Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘ
1400OCEŃ
3.2

Marihuana: naga prawda o maryśce

Wokół marihuany przez tysiące lat narosło wiele mitów. Pora je obalić i swoją wiedzę na temat "zioła" oprzeć wyłącznie na naukowych faktach. Poznaj prawdę i zdecyduj sam, co o tym sądzić, nim zapalisz jointa albo powiesz stanowcze "nie" temu narkotykowi.

fot. Amihays 2009/shutterstock.com
Konopie są dobre, bo...

Zupełnie nie szkodzą

Nieprawda! Dym z palonych konopi jest bardziej rakotwórczy niż dym z papierosów. A u osób ze skłonnościami do chorób kardiologicznych może wywoływać zaburzenia rytmu serca. Jak dowiedli holenderscy uczeni, palenie "trawy" zwiększa ryzyko wystąpienia schizofrenii, zwłaszcza u ludzi ze skłonnościami, u których przyspiesza wybuch tej choroby.

Marihuana nie uzależnia

Nieprawda! Uzależnienie od marihuany jest możliwe i stosunkowo często spotykane. W badaniach wyszło na jaw, że u ludzi palących "maryśkę" regularnie, przez pierwsze 24 godziny po odstawieniu THC występują spadek nastroju, zmniejszenie apetytu oraz zwiększona pobudliwość. Podwyższone napięcie mięśniowe utrzymywało się nawet do 28 dni. Szacunki z badań przeprowadzonych w USA w latach 70. mówią, że około 10% palaczy uzależnia się od ziela.

Ponieważ mamy w mózgu specjalne receptory, do których przyłącza się tylko i wyłącznie THC, znaczy to, że palenie jest zgodne z naturą

Nieprawda! Idąc tym tropem, można by powiedzieć, że heroinę też powinniśmy brać, bo przecież ona również ma takie specjalne, zarezerwowane tylko dla siebie receptory. A przecież nikt o zdrowych zmysłach nie będzie twierdził, że branie heroiny jest czymś dobrym!

Marihuana to "boży doktor" - zioło dobre na wszystkie dolegliwości

Nieprawda! Owszem, wprawdzie są prowadzone badania nad leczniczymi właściwościami THC (więcej o tym w artykule), jednak na pewno nie jest to lekarstwo na wszystko, czyli magiczne panaceum. Jeśli np. boli Cię ząb i spróbujesz złagodzić ból jointem, srodze się zawiedziesz. Marihuana ma takie działanie, że potęguje doznania, więc jeśli coś Cię boli "przed", "po" - będzie Cię bolało jeszcze bardziej.

  

Marihuana fot. Dario Lo Presti 2015/shutterstock
Konopie są złe, bo...

Prowadzą nieuchronnie do sięgnięcia po silniejsze narkotyki

Nieprawda! Jak dowodzą badania na zwierzętach, zażywanie konopi nie wywołuje zwiększonego "apetytu" na inne substancje psychoaktywne. Wprawdzie twierdzenie, że marihuana jest pierwszym krokiem do twardychnarkotyków może robić wrażenie na rodzicach nastolatków, jednak nie ma żadnych przekonujących dowodów na taką zależność.

Palacze marihuany są leniwi i rozmemłani

Nieprawda! Badania przeprowadzone przez amerykański National Institute of Drug Abuse na grupie 100 osób regularnie i od dawna palących konopie wykazały, że jedynie trzy z nich zgłaszały braki motywacji w ciągu 3 do 8 lat palenia.

Palenie marihuany zwiększa przestępczość

Nieprawda! "Wzrost przestępczości spowodowany paleniem marihuany to mit" - twierdzi prof. Iversen, farmakolog z Oxfrod University. Jointy są stosunkowo tanie i nie wywołują głodu narkotycznego, więc palacze nie muszą zdobywać gotówki na wszelki możliwy sposób. Oczywiście, statystycznie zwiększa, bo ich posiadanie jest przestępstwem, ale nie licząc tego, ma niewielki wpływ na przestępczość.

Jeśli wypalisz za dużo marihuany, możesz umrzeć

Nieprawda! Nauce nie są znane przypadki zgonów spowodowanych przedawkowaniem marihuany. Groźne może być natomiast prowadzenie samochodu po wypaleniu jointa i wszelkie inne zajęcia wymagające koncentracji.

Marihuana powoduje agresję u palaczy

Nieprawda! Wręcz przeciwnie, raczej uspokaja i spowalnia. Nie mówiąc już o tym, że w większości przypadków rozśmiesza. W końcu nie bez przyczyny był to narkotyk spopularyzowany przez pokojowo nastawionych hippisów.

MH 02/2006

 

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  Amotywacja? Owszem, może byli na tyle rozmemłani , że tego nie zgłosili. Może nie w pierwszuch fazach , ale u statych wyjadaczy tak, więc co wy tu piszecie? Wystarczy poczytać woęcej na ten temat. Agresja owszem, po paleniu nie, ale jak nie ma palenia i jest ciśnienie to można zabić. Jak to było niedawno w wiadomościach słychać niestety.
  ~Znawca, 2017-09-09 00:47:16
 • avatar
  zgłoś
  "Konopie są złe, bo... Prowadzą nieuchronnie do sięgnięcia po silniejsze narkotyki" tylko idioci tak maja jak ktos jest normalny i mówi sobie tylko weed to tylko weed i tyle...
  ~Sowa, 2017-08-25 16:26:18
 • avatar
  zgłoś
  otwieram rzal dupy obroncow marihłnany
  ~marihułaniści, 2016-12-11 00:11:58
 • avatar
  zgłoś
  Boze co za idioci pisza te komentarze, widac ze jaracie ziolo i bedziecie je bronic do konca az sami sie nie przekonacie. Po 1 thc i cbd ktorym sie leczy nie jest palone jak zwykly joint tylko odparowuwuje sie czyste thc z waporaizera czy tez krople sie spozywa, a palenie wlasnie powoduje raka, maryska powoduje bardzo czesto zaburzenia rytmu serca a najbardziej dodatkowe skurcze komorowe i nadkomorowe serca xzego sam doswiadczylem, powoduje takze schizofrenie i znam kolege ktory po jednym joincie dostal schizy i leczy sie od 4 lat w szpitalu psuchiatrycznym
  ~Drazu, 2016-12-10 22:11:34
 • avatar
  zgłoś
  Kto Cie w ogóle uczył pisać? Kapuściński przewraca się w grobie. Zerowa wartość merytoryczna artykułu. Żal dupę ściska
  ~Bob Marley, 2016-12-10 16:18:38
 • avatar
  zgłoś
  Stek bzdur
  ~Zzz, 2016-12-10 16:10:55
 • avatar
  zgłoś
  Widzę, że wiedza na temat konopii jednak kuleje... Takich pierdół się tutaj nie spodziewałem.
  ~Virus, 2016-12-10 14:22:40
 • avatar
  zgłoś
  Nastepna lewacka gazeta po prostu :(
  ~Irasek, 2016-12-10 14:10:22
 • avatar
  zgłoś
  Ten artykul urąga waszej untwligencji i jestznacznie ponizej poziomu jaki czesto udaje mi sie tu zaobserwowac.
  ~kamik, 2016-11-14 17:35:58
 • avatar
  zgłoś
  Ten artykul urąga waszej untwligencji i jestznacznie ponizej poziomu jaki czesto udaje mi sie tu zaobserwowac.
  ~kamik, 2016-11-14 17:35:57
 • avatar
  zgłoś
  Ten artykul urąga waszej untwligencji i jestznacznie ponizej poziomu jaki czesto udaje mi sie tu zaobserwowac.
  ~kamik, 2016-11-14 17:35:57
 • avatar
  zgłoś
  Ten artykul urąga waszej untwligencji i jestznacznie ponizej poziomu jaki czesto udaje mi sie tu zaobserwowac.
  ~kamik, 2016-11-14 17:35:56
 • avatar
  zgłoś
  Ten artykul urąga waszej untwligencji i jestznacznie ponizej poziomu jaki czesto udaje mi sie tu zaobserwowac.
  ~kamik, 2016-11-14 17:35:56
 • avatar
  zgłoś
  Ten artykul urąga waszej untwligencji i jestznacznie ponizej poziomu jaki czesto udaje mi sie tu zaobserwowac.
  ~kamik, 2016-11-14 17:35:53
 • avatar
  zgłoś
  Ten artykul urąga waszej untwligencji i jestznacznie ponizej poziomu jaki czesto udaje mi sie tu zaobserwowac.
  ~kamik, 2016-11-14 17:35:52
 • avatar
  zgłoś
  WBIJAĆ NA-------------> www.badtrip.pl
  ~jenniffer, 2016-09-23 22:06:16
 • avatar
  zgłoś
  Nie wiem czy to takie obalanie...Największe doświadczenie z marihuaną/haszyszem mają chyba Hindusi dla których to zioło jest od tysiącleci palone w celach religijnych. Intensywne palenie może faktycznie prowadzić po 10 i więcej latach do choroby obturacyjnej płuc jak to stwierdzono u niektórych "siddhis" czyli czczonych mężów drałujących od wioski do wioski żeby trafić na święto i się napalić za darmo. Uzależnienie ma charakter psychiczny nie fizyczny (brak zespołu odstawienia). Osobiście jednak stwierdzałem u znajomych regularnie palących pewną nerwowość gdy nie mieli garści zioła w kieszeni. Nie jestem fanem oszołamiania się po kilku próbach z marihuaną w różnej formie (raz nieświadomie wziąłem naprawdę potężną dawkę w postaci ciasteczek) ale z pewnością jest to znacznie mniej szkodliwe dla zdrowia i kryminogenne niż alkohol. W stanach USA w których dopuszczono legalną marihuanę stwierdzono zmniejszenie (znaczne) przestępstw agresywnych przeciwko życiu i zdrowiu i to chyba coś mówi. Oczywiście brak penalizacji za zażywanie skutkujący zmniejszeniem ilości skazanych to jeszcze inna sprawa. Osobiście jestem za jak najszybszą legalizacją, opodatkowaniem akcyzą i zamknięciem tego tematu. Dostaną za to po kieszeniach producenci papierosów i alkoholu.Niby wszystko jest dla ludzi, ale ja jakoś do narkotyków, nawet tych miękkich, nie mogę się przekonać.Alkohol i nikotyna to są jedne z najszkodliwszych zdrowotnie twardych narkotyków. Dla ścisłości. Odstawianie nikotyny jest na poziomie odwyku od heroiny. Tylko tego się po prostu nie wie.
  prospect, 2015-09-10 10:41:29
 • avatar
  zgłoś
  Niby wszystko jest dla ludzi, ale ja jakoś do narkotyków, nawet tych miękkich, nie mogę się przekonać.
  Strach2014, 2014-08-23 23:28:46
 • avatar
  zgłoś
  Aleś się oburzył. Wrzuć na luz, złap dystans, pooddychaj głęboko i powoli przez chwilę. Zapal jointa i zrelaksuj się. To tylko artykuł, który jak mniemam w zamierzeniu autorów miał być adresowany do dorosłych, inteligentnych ludzi. Staraj się nie wykraczać poza te ramy.
  Smusoff, 2014-07-30 10:55:50
 • avatar
  zgłoś
  A co jeśli ja uważam że branie heroiny jest czymś dobrym? Przecież przy odpowiednich dawkach, przy odpowiedniej diecie, w odpowiedniej sytuacji w odpowiednim celu może człowiekowi służyć pozytywnie, czy wtedy nadal jest zła? Przestańcie narzucać innym swoją moralność. Przestańcie tworzyć mity próbując obalić inne. W dymie jest więcej substancji rakotwórczych niż w dymie od papierosa, ale po pierwsze są też substancje które działają antyrakowo, których w papierosie nie ma, a po drugie marihuany nie trzeba PALIĆ, można ją jeść lub waporyzować  wtedy nie ma żadnych substancji smolistych. Palenie marihuany jest zgodne z naturą, ponieważ jest naturalna. Receptory nie mają nic do rzeczy chociaż idąc tym tropem ie ma receptorów heroinowych, są opiatowe które uaktywniają się po spożyciu maku lekarskiego, który jest naturalny. Wszystko co naturalne możemy stworzyć syntetyczne. Na syntetyczne jabłko organizm też może zareagować jak na naturalne, ale to nie fakt reakcji organizmu świadczy o tym czy to naturalne, tylko substancji którą spożywamy. Żadna osoba nie twierdzi że marihuana jest zupełnie nieszkodliwa. Przecież możemy połknąć krzak i się nim zadławić...To wcale nie jest mit, tylko jakiś wymysł, nikt tak nie twierdzi. Marihuana jest mniej szkodliwa niż wszystkie legalne narkotyki, to jest fakt. I mit że jest śmiercionośna i niesamowicie szkodliwa powinniście obalić. Co do bólu zębów również nieprawda, poczytajcie o ODMIANACH, jedne potęgują doznania, inne łagodzą ból. Można też wytowrzyć olejek konopny, który również łagodzi ból. Przewlekły też. Raka też. Mam nadzieję że błędy były zrobione z niewiedzy czy głupoty, a nie w celu manipulowania społeczeńswtem. 
  Rxx, 2014-01-08 16:48:14
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij