Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
2.5

Prawidłowe wyniki - czyli jakie?

Faceci lubią konkrety, więc oto konkretne wyznaczniki dobrego zdrowia.  

wyniki fot. Shutterstock

<120/80

Prawidłowe ciśnienie krwi powinno wynosić właśnie tyle. Jeśli z pomiarów wyszło Ci, że masz wyższe, jest to powód do niepokoju. Jeśli ciśnienie przekracza wartość 140/90 – masz nadciśnienie i powinieneś iść do lekarza. Nie ma już na co czekać. 

<150

Wysoki poziom trójglicerydów jest gorszy niż za wysoki poziom cholesterolu. Jeśli masz powyżej 150 mg/dl , skonsultuj się z lekarzem. I sięgnij po tran. Włoscy uczeni wykazali, że suplementacja kwasów omega-3 (EPA i DHA) obniża poziom trójglicerydów o 35%. 

<130

Od cholesterolu całkowitego odejmij ten dobry (HDL). Jeśli wynik będzie wyższy od 130 mg/dl, Twoje tętnice mogą być zagrożone. Można obniżyć poziom złego cholesterolu dietą: jedz więcej ryb, pełnoziarnistego pieczywa i jagód.

10/18

Liczba oddechów na minutę. Oczywiście nie mówimy o oddychaniu na siłowni. Ale jeśli oddychasz częściej niż 18 razy na minutę, może to oznaczać, że masz chore płuca lub astmę. Pamiętaj, żeby wdech i wydech liczyć jako jedno! 

<20%

Poziom tkanki tłuszczowej niekoniecznie widać w lustrze. Nawet jeśli jesteś w miarę szczupły, tłuszcz może się ukrywać we wnętrzu. Przy najbliższej okazji wskocz na wagę z pomiarem i sprawdź. Norma dla młodego mężczyzny to 5-20%. Błąd pomiarowy to około 4%. 

36,3/37,3

Normalna temperatura ciała mierzona w ustach waha się właśnie w tym przedziale. Sprawdzaj temperaturę również wtedy, gdy jesteś zdrowy – wtedy będziesz wiedział, o ile stopni skoczyła Ci, gdy np. jesteś przeziębiony. 

Nie tylko w przychodni POZ, czyli lekarz pod ręką

Abonament

Jeśli nie znosisz czekania w kolejce, zastanów się nad abonamentem w sieciowej przychodni (np. EMC czy LUX MED). Ceny: od 400 zł rocznie, a dostęp do lekarza zdecydowanie łatwiejszy niż w publicznej służbie zdrowia. Tylko dokładnie przeczytaj zakres usług.

Lekarz przez internet

W sieci są przychodnie, w których możesz skonsultować się z lekarzem za pośrednictwem czatu, wideoczatu, telefonu lub e-maila. Ceny konsultacji zaczynają się od 18 złotych za 10 minut. Jeśli mieszkasz na wsi lub za granicą – idealne rozwiązanie. Sprawdź np . eDoktor24.pl. albo qzdrowiu.pl.

Lekarz w smartfonie

Zdrowotne aplikacje mobilne wciąż jeszcze w Polsce raczkują. W tej chwili liderem jest Doktor Medi, oferujący wstępną diagnostykę. Niektóre firmy (np. EMC, LUX MED, Medicover) oferują aplikacje, które pozwalają wygodnie zarezerwować wizytę bez wiszenia na telefonie i słuchania "dla Elizy". 

MH 03/2015

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

  • avatar
    zgłoś
    Men's Health czytam od poczatku istnienia, nawet wcześniej kiedy periodyk nazywał się Forma. Nie powiem- zmienił tem miesięcznik moje życie nie do poznania. Liczę się z tym co Państwo piszą, ale nie ma pojęcia dobry, albo zły cholesterol, a już na pewno nie istnieje cholesterol za wysoki. Cholesterol to życie. Przeciętny człowiek, niemający wykształcenia medycznego, natomiast doszczętnie zdoktrynowany czy wręcz ogłupiony tym, co słyszy na temat cholesterolu nie wie na przykład, że cholesterol nie jest śmiercionośną trucizną, ale substancją niezbędną dla wszystkich komórek organizmu ssaków Sztuczne obniżanie poziomu cholesterolu jest bardzo groźne dla zdrowia człowieka Zbyt niski poziom cholesterolu jest bardziej groźny niż zbyt wysoki Taka sama ilość osób umiera na zawał mając NISKI poziom cholesterolu jak i osób z wysokim poziomem Produkcja cholesterolu przez Twój organizm wzrasta, kiedy spożywasz go mało, zmniejsza się, kiedy spożywasz go więcej Propagowana dieta o niskiej zawartości tłuszczu zwierzęcego (nasyconego) i cholesterolu nie może obniżyć poziomu cholesterolu więcej niż zaledwie o kilka procent Wiele środków farmakologicznych obniżających poziom cholesterolu jest niebezpiecznych dla zdrowia i może przyspieszyć zgon Nowe lekarstwa obniżające cholesterol, nazwane „statynami”, obniżają śmiertelność spowodowaną chorobami serca, jednak nie dlatego, że obniżają cholesterol, równocześnie statyny – niestety – stymulują również powstawanie komórek rakowych Człowiek może stać się agresywny lub mogą się pojawić u niego tendencje samobójcze, jeśli jego poziom cholesterolu zostanie nadmiernie obniżony Zbyt duży udział w diecie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (pochodzących z roślin) może wywołać miażdżycę Wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które jakoby miały zapobiegać chorobom serca, wywołują infekcje iraka uszczurów Jeśli spożywa się zbyt dużo tłuszczów roślinnych, organizm starzeje się przedwcześnie, czego objawem zewnętrznym jest pomarszczona skóra, awewnątrz ciała podobne niekorzystne zmiany wnarządach wewnętrznych? Ludzie zniskim poziomem cholesterolu mają podobną ilość blaszek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych co ci, którzy mają wysoki poziom cholesterolu Ponad trzydzieści badań naukowych przeprowadzonych na ponad 150000 osób wykazało, że osoby, które miały zawał serca, nie spożywały więcej tłuszczów nasyconych ani mniej wielonienasyconych kwasów tłuszczowych niż inni ludzie? Starsze kobiety, które mają wysoki poziom cholesterolu żyją dłużej niż kobiety z niskim poziomem cholesterolu Wiele z powyżej przytoczonych faktów przez dekady było opisywanych w publikacjach naukowych i książkach, ale propagatorzy koncepcji „Dieta–serce” nigdy ich nie podawali do wiadomości opinii publicznej Jeżeli chodzi o moją osobę, to na koniec napisze Wam, że biegam amatorsko i wierzcie albo i nie, że gdy mam poniżej 250 ciu mam tym samym gorsze wyniki. Po\drawiam wszystkich i czekam na nastepny listopadowy numer
    ~Yogibaboo, 2016-10-14 19:01:52
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij