Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]

Menshealth.PL

PODZIEL SIĘOCEŃ
3.6

Łysienie androgeniczne: przyczyny i profilaktyka

Zauważyłeś ze zdziwieniem, że Twoja czupryna jest już jakby mniej gęsta niż jeszcze parę lat temu? Wyrok: „Będziesz łysy” można odroczyć. Zobacz, dlaczego łysiejemy i jak załatwić sobie bujne włosy na lata. 

2016-10-10
Łysienie fot. shutterstock.com

1. Wszystko przez mamę

Nawet jeśli Twój ojciec wygląda jak Kojak, to za puste placki na głowie odpowiedzialne są raczej geny Twojej mamy. Uczeni z Düsseldorfu wykazali, że łysienie androgeniczne, czyli typu męskiego, dziedziczy się po rodzinie matki. Pooglądaj zdjęcia rodzinne, szczególną uwagę zwracając na ojca matki i jej braci – jeśli odpowiednio wcześnie zaczniesz dbać o włosy, możesz spowolnić ich wypadanie.

2. Z podniesionym czołem

Około 25. roku życia pojawiają się zakola z powodu wrażliwości mieszków włosowych na pochodne testosteronu. Pod ich wpływem mieszki wytwarzają coraz cieńsze i słabsze włosy, na koniec już tylko pozbawiony barwnika meszek. Terapia polega na wcieraniu w skórę głowy środków zawierających minoxidil, który poprawia ukrwienie mieszków włosowych.

3. Wszyscy jesteśmy równi

Chociaż w wieku osiemnastu lat najczęściej masz czuprynę jak Mel Gibson, już wtedy możesz jednak powoli upodabniać się do dojrzałego Bruce’a Willisa. Według Belgravia Centre, największej kliniki włosów w Europie, codziennie tracimy od 50 do 100 włosów. Włosy „żyją” od 3 do 6 lat, potem mieszki włosowe wytwarzają nowe włosy w miejsce starych – i tak mniej więcej do 20. roku życia. Łysienie z reguły zaczyna się u dwudziestoparolatków, gdy poziom testosteronu osiąga maksimum.

4. Nie rwij włosów z głowy

Pod wpływem stresu Twój organizm traci witaminy, minerały i białka – niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mieszków włosowych. Gdy są źle odżywione, nadnercza zaczynają produkować więcej kortyzolu. Nadmiar tego hormonu powoduje wypadanie włosów. 

5. Włosy na klacie

Dihydrotestosteron ( DHT), ten sam, który zbudował Ci zakola, teraz zaczyna oddawać Ci włosy, ale zamiast tam, skąd je zabrał, czyli na głowie, oddaje w dziwnych miejscach – na klacie, w nosie, w uszach. Szkoda, że nie jest odwrotnie.

 

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  A badales poziom testosteronu i esyrogenu. Warto też sprawdzić tarczyce
  ~Grzesiek, 2016-10-15 01:22:04
 • avatar
  zgłoś
  No to natura sobie ze mnie jaja zrobiła... Co powiecie na taki przypadek: mam 19 lat, robią mi się zakola, więc teoretycznie powinienem już mieć dużo testosteronu, a jest na odwrót,bo pomimo zakol dalej mam głos jak 14 latek, oraz brak włosów na klacie i twardego zarostu. Znacie ten przypadek?
  ~Paul, 2016-10-11 01:33:46
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij