Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.3

Powstrzymaj siódme poty

Z poceniem się jest jak z hałasem w samochodzie - to normalne. Kiedy jednak przekracza wszelkie normy, trzeba sprawdzić, czy coś nie nawaliło. Oto wskazówki, jak zrobić dokładny przegląd, i porady, jak skutecznie usunąć problem.

Nie, kochanie, to nie była ulewa, tylko rozmowa z szefem. (fot. Jacek Heliasz - heliasz.com)
To na pewno fajni ludzie - te słowa powtarzałeś w myślach, kiedy jechaliście na pierwsze spotkanie z rodzicami Twojej dziewczyny. Niewiele pomogło - gdy dotarliście na miejsce, Twoja niebieska koszula pod pachami była już granatowa. Potem, chcąc ukryć plamy potu, tkwiłeś przez całą kolację w marynarce jak jakiś drętwy urzędas.

"Po jaką cholerę tak się pocimy!?" - warknąłeś wściekle, gdy po powrocie odklejałeś koszulę od ciała. Dobre pytanie. A odpowiedź brzmi: bo musimy. Pot ma bowiem w organizmie człowieka kilka ważnych ról do spełnienia.

Pot poza kontrolą

Zacznijmy od tego, że rozmieszczone na naszej skórze gruczoły potowe - może ich być od 2 do 3 milionów - produkują do 1,5 litra potu dziennie (sportowcy podczas treningów tracą nawet 2 litry na godzinę). Pracują non stop, bo pot - w połączeniu z łojem - tworzy powłokę ochronną, zabezpieczającą skórę przed wysuszeniem i niekorzystnymi wpływami środowiska. Razem z nim organizm pozbywa się toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. A jednocześnie - i to jego najważniejsza funkcja - pot jest głównym elementem układu chłodzenia ludzkiego ciała.

Wszystko fajnie, powiesz, ale moje ciało wydziela nie butelkę, ale całą zgrzewkę potu w ciągu dnia. I to nawet wtedy, gdy leżę przed telewizorem i piję zimne piwo. Co jest grane? Przyczyny mogą być różne.

 1.


Stres

Źrenice rozszerzają się. Mięśnie napinają. Serce wali jak młot. Tak w sytuacjach stresowych ciało przygotowuje się do obrony. Naturalną reakcją jest też obfitsze wydzielanie potu. Mózg w taki sposób instynktownie przygotowuje nas do wysiłku, a wraz z nim do wyższej temperatury ciała. Jak bardzo się spocimy, zależy od naszej indywidualnej odporności na stres - jedni po wszystkim będą wyglądali jakby dopadła ich ulewa, innym tylko lekko spocą się dłonie.

 2.


Hormony

Jeśli nie skończyłeś jeszcze 25 lat, być może winnymi Twoich problemów są hormony. Nadmierne pocenie się towarzyszy czasem procesowi dojrzewania i niekiedy utrzymuje się przez następnych kilka lat. Jak ustalić, czy to właśnie to? Sprawdź, czy masz w rodzinie osoby, które w okresie burzy hormonalnej borykały się z podobną przypadłością - około 40% osób z nadaktywnością gruczołów potowych ma takich krewnych. Obszarami wzmożonego wydzielania potu w tym przypadku są zwykle stopy i wewnętrzne strony dłoni (na każdej znajduje się ćwierć miliona gruczołów potowych!); rzadziej pachy, plecy i klatka piersiowa.

1 2 3
STRONA 1 z 3

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  [Post usuniety ze wzgledu na naruszenie Zasad forum w pkt. 8]
  ~muri, 2009-05-14 13:51:25
 • avatar
  zgłoś
  Z poceniem się jest jak z hałasem w samochodzie - to normalne. Kiedy jednak przekracza wszelkie normy, trzeba sprawdzić, czy coś nie nawaliło. Oto wskazówki, jak zrobić dokładny przegląd, i porady, jak skutecznie usunąć problem.http://www.menshealth.pl/zdrowie/Powstrzym...-poty-3456.html
  Mens Health, 2009-05-08 22:26:41
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij