Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.0

Niby nic groźnego, a jednak...

Drapanie w gardle, pryszcz na twarzy, krwawienie z nosa... Czasami coś, co wydaje się głupstwem, wcale nim nie jest. Warto wiedzieć, co może się za tym kryć i jak zareagować. Oto 7 z pozoru błahych rzeczy, które mogą zwiastować poważne kłopoty.

Spoooko, to tylko sześć małych żaglówek... (rys. Eboy)
Zdecydowana większość facetów ma trzystopniowy schemat postępowania, gdy dopadną ich kłopoty ze zdrowiem. Rana cięta, z wystającym mięsem - czym prędzej na pogotowie. Bolący ząb - trzeba w końcu iść do dentysty. Wszystkie "mniej poważne" dolegliwości kwitują: dobra, na pewno samo przejdzie.

O dziwo, taki model nawet nieźle się sprawdza, zwłaszcza że liczne dolegliwości (takie jak katar, ból głowy czy drobne rany) istotnie przechodzą w końcu same. Wystarczą czas, aspiryna i plaster. Niestety, czasami lekceważenie jest mocno nie na miejscu. Pozornie błahe objawy, takie jak krwawienie z nosa, ból kolana czy mały pryszcz, mogą być bowiem zwiastunem naprawdę poważnych problemów.

Dlatego warto wiedzieć, kiedy zamiast zgrywać twardziela, trzeba się temu przyjrzeć uważniej. Oto 7 sygnałów, które mogą zwiastować poważne kłopoty i których lepiej nie lekceważyć.

1. Niby nic: krwawienie z nosa

Gdy zaczyna Ci lecieć krew z nosa, zazwyczaj jesteś przekonany, że znasz przyczynę: suche powietrze, zderzenie nosa z pięścią jakiegoś buraka czy zbyt intensywne "wykopki", gdy nikt nie widzi. Ale krwawienie z nosa może też być objawem nadciśnienia, które dotyka nie tylko starszych panów, ale również prawie co dziesiątego faceta w wieku 30-34 lata.

Gdy masz za wysokie ciśnienie, drobne naczyńka krwionośne w nosie pękają i zaczyna lecieć krew. Lepiej wtedy zmierz sobie ciśnienie. Możesz to zrobić, np. u cioci albo w jednym z wielu punktów np. w aptekach. Jeśli jest wyższe niż 140/90 - masz nadciśnienie i lepiej iść do lekarza, zanim stały zwiększony napór krwi na ścianki tętnic zdąży je uszkodzić. A najlepiej mierz ciśnienie przynajmniej raz w roku. Nawet za młodu.

2. Niby nic: ból w kolanie

Trzeszczenie czy uczucie przeskakiwania czegoś w kolanie to nic niezwykłego po intensywnym meczu czy biegu. Ale jeżeli takie objawy utrzymują się dłużej niż 2 godziny, może to świadczyć o tym, że dopadła Cię choroba zwyrodnieniowa stawów. Co robić? Najpierw sprawdź, czy bolesność kolana nie wynika z przeciążenia. W tym celu zmniejsz intensywność treningu. Jeśli mimo to ból utrzymuje się powyżej 3 miesięcy, masz problem. (Uwaga: urazy stawów w dzieciństwie i młodości zwiększają ryzyko wystąpienia choroby zwyrodnieniowej).

Najlepszą metodą ustalenia, czy rzeczywiście cierpisz na tę chorobę, jest prześwietlenie. Jeśli diagnoza się potwierdzi, jak najszybciej zacznij leczenie. Lekarz uznał, że wszystko w porządku? To postaraj się uniknąć kłopotów w przyszłości i zawsze stosuj zimne okłady na obolałe stawy - lód zmniejsza obrzęk, który ma fatalny wpływ na tkankę chrzęstną. I zrzuć parę kilogramów. Schudnięcie o 5 kg zmniejsza ryzyko choroby zwyrodnieniowej stawów o połowę.

1 2 3
STRONA 1 z 3

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  CYTATPo prostu serducho przez mianę położenia głowy przez chwilę nie dopompowywuje krwi do mózgu, robi się ciemno i przez chwilę w głowie się kreci.Z tym ostrożnie, można zemdleć.
  Quartz, 2010-11-23 21:11:09
 • avatar
  zgłoś
  CYTAT(donJAZYResko @ 23-11-2010, 0:00) Po czym sugerujesz, że to wada wzroku? Możesz bardziej się rozpisać na ten temat? Oczywiście no offence...Temat znany z autopsji, podczas prowadzenia samochodu zmysł wzroku jest bardzo wyostrzony, oczy są obciążone i zmęczone co u wielu osób powoduje po rozluźnieniu zawroty, bądź bóle głowy.. Prawdopodobne jest, że będą potrzebne okulary do samochodu.
  wildchild, 2010-11-23 08:01:12
 • avatar
  zgłoś
  CYTAT(Łukasz1990 @ 22-11-2010, 23:08) Trick, prawodpodobnie masz to co większość facetów, nie zdarza Ci się to np jak siedzisz lub leżysz i szybko wstaniesz?Po prostu serducho przez mianę położenia głowy przez chwilę nie dopompowywuje krwi do mózgu, robi się ciemno i przez chwilę w głowie się kreci.Gdy wstanę z bardzo niskiego poziomu to az mrowienie w kończynach czuję. Po chwili to mija i jest gicior. Podobno z tym nie trzeba iśc do lekarza.Mam to samo. Tzn. nie jest to regułą, że jak szybko wstaję, to mi się w głowie kręci, ale czasem jak dłużej poleżę i się szybko zrywam, albo wychodzę z wanny po długiej gorącej kąpieli.
  MichuTenTyp, 2010-11-23 00:30:07
 • avatar
  zgłoś
  CYTAT(wildchild @ 22-11-2010, 21:38) Z takim problem warto się udać do okulisty jeśli jest to notoryczne. Być może potrzebne będą okulary Po czym sugerujesz, że to wada wzroku? Możesz bardziej się rozpisać na ten temat? Oczywiście no offence...
  ~donJAZYResko, 2010-11-23 00:00:25
 • avatar
  zgłoś
  Trick, prawodpodobnie masz to co większość facetów, nie zdarza Ci się to np jak siedzisz lub leżysz i szybko wstaniesz?Po prostu serducho przez mianę położenia głowy przez chwilę nie dopompowywuje krwi do mózgu, robi się ciemno i przez chwilę w głowie się kreci.Gdy wstanę z bardzo niskiego poziomu to az mrowienie w kończynach czuję. Po chwili to mija i jest gicior. Podobno z tym nie trzeba iśc do lekarza.
  Łukasz1990, 2010-11-22 22:08:24
 • avatar
  zgłoś
  CYTAT(trick @ 22-11-2010, 19:24) A kto mi powie:Niby nic: Zawroty głowy po wysiadaniu z auta? (Objaw zmęczenia?)Z takim problem warto się udać do okulisty jeśli jest to notoryczne. Być może potrzebne będą okulary
  wildchild, 2010-11-22 20:38:17
 • avatar
  zgłoś
  zderzenie nosa z pięścią jakiegoś buraka czy zbyt intensywne "wykopki" A kto mi powie:Niby nic: Zawroty głowy po wysiadaniu z auta? (Objaw zmęczenia?)
  trick, 2010-11-22 19:24:35
 • avatar
  zgłoś
  Drapanie w gardle, pryszcz na twarzy, krwawienie z nosa... Czasami coś, co wydaje się głupstwem, wcale nim nie jest. Warto wiedzieć, co może się za tym kryć i jak zareagować. Oto 7 z pozoru błahych rzeczy, które mogą zwiastować poważne kłopoty.http://www.menshealth.pl/zdrowie/Niby-nic-...ednak-4098.html
  Mens Health, 2010-11-17 18:55:17
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij