Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.3

Jak myśli facet?

Kobiety są trochę inaczej zbudowane niż my. I chwała Stwórcy za to. Różnice są też w budowie mózgu. Myślimy i czujemy inaczej. Dlatego, jeśli Twoja dziewczyna znowu poirytowana zapyta "O co Ci w ogóle chodzi?", pokaż jej ten tekst. Może w końcu zrozumie...

Główka pracuje! (fot. Christoph Niemann)
Stary dowcip mówi, że gdyby na aukcji wystawić mózg kobiety i mężczyzny, ten pierwszy byłby droższy. Bo nieużywany. Oczywiście, kobiety (te inteligentne) natychmiast odwdzięczyły się nam wyjaśnieniem, że cięższy mózg mężczyzny powoduje, że mamy taki ciężki pomyślunek. Więc w dowcipach mamy remis.

A w rzeczywistości? W gruncie rzeczy chyba też, choć różnice w funkcjonowaniu mózgów odmiennych płci istnieją, i to znaczne. Nie sposób rozstrzygnąć, który mózg jest lepszy. Wiadomo tylko, że są różne. Zobacz, czym się różnimy od kobiet i spróbuj tę wiedzę wykorzystać, by dogadywać się z nimi jeszcze lepiej.

1. Za wydzielanie hormonów płciowych odpowiedzialnych za pożądanie odpowiada podwzgórze. Biologia jednak tak to urządziła, że u faceta ten gruczoł jest największy w okolicach szesnastego roku życia, kiedy ma stale przepocone skarpetki i sto pryszczy na nosie, a u kobiety - w okolicach pięćdziesiątki, kiedy, szczerze mówiąc, zdecydowanie chętniej umówilibyśmy się z jej córką.

Ocenia się, że w ludzkim mózgu jest i przekazuje informacje mniej więcej bilion, czyli milion milionów neuronów.

2. Ośrodek słuchu w mózgu mężczyzny (space-specific neurons) jest znacznie mniejszy niż u kobiet. One słyszą lepiej (czasami nawet słyszą rzeczy, których nigdy nie powiedziałeś), natomiast my jesteśmy znacznie mniej wrażliwi na hałas, co wpływa m.in. na nasze preferencje muzyczne. Ona chętniej słucha Nory Jones albo George'a Michaela, a Ty czujesz się sfrustrowany, jeżeli chociaż przez pół godziny dziennie nie posłuchasz System of a Down.

3. Męska kora wzrokowa, czyli obszar mózgu odpowiedzialny za przetwarzanie impulsów świetlnych w obrazy, jest większa niż u kobiet, dlatego szybciej reagujemy na to, co widzimy. Dzięki tej właściwości faceci nadążają uchylić się przed spadającym na nich znienacka wałkiem, gdy wracają nieco później (gdzieś tak koło drugiej w nocy) z roboty. Nawet gdy są bardzo zmęczeni nadgodzinami.

4. Ośrodek sterujący naszymi reakcjami na krytycyzm znajduje się w płatach czołowych. Mężczyźni używają tu częściej prawej półkuli, która sprzyja postawie "ja kontra świat", kobiety zaś korzystają z półkuli lewej; uczeni podejrzewają, że ta strona łagodzi wolę walki i agresję. Nie licząc oczywiście sytuacji, kiedy ona kłóci się akurat z Tobą.

STRONA 1 z 2

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  Nie , nie , nie .Zaraz ! To ja myślałem że kobiety mnie nie mogą dobrze zrozumieć a tutaj wychodzi że odwrotnie ?! Ku sprostowaniu dodam że tylko jedna zdążyła załapać że mówiąc jej "Dzień dobry" mam na myśli , usiądź na krześle już idę .
  Bijuu, 2010-02-08 17:02:58
 • avatar
  zgłoś
  Mistrzowskie porownanie mozgu faceta i mozgu kobiety:
  Czytacz, 2010-02-08 15:19:15
 • avatar
  zgłoś
  Kobiety są trochę inaczej zbudowane niż my. I chwała Stwórcy za to. Różnice są też w budowie mózgu. Myślimy i czujemy inaczej. Dlatego, jeśli Twoja dziewczyna znowu poirytowana zapyta "O co Ci w ogóle chodzi?", pokaż jej ten tekst. Może w końcu zrozumie...http://www.menshealth.pl/zdrowie/Mozg-rodz...kiego-3633.html
  Mens Health, 2009-09-22 12:02:46
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij