Marihuana: co w trawie piszczy?
fot. Corbis
Konopie indyjskie, nazywane powszechnie marihuaną, znane są od 5000 lat. Jednak badania nad ich leczniczymi właściwościami podjęto dopiero niedawno. Sprawdź w naszym obszernym raporcie, co na temat "zioła" ma do powiedzenia współczesna nauka.
Zobacz także: Marihuana: naga prawda o maryśce - obalamy mity na temat "zioła"
Chociaż dzisiejszej młodzieży może trudno będzie w to uwierzą, pamiętam czasy, gdy można było spokojnie palić jointy w parku na ławce. Co więcej, nawet przechodzący policjant (wówczas nazywający się milicjantem) nie zwracał uwagi na dziwny zapach. Palenie sprawiało frajdę i było pozbawione odium przestępstwa. Było co najwyżej wykroczeniem.
Bo też nie czuliśmy się przestępcami. Wielu moich ówczesnych kolegów porobiło kariery, niektórzy zostali prawnikami, inni dyrektorami, reżyserami, aktorami, są nawet tacy, którzy trafili do policji. O ile mi wiadomo, dziś z narkotykami ma problem tyko jeden z tej licznej niegdyś grupy. Reszta radzi sobie w życiu lepiej lub gorzej, ale na pewno można ich zaliczyć do grupy tzw. porządnych obywateli. Dziś prawdopodobnie figurowalibyśmy w kartotekach policyjnych.
Dwa miliony przestępców?
Jak wynika z szacunków WHO, na całym świecie jest około 150 mln ludzi, którzy palą marihuanę. Oczywiście najwięcej na Jamajce, w USA i krajach Europy Zachodniej, ale powoli i my tutaj, nad Wisłą, doganiamy kraje zachodnie. Według danych agencji UE ds. narkotyków, wciąż jeszcze możemy się uważać za naród nieskażony trawowym szaleństwem.
W porównaniu z przodującymi pod względem używania Duńczykami (co trzeci dorosły Duńczyk miał kontakt z marihuaną - zobacz: tabela na ostatniej stronie), nasze niecałe 8% dorosłych, którzy palili w życiu konopie, nie robi wrażenia. Jeżeli jednak pokusić się o określenie liczby bezwzględnej, to okaże się, że te 8% to aż 2 miliony Polaków. To naprawdę spora liczba.
Gramy w zielone
W tych 2 mln ludzi są nie tylko zakapturzone i pryszczate małolaty, umawiające się na "bakanie" pod blokiem. Są też ludzie sztuki, lekarze, adwokaci, prawdopodobnie także politycy...Emblematy z liściem marihuany można znaleźć na legalnie sprzedawanych koszulkach, breloczkach i innych gadżetach, muzycy ze sceny wprost zachwalają gandzię, jointy pojawiają się w filmach i to wcale nie tylko tych offowych, w kioskach można swobodnie kupić szklane lufki służące do palenia. Marihuany jest wokół nas coraz więcej.
- Oto 7 z pozoru błahych rzeczy, które mogą zwiastować poważne kłopoty ze zdrowiem. Zobacz, jak sobie z nimi radzić.
- Zobacz, co na temat mięśni, odchudzania, pornografii, obrzezania, alkoholu i nie tylko jest prawdą, a co fałszem.
- Męczy Cię katar? Oto plan - od rana do wieczora - który uwolni Cię od ciągłego używania chusteczek do nosa.
- Zobacz, jak uniknąć łamania w krzyżu, a jeśli ból pleców już Cię doskwiera - jak go zmniejszać lub wręcz likwidować.
- Choroby przenoszone drogą płciową to nie problem klientów tirówek. Mogą dopaść także faceta w stałym związku. Zobacz, jak ich uniknąć.
01/2012
Atlas ćwiczeń MH: 110 najlepszych ćwiczeń na wszystkie grupy mięśniowe, dzięki którym zbudujesz sylwetkę doskonałą.
Treningowe abecadło: Wszystko, co chciałeś wiedzieć o treningu siłowym, ale nie miałeś kogo zapytać.
Gotowe rozwiązania: Kompletne programy treningowe, dziennik treningowy i plan diety do natychmiastowego użycia.
Szybkie patenty: Sprawdzone sposoby trenerów MH na osiąganie lepszych efektów w krótszym czasie.
02/2012
Sześciopak dla opornych: W zaledwie 28 dni możesz zyskać superformę i sylwetkę, jakiej wszyscy Ci pozazdroszczą.
Szkoła boksu, szkoła życia: Boks to sport, który kształtuje ciało i charakter. Sprawdził to na własnej skórze redaktor MH.
Pewny sposób na grypę: Wirus przyczaja się, żeby znów zaatakować, ale dzięki MH w tym roku nie zachorujesz.
Ctrl + Alt = Randka: Zobacz, na jakie strony w necie wchodzić, by zwiększyć szansę na poznanie kobiety Twoich marzeń.
DIETA ABS
|
Zarządzaj skuteczniej swoimi pieniędzmi!
Zobacz, jakie konto, lokata, ubezpieczenie i kredyt będą najlepsze dla Ciebie. |
FACECI MEN'S HEALTH
LEKSYKON TRENINGU SIŁOWEGO
ZAPYTAJ MEN'S HEALTH
- Jak wyjść z finansowego kryzysu?
- Sex machine: trening na lepszy seks
- Czy soja jest groźna dla mężczyzn?
ZAMÓW NEWSLETTER
TAGI Motoryzacja | Testy samochodów | Cennik samochodów | Motocykle





































