Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.5

Kill gil

Katar leczony trwa 7 dni, nieleczony - tydzień. To stare powiedzonko jest wprawdzie chwytliwe, ale nie do końca prawdziwe. Tak naprawdę bowiem, jeśli zlekceważysz katar, może się rozwinąć w poważniejszą chorobę.

fot. iDesign 2008/shutterstock.com

Skąd się bierze?

Katar to nic innego jak zapalenie błony śluzowej nosa, któremu towarzyszy swędzenie, zwiększona ilość wydzieliny i kichanie. Dopóki to, co cieknie Ci z nosa, jest rzadkie i przezroczyste, a Ty nie odczuwasz zbytniego dyskomfortu z powodu kataru, możesz próbować przeczekać owe przysłowiowe 7 dni.

Jeżeli jednak wydzielina gęstnieje i zmienia kolor na zielonkawy, oznacza to, że do infekcji wirusowej dołączyło zakażenie bakteryjne, a wówczas trzeba już zareagować, bo z takiego kataru może się rozwinąć zapalenie ucha, zatok, oskrzeli, a nawet - przy odrobinie pecha - zapalenie płuc. Oto Twoja broń w walce z nieżytem nosa.

Krople do nosa:

Uczucie zapchanego i ciągle mokrego nosa jest trudne do zniesienia i po pewnym czasie doprowadza do szału. Dlatego warto sięgnąć po środki, które pomogą Ci nieco złagodzić objawy. Najprościej jest wybrać się do apteki i kupić krople, które pomogą obkurczyć śluzówkę, co przynosi natychmiastową ulgę. Takimi lekami są np. Xylogel, Thymazen i Oxalin. Gdy katar jest już gęsty, sięgnij po krople, które rozrzedzają wydzielinę, czyli np. Xylometazolin albo Sulfarinol. Dzięki temu łatwiej będzie Ci wydmuchać nos.

Chusteczki do nosa

Nigdy nie wydmuchuj nosa z obu dziurek naraz. Rób to po kolei: najpierw jedną, potem drugą. W ten sposób zapobiegniesz wtłoczeniu zakażonej bakteriami wydzieliny do ucha i zatok.

Inhalacje

Aby ułatwić sobie zaśnięcie i udrożnić nos przed snem, zastosuj inhalacje. Wlej wrzątek do płaskiego garnka, dodaj łyżkę soli albo kilka kropel Amolu, pochyl się nad garnkiem, nakryj głowę ręcznikiem i wdychaj opary przez nos. Tak długo, dopóki woda paruje.

Witamina A

Po kilku dniach ciągłego wycierania nosa na skrzydełkach pojawiają się bolesne otarcia. Smaruj je na noc maścią z witaminą A – zagoją się szybciej.

Do lekarza!

Jeśli katar nie przejdzie po 7 dniach, a dodatkowo boli Cię głowa albo ucho, albo pojawia się gorączka - lepiej idź do lekarza, bo może trzeba już podać antybiotyk.   

Men's Health 12/2006

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  wh0cd548158 Diclofenac atarax for sleep buy cafergot atenolol buy retin-a elocon cream for sale
  ~Dorothydep, 2017-02-12 10:22:31
 • avatar
  zgłoś
  '*Luki*' napisał(-a):Lampa do naswietlen bioptron~. Naswietlasz zatoki (czolo,okolice oczu i nosa ).Ale to juz troche kosztowny wydatek. ;]Nie polecalbym zadnych tabletek i innej chemii. Predzej jakies oklady zatok.LukiWalczę przy pomocy środków dostępnych bez recepty i powiem że sąa do niczego....te siedem dni to jednak chyba prawda :-)Szacunek
  ~skafander, 2009-01-23 10:29:53
 • avatar
  zgłoś
  Lampa do naswietlen bioptron~. Naswietlasz zatoki (czolo,okolice oczu i nosa ).Ale to juz troche kosztowny wydatek. ;]Nie polecalbym zadnych tabletek i innej chemii. Predzej jakies oklady zatok.Luki
  *Luki*, 2009-01-22 19:40:05
 • avatar
  zgłoś
  Właśnie walczę z panem katarem.....skubaniec na razie wygrywa......Ostatnio dostałem magiczny wywar "bursztyn zalany spirytusem" aby rozwiać wszelkie wątpliwości służy do inhalacji :-)Trochę pomaga......Macie jakieś własne "babcine" patenty?Szacunek
  ~skafander, 2009-01-22 16:21:27
 • avatar
  zgłoś
  Katar leczony trwa 7 dni, nieleczony - tydzień. To stare powiedzonko jest wprawdzie chwytliwe, ale nie do końca prawdziwe. Tak naprawdę bowiem, jeśli zlekceważysz katar, może się rozwinąć w poważniejszą chorobę.
  Mens Health, 2008-12-21 21:23:01
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij