Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.1

Niebezpieczne związki

Samo mleko Ci nie zaszkodzi. Kiełbasa też nie. Ale popij kiełbasę mlekiem, a efekty mogą być bardzo nieprzyjemne. Z lekami bywa podobnie. Zobacz, których lepiej nie łączyć, jeśli nie chcesz wpędzić się w poważne kłopoty ze zdrowiem.
fot. Wiesiek Jurewicz
 1.


Nigdy nie łącz aspiryny z paracetamolem

To prawda!

Łączenie leków o podobnym działaniu na własną rękę to nie najlepszy pomysł, ale w przypadku leków przeciwbólowych takie akurat połączenie jest bezpieczne. Aspiryna należy bowiem do grupy leków, znanych jako NLPZ, czyli niesteroidowe leki przeciwzapalne, do której paracetamol się nie zalicza, ponieważ nie wykazuje działania przeciwzapalnego. Jeśli jednak już aspirynę zażyłeś (bo np. coś Cię boli), to przyjmowanie innego leku z grupy NLPZ nie tylko nie wzmocni działania przeciwbólowego, ale dodatkowo zwiększy ryzyko działań niepożądanych.

Dwa leki o różnej nazwie mogą zawierać tę samą substancję aktywną. Łatwo wtedy nieświadomie przedawkować.

Jakie inne leki należą do NLPZ? Najczęściej stosowane i dostępne bez recepty to naproksen, ibuprofen, diklofenak. Uwaga - to są nazwy substancji aktywnych; nazwy poszczególnych preparatów zawierających te substancje mogą być różne. Dlatego właśnie zawsze czytaj uważnie ulotki dołączone do opakowania. Bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą...

Tak, tak, chociaż nie należy wierzyć we wszystko, co mówią w reklamach - akurat ten komunikat natrętnie powtarzany za każdym razem, gdy reklamowany jest jakiś lek, jest prawdziwy i ma sens. "Lek niewłaściwie stosowany może stanowić zagrożenie dla Twojego życia i zdrowia". A właściwe stosowanie leku oznacza również unikanie niewłaściwych połączeń.

 2.


Ziołowe preparaty można łączyć z lekami, bo zioła są naturalne

To fałsz!

Przekonanie, że jeśli coś jest pochodzenia naturalnego, to jest całkowicie bezpieczne, jest bardzo rozpowszechnione i... bardzo nieprawdziwe. Wszystko, co ma wpływ na funkcjonowanie Twojego organizmu (a gdyby nie miało, to byś tego nie zażywał, prawda?), może wchodzić w niebezpieczne interakcje z innymi substancjami. Na przykład żeń-szenia lepiej nie łączyć z warafaryną ani z lekami przeciwcukrzycowymi; ginko-biloby lepiej nie łączyć z aspiryną i warfaryną; echinacei ze statynami. Nawet banalny czosnek może zwiększyć ryzyko krwawienia, jeśli bierzesz aspirynę lub warfarynę.

 3.


Szkodliwe interakcje zdarzają się rzadko

To prawda!

"Niepożądane interakcje między lekami są jedną z 10 najczęstszych przyczyn zgonów - przestrzega dr Jarosław Woroń z Katedry Farmakologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Najczęściej jest to skutek tzw. polifarmakoterapii, czyli gdy jeden pacjent jest leczony wieloma lekami".

Sama terapia wieloma lekami jest już potencjalnie niebezpieczna, a niebezpieczeństwo to wzrasta niemal wprost proporcjonalnie do liczby leków. Wg dr. Woronia, "jeśli bierze się dwa leki, ryzyko niekorzystnych interakcji wynosi 13 procent. Przy pięciu lekach to już 58 procent, a przy siedmiu i więcej - 82 procent".

STRONA 1 z 2

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  Bzdura! Odsyłam do: http://www.medonet.pl/magazyny/kompendium-wiedzy-o-bolu,czy-mozna-laczyc-leki-przeciwbolowe-i-leki-na-przeziebienie-,porada,1684402.html
  ~WW, 2016-10-12 12:08:28
 • avatar
  zgłoś
  'treee' napisał(-a):Ciekawe właściwości musi mieć sam w sobie sok grapefuitowe, że nie można go łączyć z lekami. Nasila w większości ich działanie. Co do alko, to jasna sprawa.Chociażby to, że zawiera dużo kwasu, który wchodzi w interakcje z lekami. Witaminy to samo. Tylko to przyszło mi do głowy.Zawsze wydawało mi się to oczywiste, że nie popijamy leków colą, tylko wodą (szklanka najlepiej, letnia). W końcu mają nam pomóc a nie zaszkodzić.Dodam jeszcze, że łączenie leków z niektórymi związkami może powodować, że nie tylko nie będą pomagać, a będą szkodzić. Przykład: lek+ wódka.
  Zengam, 2012-06-22 15:33:09
 • avatar
  zgłoś
  Ciekawe właściwości musi mieć sam w sobie sok grapefuitowe, że nie można go łączyć z lekami. Nasila w większości ich działanie. Co do alko, to jasna sprawa.
  treee, 2012-06-22 14:23:54
 • avatar
  zgłoś
  Fajne rady, godne uwagi na pewno.
  tytuss, 2012-06-12 15:38:40
 • avatar
  zgłoś
  Ja również uważam, że ten artykuł jest przydatny, ciekawe jest to, że leki należy popijać czystą wodą i to nawet nie mineralną.Dobrze, że zostały podane połączenia leków, których lepiej nie robić.
  ~LilPeneros, 2012-06-05 11:42:41
 • avatar
  zgłoś
  Bardzo przydatny artykuł.Dobrze wiedzieć taki rzeczy.Zdziwiłem się trochę z tym popijaniem leków wodą mineralną ze zwiększoną obecnośćią minerałów.Starałem się zawsze popijac wodą i nie zauwazyłem u siebie jakiś skutków ubocznych ale napewno postaram się z tym tematem bardziej zapoznać aby na przyszłość bardziej uważać.
  dugi21, 2012-06-04 22:39:57
 • avatar
  zgłoś
  Samo mleko Ci nie zaszkodzi. Kiełbasa też nie. Ale popij kiełbasę mlekiem, a efekty mogą być bardzo nieprzyjemne. Z lekami bywa podobnie. Zobacz, których lepiej nie łączyć, jeśli nie chcesz wpędzić się w poważne kłopoty ze zdrowiem.
  Mens Health, 2012-06-04 16:30:19
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij