Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.2

Najlepsza skóra dla faceta

Twoja skóra jest jak opakowanie drogocennego towaru. Musi porządnie chronić zawartość i... nieźle wyglądać. Pomożemy Ci o nią zadbać. Oto 15 najczęstszych problemów ze skórą, o których piszecie do naszej redakcji, i ich proste rozwiązania.

Skóra to wyjątkowe opakowanie - musi być porządne, a jednocześnie dobrze wyglądać (fot. Poulsons Photography, Osipovfoto 2011/shutterstock.com)
Skóra to Twój największy organ. Gdyby zdjąć ją z dorosłego faceta, to okaże się, że ma powierzchnię około 2 metrów kwadratowych. Ma też więcej mieszków włosowych i wydziela więcej łoju niż skóra kobiety. Pełni przy tym wiele ważnych funkcji, na którymi na co dzień nawet się nie zastanawiamy, m.in.:

• Stanowi system ostrzegania. Skóra jest gęsto unerwiona i ostrzega nas przed niebezpieczeństwem. Np. przed poparzeniem, skaleczeniem, złamaniem, odmrożeniem.

• Ułatwia oczyszczanie organizmu. Dzięki gruczołom potowym skóra uczestniczy w procesie wydalania i umożliwia usuwanie toksyn z organizmu.

• Działa jak klimatyzacja. Skóra to doskonały termoregulator. Krążenie krwi w naczynkach umiejscowionych w skórze i tuż pod nią ogrzewa ciało, a odparowywanie potu schładza je.

• Chroni wszystko w środku. Zabezpiecza narządy wewnętrzne przed wilgocią, mikrobami, wyschnięciem, przed urazami mechanicznymi i chemicznymi.

Niestety, obarczona tyloma obowiązkami skóra nie zawsze działa bezawaryjnie. Żebyś mógł zapewnić sobie jej sprawne funkcjonowanie, zebraliśmy 15 najczęstszych pytań naszych Czytelników dotyczących problemów z naszą cielesną powłoką i poprosiliśmy o udzielenie na nie odpowiedzi naszych specjalistów. Poznaj ich porady, aby w razie potrzeby wiedzieć, jak zareagować albo czego unikać.

 1.


Mam plecy porośnięte włosami. Zauważyłem, że dziewczyn taki wygląd raczej nie kręci. Jak można się pozbyć nadmiaru owłosienia?

Odpowiedź MH: Słyszeliśmy, że są takie, które to lubią... Ale skoro Twoje doświadczenie jest inne, możesz sobie te włosy usunąć na stałe. "Skutecznym sposobem pozbycia się nadmiaru owłosienia jest tzw. depilacja laserowa - mówi Dorota Świebocka, dermatolog z Instytutu Medycyny Kosmetycznej CAMEA we Wrocławiu. - W przypadku owłosienia na plecach potrzebne będzie około 6 zabiegów".

Pamiętaj jednak, że depilacja laserowa nie jest tania - w przypadku pleców jeden zabieg kosztuje ok. 500-700 złotych. Tańszym rozwiązaniem (ok. 50-100 zł za seans) jest wizyta u kosmetyczki i usunięcie włosów za pomocą rozgrzanego wosku. Zabieg jest dosyć bolesny, ale będziesz miał okazję pokazać, jaki jesteś twardy. Trzeba go powtarzać co 20 dni.

 2.


Mam 25 lat i problem z nieprzyjemnym zapachem nóg. Jak się pozbyć tego problemu?

Odpowiedź MH: Zacznij od zmiany butów. Niektóre materiały, z których szyje się dziś buty, powodują, że nogi bardzo się pocą, a pot wchłonięty w wyściółkę buta rozkłada się, wydzielając zapach przyprawiający o zawrót głowy. Z takich butów zapachu usunąć się już nie da. Niczym. Trzeba je zmienić.

Jeśli stopy śmierdzą Ci nawet w nowych butach, kup wkładki antybakteryjne, a stopy codziennie mocz w wodzie z roztworem soli. Są też specjalne antybakteryjne dezodoranty do stóp. Nie próbuj tylko odświeżać butów zwykłym dezodorantem, bo mieszanka tych zapachów jest jeszcze bardziej zabójcza. Jeśli nie pomaga nic - prawdopodobnie masz grzybicę. Trzeba zrobić badanie mikologiczne i grzybicę wyleczyć.

1 2 3
STRONA 1 z 3

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  Długo miałem problem z podrażnieniami po goleniu. Testowałem na sobie kremy, płyny, nawet na jakiś czas przestałem się golić... Mój problem okazał się być łatwy do rozwiązania - wystarczyła dobra golarka. Postawiłem na Brauna z serii 9. To sprzęt wykorzystujący opatentowaną technologię SyncroSonic - za jej pomocą golarka analizuje gęstość brody 160 razy na minutę i cały czas dostosowuje działanie golarki zapewniając dodatkową moc dokładnie tam, gdzie jest najbardziej potrzebna, ale nie podrażniając delikatnej skóry twarzy.
  ~bob78, 2016-12-11 12:21:24
 • avatar
  zgłoś
  siema... ja osobiście nie mam kłopotów z włosami i zapaleniem mieszków. Za to od lat zmagam się z problemami skórnymi, ale podpowiedzi jak sobie z nimi radzić znalazłem na [usunięto z powodu naruszenia pkt. 8 Zasad forum MH]. Ludzie (z reguły kobiety;)) piszą tam o takich domowych, babcinych sposobach radzenia sobie z różnymi chorobowymi przypadłościami. W ogole na portalach kobiecych mi dziewczyna wynajduje takie rozne porady, ktore o dziwo sie sprawdzają.
  ~Danek, 2011-06-01 14:56:15
 • avatar
  zgłoś
  Zależy..być może wystarczy, a być może będziesz musiał się przejść do dermatologa po antybiotyk.
  Apoloniusz, 2011-03-01 23:02:14
 • avatar
  zgłoś
  w którymś numerze MH bodajże jakimś podsumowującym rok było napisane, że balsam do ciała może złagodzić skutki zapalenia mieszków. myślałem, że ktoś już miał lub ma podobny kłopot i wie jak sobie z nim poradzić i czy faktycznie balsam działa czy to jest lipa
  Banokles, 2011-03-01 22:47:09
 • avatar
  zgłoś
  'Banokles' napisał(-a):nie wiedziałem, że numer wrześniowy 2011 już wyszedła tak na poważnie, to zastanawiam się, czy ktoś zna może dobry sposób na zapalenie mieszków włosowych, bo miałem nadzieję, że znajdę odpowiedź w tym artykule, lecz niestety nie znalazłem.bo nie ma no żadnego sposobu, ani żadnego leku. Niestety.
  sakii, 2011-03-01 17:50:56
 • avatar
  zgłoś
  nie wiedziałem, że numer wrześniowy 2011 już wyszedła tak na poważnie, to zastanawiam się, czy ktoś zna może dobry sposób na zapalenie mieszków włosowych, bo miałem nadzieję, że znajdę odpowiedź w tym artykule, lecz niestety nie znalazłem.
  Banokles, 2011-03-01 17:35:36
 • avatar
  zgłoś
  Twoja skóra jest jak opakowanie drogocennego towaru. Musi porządnie chronić zawartość i... nieźle wyglądać. Pomożemy Ci o nią zadbać. Oto 15 najczęstszych problemów ze skórą, o których piszecie do naszej redakcji, i ich proste rozwiązania.
  Mens Health, 2011-02-24 19:17:02
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij