Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.8

Kinder niespodzianka

Jak uniknąć niechcianej ciąży i jak zwiększyć szanse na spłodzenie dziecka, kiedy uznacie, że już czas? Jest co najmniej kilka rzeczy, o których warto pamiętać lub... zapomnieć. Oto 10 prawd i mitów o rozmnażaniu homo sapiens, poddanych wnikliwej ocenie lekarzy.

Dziecko tym się różni od zabawek, że nie można go odłożyć na półkę. (fot. Mikhail Mishchenko, Yuri Arcurs 2009/shutterstock.com)
Jeżeli nie stosujecie żadnych zabezpieczeń, szansa, że w ciągu roku zostaniesz ojcem, wynosi ok. 85%. Ale to tylko statystyka. Wolisz decydować Ty, a nie przypadek? Oto 10 rzeczy, które możesz zrobić, by szanse na dziecko zwiększyć lub zmniejszyć. Jak wolisz. Żeby obyło się bez niespodzianek.

 1.


Można się "wystrzelać" z plemników

• To jest fałsz

Tak, znamy ten przesąd. Że niby każdy z nas ma w magazynku tylko wiadro nasienia i że po wyczerpaniu zapasów strzela się wyłącznie ślepakami. Tego argumentu używali przeciwnicy masturbacji. Ale to tylko miejska legenda, która z prawdą nie ma nic wspólnego.

"Prawie u wszystkich mężczyzn zdolność zapładniająca nasienia nie maleje z wiekiem ani nie zależy od częstości ejakulacji" - mówi doktor Marek Blitek, ginekolog-położnik, który z odebranych przez siebie dzieci mógłby stworzyć batalion wojska (koedukacyjny, rzecz jasna).

 2.


W preejakulacie są plemniki

• To jest fałsz

Na pewno słyszałeś, że w płynie, który wydziela się z członka podczas stosunku przed wytryskiem, znajdują się plemniki. To właśnie to zjawisko wg wielu uczonych miało być odpowiedzialne za niską skuteczność stosunku przerywanego jako metody antykoncepcji. Jednak w badaniach nie udało się stwierdzić obecności plemników w preejakulacie lub tak niewielką ich ilość, że szansa (lub ryzyko) zapłodnienia jest minimalna. Co nie znaczy, że zachęcamy do stosowania stosunku przerywanego. Bo nie zachęcamy. Chcemy tylko powiedzieć, że nawet taka metoda jest lepsza niż żadna.

 3.


Plemniki żyją w ciele kobiety 48 godzin

• To jest prawda

Każdy pewnie słyszał kolejną miejską legendę o białym facecie, który przespał się z prostytutką, która wcześniej miała czarnoskórego klienta i który przeniósł plemniki tego Murzyna do domu. Po 9 miesiącach bardzo się zdziwił, że jego nowonarodzone dziecko ma ciemną skórę i kręcone włosy.

Taka historia możliwa jest jednak jedynie teoretycznie. "W drogach rodnych plemniki zachowują zdolność do zapłodnienia przez około 48 godzin, a jak potrzeba, to nawet i dłużej" - jak mawiał jeden ze sławnych wrocławskich histologów. Tyle że te dwie doby plemniki żyją nie w pochwie, a w jajowodach.

 4.


Można zaplanować płeć dziecka

• To jest fałsz

Nie da się. Przynajmniej na razie. "Chociaż 50% kobiet ciężarnych twierdzi, że wie, jak trafić - przyznaje z uśmiechem dr Blitek. - To są te, którym się udało trafić. Reszta nic nie mówi. Cieszy się każda" - dodaje.

Uczeni z Maastricht University zaobserwowali natomiast ciekawą prawidłowość. Okazało się, że im dłużej dana para stara się o dziecko, tym większe będzie prawdopodobieństwo, iż urodzi się chłopiec. Każdy rok starań zwiększa statystycznie szanse na chłopca o 4%. Z kolei badanie dr Sary Jones z Kent University wykazało, że im kobieta jest większą optymistką, tym większa szansa, iż urodzi chłopca. Jeśli więc też marzysz o synu - zwiąż się z optymistką i próbuj bez pośpiechu.

 5.


Odżywki poprawiają jakość nasienia

• To jest prawda

Owszem. Wprawdzie cudownego lekarstwa nie ma, ale jeśli planujesz dziecko, możesz sięgnąć po pomoc z apteki. "Preparaty cynku i karnityny zwiększają aktywność plemników - mówi dr Blitek. - Zdolność do zapłodnienia poprawiają również substancje zmniejszające tzw. stres oksydacyjny: witaminy C i E, selen i zielona herbata. Natomiast zdecydowanie negatywnie wpływa palenie tytoniu i niektóre leki".

STRONA 1 z 2

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  'sven' napisał(-a):Ucisk na naczynia miednicy? Jezusie ja bym powiedział, że erekcja lepsza bo dużo testosteronu, bo duże partie mięsni pracują.Też uważam, że erekcja powinna być lepsza - zwłaszcza jak ktoś sobie w czasie jazdy ustawi taką przerzutkę, żeby możliwie ciężko było mu kręcić.Ale i tak uważam, że aby w organiźmie krążyło dużo testosteronu, to najlepszy jest trening siłowy, a w nim m.in. takie ćwiczenia jak martwy ciąg i przysiady ze sztangą.
  ~LilPeneros, 2011-12-02 12:44:19
 • avatar
  zgłoś
  Ucisk na naczynia miednicy? Jezusie ja bym powiedział, że erekcja lepsza bo dużo testosteronu, bo duże partie mięsni pracują.
  sven, 2011-11-26 18:57:02
 • avatar
  zgłoś
  Badania amerykańskiego National Institute for Occupational Safety and Health wykazały, że mężczyźni spędzający dużo czasu (ponad 5 tys. km rocznie) na rowerze (zwłaszcza górskim) są bardziej narażeni na kłopoty z erekcją, mają też znacznie mniejszą liczbę plemników w spermie. Dr Blitek radzi jednak nie panikować.Rozumiem negatywny wpływ jazdy na rowerze na płodność związany z twardymi i wąskimi siedzeniami w rowerze uciskającymi jądra, ale nie jestem w stanie zrozumieć jak długotrwałe siedzenie na siodełku rowerowym w trakcie jazdy na rowerze może mieć wpływ na kłopoty z erekcją.Wyjaśni mi to ktoś ?
  ~LilPeneros, 2011-11-26 18:31:42
 • avatar
  zgłoś
  Jak uniknąć niechcianej ciąży i jak zwiększyć szanse na spłodzenie dziecka, kiedy uznacie, że już czas? Jest co najmniej kilka rzeczy, o których warto pamiętać lub... zapomnieć. Oto 10 prawd i mitów o rozmnażaniu homo sapiens, poddanych ocenie lekarzy.
  Mens Health, 2011-11-26 12:14:00
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij