Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]

Menshealth.PL

PODZIEL SIĘ

1


OCEŃ
3.6

Prawdy i mity o wybielaniu zębów

Wszyscy na gwałt wybielają sobie teraz zęby. Również faceci, ale nic w tym dziwnego - ponad 70% kobiet mówi, że żółte zęby to wystarczający powód, aby nie umówić się na drugą randkę. Jeśli i Ty planujesz wybielenie, zobacz, czego się spodziewać.
Piotr Pflegel 2011-07-12
fot. Gordon Saunders 2011/Shutterstock.com, Wiesław Jurewicz
 1.


Wybielanie zawsze osłabia zęby

» To nieprawda

Każdy facet wie, że jak chce, żeby coś, co zardzewiało, znowu lśniło, trzeba to wyczyścić i wypolerować. Dlatego wybielanie zębów kojarzy nam się z mechanicznym ścieraniem, tak jakbyśmy usuwali warstwę brudu, by wydobyć ich naturalne, białe piękno. Stąd też bierze się strach, że wybielanie pogorszy ich trwałość.

"Liczne badania kliniczne prowadzone w Polsce i na świecie wykazały, że wybielanie nie jest wcale szkodliwe dla struktury zęba - mówi Elżbieta Grzesiak, stomatolog i dziennikarz medyczny. - Tak naprawdę nie jest to wcale zmiana koloru tkanek zęba, tylko jego rozjaśnienie. Pod wpływem substancji chemicznych (najczęściej jest to nadtlenek karbamidu) zawarte w szkliwie ciemne przebarwienia ulegają utlenieniu. Ale preparaty stosowane podczas zabiegu nie osłabiają szkliwa i nie zwiększają podatności na próchnicę. Sześciogodzinny kontakt zęba z preparatem wybielającym w stężeniu 10% jest porównywalny do 3 minut kontaktu zęba z colą".

Jeżeli więc wybielasz zęby pod kontrolą dentysty, o stan szkliwa nie musisz się obawiać.

 2.


Możesz wybielić zęby raz na zawsze

» To nieprawda

Też byśmy chcieli. I żeby włosy raz umyte nigdy się już nie brudziły. I żeby wystarczyło samochód umyć raz, zaraz po wyjeździe z salonu. Niestety, nie ma tak dobrze. Trwałość zabiegu zależy w dużej mierze od wybranej metody oraz od Twoich przyzwyczajeń.

"Jeżeli palisz papierosy, pijesz litrami kawę i herbatę, Twoje zęby będą białe krócej - przestrzega doktor Grzesiak. - Pacjenci, którzy potrafią obejść się bez tych używek, cieszą się bielą zębów często nawet kilku lat po zabiegu w gabinecie stomatologicznym. By utrzymać efekt jak najdłużej, warto na co dzień używać pasty wybielającej, płukać zęby, no i, oczywiście, często dokładnie myć zęby".

Pamiętaj jednak, że zabiegu nie można powtarzać zbyt często. Raz na rok to górna granica.

 3.


Wybielanie zębów boli

» To prawda

Niestety, zabieg nie jest bezbolesny. Już przygotowanie zębów do właściwego wybielania, czyli usuwanie kamienia i piaskowanie, jest przez wielu pacjentów odbierane jako nieprzyjemne. Nakładanie żelu, naświetlanie światłem czy wkładanie na noc szyn z żelem na zęby samo w sobie nie jest bolesne, chociaż zarówno spanie z wkładkami, jak i siedzenie z wyszczerzonymi zębami przez godzinę nie należy do przyjemności.

Kłopot w tym, że czasami zęby pod wpływem kontaktu z substancjami wybielającymi przez pewien czas stają się nadwrażliwe. Wtedy przez kilka dni do kilku tygodni ugryzienie kwaśnego jabłka, zimny czy gorący napój powoduje ostry ból. Jedyne rozwiązanie w takim wypadku to stosowanie past do zębów wrażliwych.

 4.


Zęby można wybielić tylko u dentysty

» To nieprawda

Nie. Można to też zrobić samodzielnie, ale - hmm - czy strzyżesz się sam, czy chodzisz do fachowca? Pewnie, jeżeli nie tyle się strzyżesz, co golisz, możesz to robić sam. Ale jeśli chcesz mieć fryzurę ładną, a nie wygodną, raczej idziesz do fryzjera, prawda? Podobnie zrób z zębami. Odżałuj trochę kasy i zrób to u fachowca, czyli w gabinecie dentystycznym.

STRONA 1 z 2

Komentarze

 
 
 • avatar
  zgłoś
  Według mnie wybielanie najlepiej przeprowadzać w gabinecie stomatologicznym, nie ma ryzyka, że sami coś sknocimy i efekt będzie tragiczny. Ja wybielałam zęby w Medens i jestem bardzo zadowolona z efektu :)
  ~Ada, 2016-10-14 14:01:40
 • avatar
  zgłoś
  Niezły artykuł, sporo w nim prawdy. Ja, jako mężczyzna, mam pełną świadomość tego, że zaniedbane i żółte zęby są nieatrakcyjne nie tylko dla płci przeciwnej, ale też dla pozostałych, np. klientów w firmie. Piękny uśmiech to przecież nasza wizytówka i warto o nią zadbać! Ja regularnie wybielam zęby w warszawskim gabinecie White Dental Clinic. Efekty są bardzo dobre, zęby nie są nadwrażliwe, a ja cieszę się pięknym uśmiechem :) Czego chcieć więcej?
  ~Finek, 2016-10-04 14:53:54
 • avatar
  zgłoś
  Całkiem niedawno w gazecie natrafiłam na artykuł gabinetu Perli Smile Spa w Warszawie i postanowiłam sprawdzić skuteczność metody. Muszę przyznać że jestem pod mega wrażeniem. W salonie można się totalnie zrelaksować dzięki nietypowym fotelom ale też telewizji... Pani która przeprowadzała zabieg również bardzo sympatyczna wszystko wytłumaczyła i odpowiedziała na wszystkie moje pytania, co do samego efektu na prawdę mnie zaskoczył zęby były rozjaśnione o 4 odcienie co u mnie przy ciemniejszej karnacji jest bardzo widoczne :) Polecam wszystkim, ja wrócę na pewno!
  ~Kinia87, 2016-09-28 19:18:39
 • avatar
  zgłoś
  Wybielanie zębów - fajna sprawa. Ja byłam w gabinecie Helios w Bydgoszczy i efekt rewelacja. Nawet dużo nie zapłaciłam.
  ~Kasia, 2016-09-14 09:47:13
 • avatar
  zgłoś
  Jasne, że najlepiej zmienić przyzwyczajenia, ale jeśli już na zębach jest kamień, a sama kość zmieniła kolor, nie wróci się do poprzedniego stanu tylko odstawiając kawę i rzucając palenie. Wybielałem zęby raz w gabinecie impladent w Warszawie. Jednoczesnie właśnie przestałem palić. Z kawy nie jestem w stanie zrezygnować. Dziwię się, że mówicie, że taki zabieg osłabia zęby - bardziej bym uwierzył, że te domowe metody osłabiają. Jak kiedyś czytałem o  traktowaniu zęba cytryną i sodą... Już wolę iść do dentysty, serio. 
  ~robert84, 2016-08-01 15:23:10
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij