij