Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.4

Pasta do zębów: jaką powinieneś wybrać?

Zasadnicze przeznaczenie – czyścić zęby, by nie zaczęły się psuć – trochę się zdewaluowało. Obecnie na półkach znajdziemy m.in. pasty wybielające zęby, chroniące szkliwo lub dziąsła. Pytanie tylko, którą wybrać? Oto krótki przewodnik.

mężczyzna myjący zęby, pasta do zębów fot. 2M media, 2015, shutterstock.com
1. Blend-A-Med Pro Expert

Pasta ta pomaga usuwać płytkę nazębną i przebarwienia powierzchniowe oraz zapobiega powstawaniu kamienia nazębnego. Formuła zawiera związek cyny, 2 aktywne składniki (flour i polifosforany) oraz czyszczący system krzemionki. Pasta ta pomaga zapobiegać próchnicy i zwalczać problemy z dziąsłami.

2. Elmex Przeciw Próchnicy

Aminofluorek zawarty w tej paście w czasie mycia zębów wbudowuje się w szkliwo zęba, utwardza je i czyni bardziej odpornym na ataki kwasów. Tworzy również ściśle przylegającą, jednolitą warstwę ochronną na wszystkich powierzchniach zębów. Ta pasta zapewnia nawet remineralizację próchnicy.

3. Sensodyne Odbudowa i Ochrona

Ta pasta wykorzystuje formułę NovaMin – technologię początkowo opracowaną tylko do regeneracji tkanki kostnej. Związek wapnia aktywuje się w kontakcie ze śliną i uwalnia jony wapnia i fosforu - naturalne składniki budulcowe zębów. Chronią one zębinę i otwarte kanaliki zębinowe.

4. Colgate Pro-dziąsła

Częste i systematyczne usuwanie płytki nazębnej to najlepszy sposób na uniknięcie problemów z dziąsłami. Ta pasta powstrzymuje namnażanie się bakterii oraz pomaga chronić zęby przed przebarwieniami i powstawaniem kamienia nazębnego. Dentyści zalecają, by dodatkowo płukać jamę ustną płynem.

5. Denivit

Tę pastę znajdziesz na półce z preparatami do wybielania zębów. Specjalny kompleks przeciw przebarwieniom wnika w przebarwienia i rozbija ich strukturę na powierzchni zęba. Ten proces wspomagają cząsteczki uwodnionej krzemionki. Środek polerujący sprawia, że zęby stają się błyszczące i gładkie. Efekty mają być widoczne po 12 tygodniach.

Kup nici dentystyczne

30 sekund! Tyle średnio poświęcamy na mycie zębów. Nici dentystyczne nie mieszczą się w tym czasie, a chronią przed próchnicą i rakiem trzustki. Gdzie szczotka nie może, tam nitkę poślij! Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda odkryli, że usuwanie drobnoustrojów, bakterii wraz z resztkami pożywienia chroni nie tylko przed próchnicą, ale także rakiem trzustki.

Ryzyko zachorowania na ten nowotwór może wzrastać, jeśli często dochodzi do chorób dziąseł, wywołanych brakiem odpowiedniej higieny. Badania dowiodły również, że czyszczenie zębów nićmi usuwa te bakterie, które mogą mieć bezpośredni związek z chorobami układu krążenia. Zatem, nitki w dłoń!

Depertament Zdrowia MH przypomina: jeśli np. masz nadwrażliwe zęby, nie możesz używać pasty ściernej, mówi Witold Sajewicz, stomatolog. Wybór pasty skonsultuj ze swoim lekarzem. Nie ma past na wszystko.

MH 07/12 

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  A dla mnie zdrowe, dobrze wyglądające zęby zawsze były ważne, od małego rodzice mnie uczyli, więc szczotkowałem regularnie i dbałem o to. Teraz chyba jeszcze bardziej, głównie dlatego, ze wyznaję zasadę ‘lepiej zapobiegać niż leczyć’ ;) więc przestałem kupować byle jakie pasty i szczoteczki. Znalazłem dobry sklep internetow: superusmiech.pl i tam się zaopatruje w profesjonalne produkty.s
  ~Patryk, 2017-03-11 14:16:11
 • avatar
  zgłoś
  Niestety problem w tym ze nawet dzieci nie dbają juz o to żeby systematycznie myć zęby. Ale skoro my dorośli mamy z tym problemy to nie dziwi mnie problem dzieci. 
  ~Megami, 2015-04-26 16:36:57
 • avatar
  zgłoś
  Szkliwo i jeszcze raz szkliwo! Kiedy psują się dziąsła jest już baaardzo późno :( Z roku na rok pogarsza się homeostaza naszego organizmu warto więc zapewnić dodatkową ochronę. Wiem po sobie, byłam w małym szoku na widok odpadającego płatkami szkliwa... Teraz sama płuczę zęby płynem z aminofluorkiem (polecam np. elmex) ale to pikuś kiedy okazało się że mam awitaminozę, zwłaszcza braki witaminy D3 oraz K2. Na ratunek w ostatniej chwili przyszły piguły. A zamiast kawy lepiej przerzucić się na Yerba Mate.
  Panti, 2015-04-12 16:58:07
 • avatar
  zgłoś
  Zasadnicze przeznaczenie ? czyścić zęby, by nie zaczęły się psuć ? trochę się zdewaluowało. Obecnie na półkach znajdziemy m.in. pasty wybielające zęby, chroniące szkliwo lub dziąsła. Pytanie tylko, którą wybrać? Oto krótki przewodnik.<br /><br /><a href="/zdrowie/Pasta-do-zebow-jaka-powinienes-wybrac,6083,1"></a>
  Mens Health, 2015-03-02 14:06:13
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij