Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.6

Dolegliwości oczu - jak sobie z nimi radzić?

Czy wiesz, że aż 80% informacji dociera do mózgu za pośrednictwem wzroku? Dlatego właśnie oczy są dla człowieka takie ważne. Zanim pójdziesz do okulisty, zobacz, jak poradzić sobie na własną rękę z najczęstszymi, uciążliwymi problemami.

fot. Olga Ekaterincheva 2009/shutterstock.com
Oczy suche i przekrwione

Przyczyna. Cienka warstewka łez pokrywająca powierzchnię oka wysycha w miarę starzenia się człowieka, w suchych, np. klimatyzowanych pomieszczeniach i gdy wgapiasz się w monitor, bo zbyt rzadko wtedy mrugasz.

Rozwiązanie. Zamiast zakraplać oczy płynem do zmniejszania przekrwienia, sięgnij po sztuczne łzy, które kupisz w każdej aptece. Sztuczne łzy są lepsze, bo krople obkurczające naczynka krwionośne działają chwilowo i mogą doprowadzić do uzależnienia.

Niewyraźny obraz

Przyczyna. Stres albo zmęczenie osłabia mięśnie odpowiedzialne za "ustawianie ostrości".

Rozwiązanie. To mięśnie jak każde inne, więc trzeba je ćwiczyć. Przenoś wzrok z czubków swoich palców na coś, co jest oddalone o 5-10 metrów. To zwiększa elastyczność i wytrzymałość tych mięśni. Spróbuj też wpatrywać się w coś, co jest dokładnie naprzeciwko Ciebie, a następnie, nie poruszając gałkami, staraj się zobaczyć jak najwięcej po bokach. To ćwiczenie zwiększa ilość informacji, jakie Twój mózg może jednocześnie przyjąć.

Dwoi Ci się w oczach

Przyczyna. Oczy są już zmęczone i każde z nich patrzy w nieco inną stronę, co powoduje rozdwojenie obrazu.

Rozwiązanie. Weź ołówek, unieś go na wysokość oczu i skup ostrość na napisie z boku. Następnie powoli zbliżaj ołówek do twarzy, starając się nie stracić ostrości. Powtórz ćwiczenie 10 razy, raz dziennie, przez 2 tygodnie.

Słaby refleks

Przyczyna. Twój mózg zwalnia obroty.

Rozwiązanie. Narysuj na piłeczkach tenisowych cyfry o wysokości mniej więcej 3 cm, a następnie poproś kolegę, by je podrzucał, podczas gdy Ty będziesz próbował odczytać cyferki. Takie ćwiczenie pomaga mózgowi przywrócić sprawność postrzegania na podobnej zasadzie, jak tzw. palcówki przygotowują pianistów do szybkiego przebierania palcami po klawiaturze.

Jęczmień

Przyczyna. Zablokowane ujścia malutkich gruczołów znajdujących się w powiekach. Najczęściej przyczyną jest zakażenie bakteryjne.

Rozwiązanie. Przemywaj płatkami kosmetycznymi nasączonymi ciepłą wodą z szamponem dla dzieci. To oczyści ujście i zapobiegnie zakażeniu położonych blisko mieszków włosowych. Jeśli jęczmień jest duży i bardzo bolesny, lepiej idź do okulisty, który może przepisać Ci antybiotyk.

MH 10/2006

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  Porshe ma częściową rację. Zwłaszcza tu: Podójne widzenie rzeczywiście może być objawem wielu różnych schorzeń. W tym również poważnych. Oczywiście pisząc artykuły używam uproszczeń, bo Men's Health nie jest gazetą dla lekarzy. Nie jest też gazetą dla całkiem nierozgarniętych, więc liczę na to, że kiedy ktoś – po zastosowaniu mojej rady – nie zauważy poprawy, zgłosi się do okulisty po fachową poradę. Zdaję sobie również sprawę, że skuteczność zlecanej w artykule terapii (tzw pencil pushups) budzi kontrowersje wśród uczonych, ale większość metod leczenia budzi kontrowersje, ta metoda zaś ciągle jest najczęściej zalecaną przynajmniej przez amerykańskich okulistów (badań na temat metod najczęściej zalecanych przez polskich nie udało mi się znaleźć). Co do lakonicznego komentarza „nieprawda”. Tak można skomentować właściwie wszystko. Bo jeżeli napisałbym, że przyczyną bólu głowy jest zarucie alkoholem, to też byłaby nieprawda, bo przecież może nią być np. nowotwór, nadciśnienie, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, a nawet zderzenie z chodnikiem wczorajszego wieczoru. Oczywiście mógłbym każde zdanie opatrywać komentarzem, że „możliwą przyczyną”, albo „najprawdopodobniej” etc, kłopot w tym, że nikt by tego nie chciał czytać. Chociaż więc nie zgadzam się w zupełności z zarzutem, dziękuję za uważne przeczytanie tekstu i podzielenie się wątpliwościami. Pozdrawiam,PP
  ~Piotr Pflegel, 2010-09-29 22:13:35
 • avatar
  zgłoś
  CYTAT(Czytacz @ 22-10-2009, 2:01) Skoro napisales "nieprawda", to znaczy, ze wiesz jaka jest prawda. Moze bys sie raczyl nia podzielic, zamiast odsylac nas do tej enigmatycznej fachowej literatury?Uwielbiam takie "madre" wpisy...Mi sie czasem zdarza, ze widze podwojnie, zwlaszcza po tym, jak dlugo gapie sie w monitor. Zwykle porzadny sen pomaga.podwójne widzenie przy pracy przy komputerze jest OBJAWEM następujących chorób:- mioklonia (wcześne objawy)- astygmatyzmchwilowo nie napiszę więcej, bo przeglądam swoje wypociny na licznych forach i odpisuję
  porshe, 2010-09-29 18:31:41
 • avatar
  zgłoś
  Skoro napisales "nieprawda", to znaczy, ze wiesz jaka jest prawda. Moze bys sie raczyl nia podzielic, zamiast odsylac nas do tej enigmatycznej fachowej literatury?Uwielbiam takie "madre" wpisy...Mi sie czasem zdarza, ze widze podwojnie, zwlaszcza po tym, jak dlugo gapie sie w monitor. Zwykle porzadny sen pomaga.
  Czytacz, 2009-10-22 02:01:30
 • avatar
  zgłoś
  CYTATDwoi Ci się w oczachPrzyczyna. Oczy są już zmęczone i każde z nich patrzy w nieco inną stronę, co powoduje rozdwojenie obrazu.Rozwiązanie. Weź ołówek, unieś go na wysokość oczu i skup ostrość na napisie z boku. Następnie powoli zbliżaj ołówek do twarzy, starając się nie stracić ostrnie prawda.odsyłam do fachowej literatury osiby z podobnym prolemm. Proszę tego nie lekceważyć....
  porshe, 2009-10-22 01:34:45
 • avatar
  zgłoś
  Czy wiesz, że aż 80% informacji dociera do mózgu za pośrednictwem wzroku? Dlatego właśnie oczy są dla człowieka takie ważne. Zanim pójdziesz do okulisty, zobacz, jak poradzić sobie na własną rękę z najczęstszymi, uciążliwymi problemami.http://www.menshealth.pl/zdrowie/Oczko-w-glowie-3668.html
  Mens Health, 2009-10-21 13:47:39
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij